Problem nasilja u školama, ali i u društvu općenito, obrazovanje ne može samo riješiti, rečeno je u petak, 16. juna, na sastanku ministara obrazovanja iz entiteta Federacija BiH (FBiH), održanom u sjedištu institucija FBiH u Mostaru.
Sastanak ministara obrazovanja Federacije BiH i deset kantona tog entiteta sazvala je federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković.
Jedina tema susreta bila je "aktuelna sigurnosna situacija u školama u Federaciji BiH", nakon što je u srijedu, 14. juna, u Lukavcu kod Tuzle, učenik, koji krajem juna puni 14 godina, osumnjičen da je iz pištolja teško ranio zamjenika direktora i nastavnika engleskog jezika u lukavačkoj osnovnoj školi.
"Obrazovanje ne može samo riješiti ovaj problem, niti je jedini i odgovorni krivac, niti odgovorna uloga. Dakle, svi resori apsolutno moraju biti uključeni", izjavila je na press konferenciji nakon trosatnog sastanka iza zatvorenih vrata federalna ministrica Duraković.
Ona je saopćila da su ministri obrazovanja donijeli 11 preporuka, kako bi se poduzele "konkretne aktivnosti na prevenciji nasilja nad djecom i među djecom u odgojno-obrazovnim ustanovama i jačanju sigurnosnih faktora u okviru njih".
Među preporukama je i da se već naredne sedmice na sjednici Vlade FBIH predloži Vladi osiguravanje finansiranje u prevenciji i sprječavanju nasilja u obrazovnim institucijama, kroz programe nenasilnog ponašanja.
"Ključno je provoditi redovne edukativne programe koji se fokusiraju na promicanje nenasilnog ponašanja, međuljudskih odnosa, empatije i rješavanja sukoba na miran način", saopćila je ministrica Duraković, govoreći o zaključcima sastanka ministara obrazovanja.
Ona je kazala i kako bi nastavnici, učenici, roditelji, mediji, ali i društvo u cjelini trebali "dodatno biti educirani o važnosti poštovanja drugih, prihvaćanja različitosti i rješavanja problema kroz konstruktivnu komunikaciju".
Ministri su zaključili i kako je na nivou entiteta Federacija BiH potrebno hitno formirati interresorni stručni tim, koji će pripremiti okvirni plan prevencije vršnjačkog i nasilja u školama u FBIH.
To među ostalim podrazumijeva uspostavu "efikasnih mehanizama za rano prepoznavanje rizika i pravovremeno reagiranje na njih", saopćeno je na press-konferenciji.
Izražena je i važnost saradnje s centrima za socijalni rad, policijom i lokalnim zajednicama, kako bi se "promovirala svijest o nasilju u društvu i potaknula saradnja u suzbijanju ovog problema".
Duraković je podsjetila da Ministarstvo obrazovanja i nauke FBiH ima koordinirajuću ulogu. Prema Ustavu FBiH, obrazovanje je u nadležnosti deset kantona. Sastanku u Mostaru nisu prisustvovali ministri obrazovanja iz Kantona 10 (Livanjskog), Zapadnohercegovačkog, te Srednjobosanskog kantona.
Ministrica Duraković je izrazila nadu da će dogovorene mjere biti provedene, kako bi se mogle primjenjivati već od početka naredne školske godine.