Šta su pomorci predložili premijeru Crne Gore?
Iako je u pomorstvu uvijek bilo kriza - danas je bonaca, a sjutra nevrijeme - ovo što se sada dešava je premašilo svaku prethodnu, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) kapetan Mahmut Dudo Tivari, koji četiri decenije plovi na stranoj kompaniji, ali se ne sjeća krize u pomorstvu slične ovoj koju je izazvala pandemija korona virusa.
Cijeli tekst pročitajte ovdje
U Crnoj Gori krivično procesuirali 190 osoba zbog kršenja zabrane izlazaka
Crnogorska policija krivično je procesuirala 190 osoba od početka primjene zabrane izlaska iz objekta stanovanja radnim danima od 19 do 5 sati, kao i vikendom od 13 do 5 sati.
Najviše procesuiranih, njih 41, je u Baru, u Podgorici 35, a u Nikšiću 33.
Za osnovno krivično djelo „nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti“, propisano Krivičnim zakonikom, predviđena kazna se kreće od novčane do kazne zatvora do jedne godine.
Građanima Crne Gore je od 31. marta zabranjen izlazak iz kuća radnim danima od 19 sati do pet ujutru, kao i vikendom od 13 do pet sati.
Zabrana se ne odnosi na osobe koje obavljaju redovne radne zadatke i pružaju usluge od javnog interesa, a nezamjenljiv su uslov života i rada građana, što se dokazuje potvrdom koju izdaje poslodavac.
U Crnoj Gori danas je registrovano devet novih slučajeva zaraze virsom korona, čime je broj oboljelih porastao na 223.
Broj zaraženih korona virusom u Belgiji veći od 20.000 osoba
Prema podacima kriznog štaba u Belgiji, u proteklih 24 sata od virusa COVID-19 je preminulo 185 osoba čime je ukupan broj žrtava zaraze dostigao na 1632.
*0 od sto poreminulih je već bio u bonici a za 20 odsto ostalih se pretpostavlja da su izgubili život od ove zaraze.
Prema zvaničnim podacima, 8693 osoba se nalazi u bolnicama, od kojih 1257 na intezivnoj nezi.
Belgijska premijerka Sofi Vilmes (Sophie Wilmes) se obratila građanima u nedelju uveče nagoveštavajući da će stroge mere u ovoj državi da se produže do 3-eg maja.
Avio kompanije Brasels Erlajnz (Brussels Airlines) je u ponedeljak saopštila da obustavlja letove do 15 maja. Letovi ove kompanije su u ranijoj odluci predvideli obustavu do 20 aprila, međutim, nastavak strogih mera i, kako se kaže u saopštenju “mala ili nepostojeća potražnja“ prisilili su kompaniju da produži ovu meru.
Zabranjeno kretanje između Severne Mitrovice i Zvečana
Nova mera kriznih štabova za suzbijanje korona virusa u Severnoj Mitrovici i Zvečanu je zabranjeno kretanje između samih opština koje su u karantinu od 3 aprila, ali između kojih je bilo dozvoljeno kretanje. To je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdio zamenik direktora policije Kosova za region sever Besim Hoti.
„To je bila jedna zona, i ostavljena je mogućnost da se ljudi kreću između ove dve opštine, ali to ne funkcioniše, jer svi iz Zvečana hoće u Mitrovicu, i iz Mitrovice u Zvečan, i kad se sve pomeša, stvori se problem“, rekao je Hoti navodeći da su krizni štabovi zahtevali da se opštine zatvore.
Međutim, iz kriznih štabova nema još uvek saopštenja u vezi nove mere, koja je već stvorila paniku među građanima, budući da se radi o praktično spojenim opštinama, i da se veći deo poslova i nabavka hrane i namirnica obavlja u Severnoj Mitrovici.
Do sada je ukupno 27 obolelih u srpskim sredinama na Kosovu, od toga na severu Kosova 26, odnosno u Opštinama koje su u karantinu 24.