Dostupni linkovi

Japanski novinar osuđen u Mjanmaru na sedam godina zatvora


Protesti u Mjanmaru, 1. februar 2022.
Protesti u Mjanmaru, 1. februar 2022.

Sud u Mjanmaru pod vojnom upravom osudio je japanskog novinara na zatvorsku kaznu po optužbi da je snimao antivladin protest u julu, saopštili su u četvrtak, 6. oktobra, japanski diplomata i vlada te zemlje jugoistočne Azije.

Toru Kubota je u sredu osuđen na sedam godina zatvora po optužbi zbog kršenja zakona o elektronskom prometu i tri godine za podstrekavanje, rekao je Tetsuo Kitada, zamenik šefa misije japanske ambasade.

U saopštenju Kancelarije mjanmarske vojske za informisanje navodi se da je Kubota osuđen na ukupno sedam godina, dok se nastavlja suđenje protiv njega po optužbi za kršenje imigracionog zakona.

Kubotu je 30. jula uhapsila policija u civilu u Jangonu, najvećem gradu u zemlji, nakon što je snimao manji protest protiv vojnog udara izvedeo početkom 2021. godine, u kome je svrgnuta vlada Aung San Su Ći.

Su Ći, od ikone demokratije do zaboravljene zatvorenice
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Vlasti tvrde da japanski novinar priznao policiji da je dan ranije kontaktirao učesnike protesta kako bi dogovorio snimanje.

Kubota je peti strani novinar priveden u Mjanmaru nakon što je vojska preuzela vlast. Državljani SAD Nejtan Maung i Deni Fenster, koji su radili za lokalne publikacije, i slobodni novinari Robert Bociaga iz Poljske i Juki Kitazumi iz Japana na kraju su deportovani pre nego što su izdržali punu zatvorsku kaznu.

Otkako je vojska preuzela vlast u februaru prošle godine, primorala je najmanje 12 medija da se ugase i uhapsila oko 142 novinara, od kojih je 57 i dalje u pritvoru. Većina onih koji su još u pritvoru optuženi su podstrekavanje, zbog navodnog izazivanja straha, širenja lažnih vesti ili agitacije protiv službenika vlade.

Neki od zatvorenih medija su nastavili da rade bez dozvole, objavljujući sadržaje na internetu dok njihovi zaposleni izbegavaju hapšenje. Drugi deluju iz egzila.

Vojni udar izazvao je masovne javne proteste na koje su vojska i policija odgovorile upotrebom oružja, što je izazvalo oružani otpor i eskalaciju nasilja koji su doveli do građanskog rata, kako su to okvalifikovali neki stručnjaci UN-a.

Prema detaljnim spiskovima Udruženja za pomoć političkim zatvorenicima, grupe za nadzor sa sedištem na Tajlandu, 2.336 civila je poginulo u obračunu vojne vlade protiv protivnika, a najmanje 15.757 ljudi je uhapšeno.

Diplomac na Univerzitetu Keio u Tokiju sa magistarskom diplomom na Univerzitetu umetnosti u Londonu, Kubota (26) je radio za Yahoo, Vice Japan i Al Jazeera English.

On je pratio etničke sukobe, između ostalog i teško stanje progonjene muslimanske manjine Rohinja u Mjanmaru.

Vojska je posebno osetljiva po pitanju Rohinja jer međunarodni sudovi razmatraju da li je ozbiljno prekršila ljudska prava, uključujući genocid, u brutalnoj kampanji 2017. godine, zbog koje je više od 700.000 pripadnika muslimanske manjine pobeglo u susedni Bangladeš.

Kubotin zemljak Kitazumi, slobodni novinar, uhapšen je u aprilu 2021. i oslobođen i deportovan nešto manje od mesec dana kasnije, nakon što je optužen, ali mu nije suđeno.

Vojna vlada je tada saopštila da je odlučila da oslobodi Kitazumija "uzimajući u obzir dosadašnje srdačne odnose između Mjanmara i Japana, kao i na zahtev specijalnog izaslanika japanske vlade za nacionalno pomirenje u Mjanmaru".

Japan je istorijski održavao tople odnose sa Mjanmarom, uključujući i prethodnu vojnu vladu.

Ona zauzima mekši stav prema sadašnjoj vladi Mjanmara nego mnoge zapadne nacije, koje je tretiraju kao državu parija zbog lošeg stanja ljudskih prava i podrivanja demokratije.

Zbog toga su uvele ekonomske i političke sankcije protiv vojnih lidera ove zemlje i njihovih porodica i prijatelja.

Izvor: AP
XS
SM
MD
LG