"Da Bog da oslijepila", "Da Bog da onijemila", "Da Bog da vrat slomila" – samo su neke od kletvi koje se još djetinjstvu govore djevojčicama, kasnije ženama, na Kosovu, ali i u Bosni i Hercegovini. O problemu antifeminizma i nasilja koje trpe žene, stereotipima i ograničavanju, ali i neravnopravnosti progovara izložba "Biti pionir/ka: Feminizam, umjetnost, budućnost" šest umjetnica s Kosova. Otvorena je u sarajevskoj galeriji Manifesto, u petak 17. juna. Nekim od kosovskih umjetnica ovo je prvi put da borave u BiH, zbog viznog režima dviju zemalja. Ovo vide kao najveći nedostatak kad je riječ o kulturnoj razmjeni BiH i Kosova, ali i potencijalu koji umjetnost ima da mijenja društva, za koja smatraju, da imaju iste probleme.
Umjetnice s Kosova u Sarajevu: Muče nas isti problemi

1
Umjetnički rad umjetnica s Kosova "Wild Beast" je multimedijalni rad sačinjen od objekata i performansa. Na LED ekranima se ispisuju psovke i kletve. Umjetnice kažu da bez ikakve buke ove poruke otkrivaju nasilje i mržnju svakodnevnog jezika prema ženama. Buka usisavača simbolizira neplaćen ženski rad, ali i nametnute norme poželjne tišine, dok su usisavači ugašeni, i nepoželjne buke ženskog govora, dok rade.

2
Umjetnica Alketa Sylaj, iz umjetničkog kolektiva Haveit u Prištini, (prva desno), prvi put je u BiH. "Nismo često izlagale ovaj rad. Smatrale smo da bi bilo dobro i da je ovo dobar koncept jer govori o životu žene domaćice, ali smo se iskoristile jezik koji se koristi, koji je toliko traumatičan da se odrasta uz takav jezik. Znam da je i ovdje uobičajen. Te stvari su za djecu jako stresne, teško se poslije odvojiti od tih kletvi", rekla je za Radio Slobodna Evropa.

3
Izložba je postavljena u sarajevskoj galeriji "Manifesto".

4
Jedan od izloženih radova jeste i rad Alije Vokshi, prve školovane kosovske umjetnice. Alije predstavlja inicijalnu tačku razvoja ženske i feminističke umjetnosti na Kosovu.
Facebook Forum