Dostupni linkovi

Ključne figure nove vlade talibana


Članovi talibanske delegacije tokom otvaranja mirovnih pregovora između afganistanske vlade i talibana u glavnom gradu Katara, Dohi, 12. septembra 2020. godine
Članovi talibanske delegacije tokom otvaranja mirovnih pregovora između afganistanske vlade i talibana u glavnom gradu Katara, Dohi, 12. septembra 2020. godine

Autor: Frud Bezhan

Talibani su formirali novu vladu u Afganistanu nekoliko sedmica nakon sloma međunarodno priznate administracije u Kabulu 15. avgusta i nekoliko dana nakon što su posljednji pripadnici međunarodnih snaga napustili Afganistan.

Mullah Haibatullah Akhundzada, vođa talibana, tvrdokorni klerik i bivši vrhovni sudija, imenovan je za vrhovnog vođu. On će imati finalnu riječ u političkim, vjerskim i vojnim pitanjima u okviru sistema koji podsjeća na klerikalno liderstvo susjednog Irana od 1979. godine.

Mullah Mohammad Hassan Akhund, osnivač talibana sa početka 1990-ih, koji je također bio ministar vanjskih poslova i potpredsjednik vlade tokom talibanskog režima od 1996. do 2001. godine imenovan je za šefa vlade i nadzirat će svakodnevne poslove.

Mullah Abdul Ghani Baradar, suosnivač talibana koji je ranije služio kao jedan od tri zamjenika sadašnjeg vrhovnog vođe, bit će zamjenik novog šefa države.

Mawlawi Hanafi, jedan od značajnih talibanskih figura koji je bio član pregovaračkog tima tokom mirovnih pregovora u Kataru imenovan je za drugog Akhundovog zamjenika.

Druga ključna mjesta popunili su ostala dvojica zamjenika: Mullah Mohammad Yaqoob, sin bivšeg duhovnog vođe talibana imenovan je za ministra odbrane.

Sirajuddin Haqqani, lider Haqqani mreže, moćne talibanske frakcije, bit će ministar unutrašnjih poslova.

Sher Mohammad Abbas Stanekzai, ključni talibanski politički lider koji je radio kao diplomatski izaslanik, imenovan je za ministra vanjskih poslova.

Jedan od prvih zadataka talibanske vlade bit će pokušaj otvaranja diplomatskih i ekonomskih kanala dok u isto vrijeme traže priznanje stranih vlada. Pojedine strane vlade već su označile odnose sa talibanima kao “angažman”, bez priznanja.

Svi najavljeni ministri služit će kao “vršioci dužnosti”, a kako je na konferenciji za medije rekao glasnogovornik talibana Zabihullah Mujahid nisu sva mjesta ni popunjena.

Mullah Hassan Akhund

Akhund se nalazi među najvišim rukovodstvom talibana. Bio je jedan od osnivača talibana početkom 1990-ih, te je tokom njihovog režima od 1996. do 2001. godine bio potpredsjednik vlade. Tokom tog perioda također je bio i ministar vanjskih poslova kao i guverner pokrajine.

Akhund koji je porijeklom iz Kandahara, grada koji se smatra rodnim mjestom talibana, bio je blizak saradnik pokojnog duhovnog vođe Mullaha Omera.

Za vrijeme pobune talibana, Akhund je bio viši vojni zapovjednik. Također je bio na čelu talibanskog rukovodećeg tijela, najvišeg tijela za donošenje odluka grupe.

Od 2001. godine kada su u američkoj invaziji talibani svrgnuti sa vlasti, Akhund je dospio na spisak terorista Ujedinjenih nacija koje su ga opisale kao “najefikasnijeg talibanskog komandanta.” Navodi se da je rođen između 1955. i 1958. godine.

Nezavisni afganistanski istraživački analitičar Ibraheem Bahiss kaže, da imajući u vidu Akhundov staž i status “nije veliko iznenađenje” da je on imenovan za novog šefa vlade.

Mullah Baradar

Abdul Ghani Baradar jedan je od najjavnijih članova talibana i jedan od njihovih najranijih lidera.

Ovaj 53-godišnjak služio je kao zamjenik talibana kada su bili pod komandom Mullaha Omara, te je koordinirao vojne operacije grupe u Afganistanu prije no što je uhapšen u susjednom Pakistanu 2010. godine.

Njega su pakistanske vlasti zatvorile nakon što je navodno omogućio razgovore između afganistanske vlade i talibanske komande bez odobrenja Pakistana, glavnog inostranog sponzora talibana.

Mullah Abdul Ghani Baradar nakon mirovnih pregovora sa afganistanskim političarima u Moskvi 30. maja 2019.
Mullah Abdul Ghani Baradar nakon mirovnih pregovora sa afganistanskim političarima u Moskvi 30. maja 2019.

Proveo je osam godina u zatvoru u Pakistanu u koji su, nakon američke invazije 2001. u kojoj je srušen brutalni režim, pobjegli mnogi talibanski lideri.

