Dostupni linkovi

Godinu dana korona virusa u svijetu

Od izbijanja pandemije u zimu 2019. do januara 2021. oboljeli su registrovani u 191 zemlji i regiji.

  • Korona virus (SARS-CoV-2) pojavio se u Kini krajem 2019. Bolest koju izaziva naziva se Covid-19. Simptomi i posljedice koje izazivaju virus i bolest su brojne, a neke su ovišena temperatura i upala pluća. U u krajnjem je moguća i smrt.
  • U svijetu je na 13. januar 2021. bilo 91.691.962 zaraženih korona virusom, oporavilo se 50.729.800 ljudi, a od posljedica bolesti preminulo je 1.964.571, podaci su američkog Univerziteta Johns Hopkins.​
  • Najveći broj zaraženih na 13. januar 2021. bio je u SAD-u 22.846.796, Indiji 10.495.147, Brazilu 8.195.637, Rusiji 3.434.934, Velikoj Britaniji 3.173.274.
  • Broj preminulih do 13. januara 2021. bio je najveći u SAD-u 380.796, Brazilu 204.690, Indiji 151.529, Meksiku 135.682 i Velikoj Britaniji 83.342.
  • Korona virus dolazi iz porodice virusa koja je nazvana prema izgledu jer ima oblik krune. Iz iste grupe virusa su se razvili SARS i MERS, virusi koji su u prošlosti izazvali epidemiju.
  • Bolest koju ovaj virus izaziva zove se COVID-19.
  • Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije za sprečavanje širenja infekcije su: redovno pranje ruku, prekrivanje usta i nosa prilikom kašljanja i kihanja, temeljito kuhanje mesa i jaja, izbjegavanje bliskog kontakta sa osobama koje pokazuju simptome respiratornih oboljenja.
19:49 13.11.2020.

Austrija priprema nove i strože mjere

Beč, oktobar 2020.
Beč, oktobar 2020.

Austrija se priprema da uvede strože restriktivne mjere s ciljem usporavanja rasta broja zaraženih korona virusom.

Lokalni mediji navode da će mjere biti od zatvaranja tržnih centara do pune blokade kao što je to bilo proljetos.

Austrijska administracija koristila je blaže mjere u rješavanju drugog talasa pandemije nego što je to bilo tokom prvog.

Od početka mjeseca uveden je policijski čas od 20.00 časova do 6.00 lasova ali su prodavnice otvorene, rad kafića i restorana je ograničen na dostavu dok su pozorišta i muzeji zatvoreni.

Međutim, ove mjere čiji je cilj bio ograničenje štete po privredu nisu bile dovoljne da bi zaustavile širenje virusa. U protekla 24 časa registrovano je 9.586 zaraženih što je devetostruko više od najvećeg broja na dnevnom nivou tokom prvog talasa.

Nekoliko lokalnih medija javilo je da će kancelar Sebastijan Kurc sutra objaviti paket novih mjera.

18:30 13.11.2020.

U Italiji zaraženo više od 40.000 ljudi

U Italiji je u protekla 24 časa od posljedica korona virusa preminulo 550 osoba, dok su zaražene 40.902 od rekordno testiranih 254.908, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Od početka pandemije u Italiji je zaraženo 1,107 miliona ljudi, a umrlo je 44.139.

Region Lombardija na sjeveru Italije i dalje je najteže pogođen sa 10.634 zaraženih.

18:00 13.11.2020.

Portugal zabilježio rekodan dnevni broj zaraženih

Lisabon
Lisabon

U Portugalu su korona virusom zaražene još 6.653 osobe, što je rekordan dnevni broj.

Početkom sedmice proglašena je vanredna situacija radi borbe protiv virusa i trajat će do 23. novembra, ali će, najvjerovatnije biti i produžena.

"Kada dođemo do vrhunca obolijevanja, trebat će više sedmica da dođe do pada prijema pacijenata u bolnice i čak više vremena za smanjenje broja umrlih", rekla je ministarica za zdravlje Marta Temido.

U Portugalu je od početka pandemije zaraženo 204.664 osoba, a preminulo je 3.250 ljudi.

Većina novih slučajeva registrovana je na sjeveru Portugala.

U Portugalu je hospitalizovano rekordnih 2.799 pacijenata oboljelih od COVID-a 19, od čega je 388 na odjeljenjima intenzivne njege, što je više nego tokom prvog talasa kada ih je u aprilu bilo 271.

17:49 13.11.2020.

Sankcije SAD-a onemogućavaju Iranu nabavku vakcine

Teheran
Teheran

Američke sankcije onemogućavaju Iran da izvrši uplatu unaprijed za globalni program Kovaks, oformljen za nabavku vakcina protiv COVID-a 19 siromašnijim zemljama, saopštila je danas iranska administracija.

Iran se bori sa trećim talasom virusa korona i razmatra uvođenje 14-odnevne potpune blokade Teherana.

U Iranu je tokom protekla 24 časa umrla 461 osoba, čime je broj preminulih povećan na 40.582.

Portparolka iranskog Ministarstva zdravlja Sima Sadat Lari rekla je da je Iran u protekla 24 časa registrovao 11.737 zaraženih, čime je broj inficiranih porastao na 738.322.

Lari je istakla da su uplate Irana Kovaksu zadržane zbog finansijskih sankcija SAD-a.

Hrana, lijekovi i druge humanitarne isporuke izuzete su od sankcija koje je Vašington ponovo uveo nakon što se američki predsjednik Donald Tramp povukao iz međunarodnog nuklearnog sporazuma sa Iranom.

Međutim, američke sankcije koje su usmjerene na razne sektore, uključujući naftni i finansijski, ometaju pojedine strane banke da obrade finansijske transakcije sa Iranom, za šta Teheran tvrdi da ometa napore za uvoz osnovnih lijekova i druge humanitarne robe.

"Ranije uplate radi učešća u programu Kovaks su na putu, ali, zbog američkih sankcija i problema u prenosu valute, to se još nije desilo", naglasila je Lari.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG