Dostupni linkovi

Na "Sarajevskim danima poezije“ pjesnici iz 27 zemalja


Otvaranje 50. Sarajevskih dana poezije
Otvaranje 50. Sarajevskih dana poezije
U botaničkoj bašti Zemaljskog muzeja BiH u srijedu su svečano otvoreni 50. jubilarni „Sarajevski dani poezije“. Ovogodišnju manifestaciju će tokom osam dana uveličati susreti 123 pjesnika iz 27 zemalja.

Tradicionalna manifestacija „Sarajevski dani poezije“ može pridonijeti većoj afirmaciji pisane riječi, kaže predsjednik Društva pisaca BiH Amir Brka.

„Smisao 'Dana' je upravo da istaknemo značaj poezije. No, nikako ne smatram da ju treba simplificirati, već više pažnje treba posvetiti educiranju čitateljstva. Uopće ne sumnjam, nemam skepsu u pogledu sudbine poezije. Kad je uopće poezija bila nešto čemu se mnogi okreću? To je ipak disciplina elitističke vrste“,
kaže Brka.
Amir Brka na otvaranju Sarajevskih dana poezije

U vrijeme tehničko-tehnološkog napretka čini se da vlada jedna opšta predrasuda prema poeziji.

Prema riječima bh. pjesnikinje Adise Bašić, poezija, naprotiv, zaslužuje drugačiji tretman.

„Pokušavajući da nađem neku upotrebljivu metaforu, rekla bih da bi poezija trebala biti neki bujan park usred gradske vreve, mogućnost da predahnemo i razmislimo o svom životu, te da se odmaknemo od nečega sasvim profanog i banalnog“,
smatra ona.

Pjesnikinja Hermine Navasardyan također ističe da poezija nije toliko popularna književna grana ni u rodnoj Armeniji.

„Niti u mojoj zemlji ne vlada velika zainteresovanost za poeziju, mada postoji publika koja je odana ovom književnom žanru. Međutim, ne smijete brkati novinarstvo i poeziju jer je novinarstvo javno, a poezija je nešto krajnje intimno, nešto unutrašnje“
, ističe pjesnikinja.

Poezija - tradicija - tranzicija

Rodom iz Kaira, od roditelja Sudanaca, sa 27 -ogodišnjom adresom u Beču - Tarek Eltayeb će na ovogodišnjim „Danima“ čitati svoju poeziju. Njegovo kozmopolitsko iskustvo je upravo razlog zašto je pitanje identiteta ključno u njegovim djelima.
Tarek Eltayeb na otvaranju Sarajevskih dana poezije

„Glavna tematika koja se prožima kroz moju poeziju je biti stranac u drugoj zemlji. Pokušavam sagledati sve probleme sa kojima se suočava jedan imigrant u zemlji koja nije njegova matična. Vjerujem da je najopasniji identitet taj zatvoreni identitet koji, osvrnemo li se oko sebe i pogledamo u svijet, kroz historiju i sada stvara probleme. To je identitet koji isključuje drugog i drugačijeg i sve ostalo što njemu nije slično. Stoga je jedini zdravi identitet fluidan. Trebamo se osvijestiti i reći da ne postoji identitet, već identiteti“,
kaže Eltayeb.

U sklopu „Sarajevskih dana poezije“ biće održan i razgovor o poeziji, onoj koja je stvarana na Balkanu u posljednjih 20 godina.

„Temu: Poezija - tradicija - tranzicija moderirat će profesor Enver Kazaz. Ideja je da se, jednostavno vidi i očituje koliko je poezija suodgovorna za zla i zločine na ovim prostorima, a koliko je i zaslužna da se učini nešto u tom nekom, antifašističkom, književno-etičkom angažmanu“,
kazao je predsjednik Organizacionog odbora manifestacije Hadžem Hajdarević.

Nakon Hrvatske, Slovenije, Njemačke, ove godine biće predstavljena nacionalna književnost Turske, a kao vrhunac „Dana poezije“ biće uručenje nagrade Bosanski stećak, istakao je koorganizator, inače bh. pjesnik, Mile Stojić.

„Ove godine tu nagradu će dobiti američki pjesnik Charles Simić, jedan od dvojice najvećih američkih pjesnika i kandidat za Nobelovu nagradu. Simić je angažirani pjesnik koji se u ondašnjim medijima zalagao protiv rata u BiH“, kaže Stojić.

Programom je previđeno da će pisci 50. jubilarnih „Sarajevskih dana poezije“ pohoditi i ostale bosanskohercegovačke gradove.
XS
SM
MD
LG