Dostupni linkovi

Prioritetni interes je cjelovitost BiH


Stjepan Mesić u Sarajevu
Stjepan Mesić u Sarajevu

"Zalažem se za cjelovitu i funkcionirajuću BiH, čija struktura je u standardu zemalja Evropske unije, te sam protiv bilo kakve mogućnosti da neko u budućnosti izdvoji bilo koji dio zemlje", izjavio je danas u Sarajevu predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić. Mesić je također istakao da će Hrvatska, svojim iskustvom, pomoći svakoj zemlji regije koja želi ući u Evropsku uniju. Hrvatski predsjednik se nalazi u dvodnevnoj nezvaničnoj posjeti BIiH, tokom koje je dobio plaketu počasnog građanina Bihaća i specijalnu zahvalnicu Hrvatskog narodnog vijeća BiH povodom 15. godišnjice djelovanja, te je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu govorio o odnosima dvije susjedne zemlje.

Bosna i Hercegovina mora ustavnim promjenama, odnosno novim ustavom osigurati da postane funkcionalna, demokratska država u kojoj će se sva tri konstitutivna naroda osjećati jednako dobro, poručio je danas u Sarajevu predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić. Rekao je da svi politički zvaničnici u BiH moraju shvatiti da ući u EU znači poštovati određena pravila ponašanja. Unija je klub kao i svaki drugi i ima svoja pravila, a novi članovi moraju ih prihvatiti, kaže Mesić:


„O potrebi očuvanja cjelovitosti BiH neću trošiti riječi. Rekao sam već da ostanak visokog povjerenika ne vidim kao prepreku za dobivanje statusa kandidata, ali kada se ozbiljno krene prema ujedinjenoj Evropi, onda se prisutnost međunarodne zajednice svakako mora smanjiti, odnosno međunarodna zajednica mora prestati biti čvrsti i jedini djelotvorni jamac unutarnje stabilnosti. Sudbinu zemlje moraju u doslovnom smislu riječi uzeti u ruke njezini građani i njihovi demokratski izabrani predstavnici.“

Svoja iskustva i znanja stečena u pristupnim pregovorima i preuzimanju pravnih stečevina EU Hrvatska je spremna staviti na raspolaganje svim zemljama u regiji:


„Ne samo da nije u našem interesu nego je izravno u suprotnosti s našim interesima da se schengenska granica uspostavi na našim granicama sa susjednim zemljama. Drugim riječima, mi ne želimo da ujedinjena Evropa završava na našim granicama jer su dobri i razvijeni odnosi sa našim susjedima naš politički ali i gospodarski i državni interes. Ostvarivanje toga interesa bilo bi dovedeno u pitanje kada bi nas od BiH, od Srbije, kao i od Crne Gore dijelila schengenska granica.“

Hrvatska je spremana pomoći i BiH na njenom putu ka EU, navodi Mesić i podsjeća da je njegova država 2000. godine jasno rekla da nema nikakvih pretenzija ni prema jednom dijelu susjedne zemlje:

Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Mirko Pejanović

„Kada smo Hrvatima u BiH poručili da je to njihova domovina i da svoju politiku moraju koncipirati i kreirati u Sarajevu, a ne očekivati što misli Zagreb.“

Rekao je i da bi volio da je čuo sličnu poruku iz Beograda izrečenu na adresu Srba u BiH:

„A to je: Srbi Bosne i Herecgovine, vaša domovina je BiH. Vaš glavni grad je Sarajevo. Svoju politiku kreirajte u Sarajevu.“

Hrvatska svjesno odustaje od posebnih odnosa s entitetima, mada joj Dejtonski mirovni sporazum daje pravo na to, podsjeća Mesić. Prioritetni interes je cjelovitost BiH. Hrvatski predsjednik uvjeren je da je to interes i svih bosanskohercegovačkih građana:


„Nemojmo čekati da se umori Evropa, da se umori svijet, pa da neki entitet odvojimo od BiH, pa će onda nekome ići med i mlijeko. Možda onome tko bi to htio odvojiti, ali ljudima bi bilo jako teško jer se granice mijenjaju samo ratom. Zato ja aplediram: okrenimo se evropskim standardima, okrenimo se uvjetima koje moramo ispuniti - da bude svejedno jednom Srbinu da li je s jedne ili s druge strane granice, da li je jedan Hrvat s jedne ili s druge strane granice, da li je jedan Albanac s jedne ili s druge strane. To će onda biti Evropa, a mi nju možemo doživjeti.“

Ni Hrvatska ni BiH, ni bilo koja druga zemlja regije ne mogu sebi priuštiti luksuz da ostanu izvan evropskih integracija. Ostanak izvan Unije bio bi ravan samoubijstvu - kako ekonomskom tako i političkom, naveo je, između ostalog, u svom predavanju hrvatski predsjednik.

XS
SM
MD
LG