Dostupni linkovi

SAD uvele moratorij na izvršenje saveznih smrtnih kazni


Protesti protiv izvršenja smrtne kazne u Indiani u SAD, 12. januar 2021. 
Protesti protiv izvršenja smrtne kazne u Indiani u SAD, 12. januar 2021. 

Američko državno odvjetništvo naredilo je pauzu u izvršenju smrtnih kazni na saveznom nivou, što je nastavljeno 2020. godine pod administracijom bivšeg predsjednika te zemlje Donalda Trumpa nakon 17-godišnje pauze.

Merrick Garland, glavni američki odvjetnik, također je naložio preispitivanje pravila oko smrtne kazne.

Odluku je podržao predsjednik SAD Joe Biden, koji je imenovao Garlanda obećavši da će pauzirati smaknuća.

Trumpova administracija izvršila je 13 federalnih egzekucija tokom posljednjih mjeseci mandata bivšeg predsjednika.

Prilikom izdavanja moratorija, državni odvjetnik Garland naveo je nesrazmjeran broj pripadnika manjina koji su osuđeni na smrtnu kaznu.

"Ministarstvo pravosuđa mora osigurati svima u federalnom krivično-pravnom sistemu ne samo da imaju prava zagarantovana ustavom i zakonima Sjedinjenih Država, već da se prema njima postupa pošteno i humano", rekao je Garland.

"Ta obaveza ima posebnu snagu u slučajevima gdje je određena smrtna kazna."

Nijedan savezni zatvorenik nije ubijen otkako je Biden stupio na dužnost. Prema podacima Informativnog centra za smrtne kazne, trenutno oko 50 osoba čeka na izvršenje ove kazne.

Bivši državni odvjetnik William Barr naredio je da se pogubljenja nastave 2020. godine, tvrdeći da je savezna vlada dužna "žrtvama i njihovim porodicama osigura kaznu koju je izrekao naš pravni sistem.”

Većinu pogubljenja izvršavaju savezne države SAD gdje je oko 2.500 zatvorenika osuđeno na smrtnu kaznu. Teksas predvodi sa 570 pogubljenja od 1976. godine.

Kao kandidat, Biden je obećao da će prekinuti savezna pogubljenja i ohrabriti države da također prekinu tu praksu. Već je skoro polovina država ukinula smrtnu kaznu.

U martu 2021. godine Virginia je postala prva južna država koja je zabranila smrtnu kaznu.

Izvor: BBC
XS
SM
MD
LG