Pušten je 2018. godine po nalogu Sjedinjenih Država nakon pokretanja direktnih pregovora između militanata i Washingtona. Potom postaje šef talibanske političke kancelarije u Kataru i glavni pregovarač.

U februaru 2020. godine na svečanosti u Dohi potpisao je sa specijalnim izaslanikom Sjedinjenih Država mirovni sporazum. U okviru tog sporazuma kojeg je ispregovarala prethodna američka administracija dogovoreno je povlačenje međunarodnih snaga, koje su nakon što je pomjeren prvobitni rok, napustile Afganistan 31. avgusta.

“Baradar je bio ključna figura u talibanskom vodstvu i diplomatiji”, kaže Graeme Smith, autor koji piše o Afganistanu i konsultant Međunarodne krizne grupe (IGC) iz Brisela.

No, on kaže da bi bilo greška fokusirati se isključivo na jednog lidera talibana, jer je liderstvo talibana više “kolektivno”.

“Oni se konsultuju međusobno, i to ne samo sa liderstvom, već i sa brojnim vijećima unutar grupe”, kaže Smith.

Baradar, novi zamjenik šefa države, porijeklom je iz Uruzgan provincije. On je Durrani Paštun iz plemena Popalzai. Južni Paštuni čine većinu talibanskog liderstva. Blizak odnos kojeg je imao sa pokojnim Mullom Omarom donio mu je pseudonim “Baradar” što znači “brat”.

Mullah Yaqoob

Mullah Yaqoob je bio gotovo nepoznat do 2015. godine kada su talibani priznali smrt njegovog oca Mullah Omara, koji je umro više od dvije godine ranije u Pakistanu.

Fotografija na kojoj se navodno nalazi Mullah Omar
Fotografija na kojoj se navodno nalazi Mullah Omar

Od tada je ambicozni Yaqoob napredovao u talibanskim redovima. Učvrstio je vlast nakon što je propao u pokušaju da naslijedi svog oca. Prvo je postao zamjenik lidera, a potom je imenovan za vojnog načelnika.

Yaqoob za kojeg je vjeruje da ima oko 30 godina nadgledao je vojne operacije u 13 južnih i zapadnih provincija unatoč nedostatku iskustva na bojnom polju. Diplomirao je na nekoliko tvrdokornih islamskih bogomolja u Pakistanu.

Stručnjaci kažu da je prestiž zbog toga što je sin Mullaha Omara pomogao Yaqoobu da poboljša svoj položaj među komandantima talibana na terenu.

“Mullah Omar je bio karizmatični vođa i ostalo je veliko poštovanje prema njemu, njegovoj porodici, čak i njegovim bliskim saradnicima, od kojih su mnogi unaprijeđeni na uticajne položaje”, kaže Obaid Ali, stručnjak za pobunu u Afganistanu koji radi za Analyst Network u Kabulu.

Sirajuddin Haqqani

Sirajuddin Haqqani je zamjenik lidera talibana i vojni načelnik koji je nadgledao operacije u 21 istočnoj i sjevernoj provinciji. On je također i lider grupe Haqqani, najsmrtonosnije i najmoćnije frakcije talibana. Sjedinjene Države su ovu mrežu označile za terorističku organizaciju.

Poster američkog Federalnog biroa za istrage.
Poster američkog Federalnog biroa za istrage.

Stručnjaci kažu da mreža ima bliske veze sa Al Kaidom i pakistanskim vojnim establišmentom, kojeg već dugo optužuju da pruža sigurno utočište i materijalnu podršku talibanima.

Mreža, koja ima sjedište u plemenskim područjima sjeverozapadnog Pakistana, optuživana je i za neke od najsmrtonosnijih napada na civile i afganistanske i strane sigurnosne snage. Također im se pripisuje korištenje bombaša samoubica u složenim, urbanim napadima.

Haqqani, za čijom je glavom raspisana nagrada od 10 miliona američkih dolara, je sin pokojnog vođe radikalnih islamista Jalaluddina Haqqanija, koji je bio ključni zapovjednik otpora u ratu protiv Sovjeta u Afganistanu 1980-ih.

Sher Mohammad Abbas Stanikzai, glavni pregovarač talibana, razgovara sa novinarima nakon razgovora u Moskvi, Rusija, utorak, 28. 2019.
Sher Mohammad Abbas Stanikzai, glavni pregovarač talibana, razgovara sa novinarima nakon razgovora u Moskvi, Rusija, utorak, 28. 2019.

Sher Mohammad Abbas Stanekzai

Stanekzai je bio Baradarov zamjenik u političkoj kancelariji talibana u Kataru. Završio je prestižne vojne škole u Indiji 1980-ih prije nego što se pridružio mudžahedinima, islamističkim gerilcima koje su podržavale SAD i koji su se borili protiv sovjetskih snaga tokom njihove decenije duge okupacije Afganistana.

Nakon četiri godine razornog civilnog rata, kada su talibani 1996. godine zauzeli veći dio Afganistana, Stanekzai je imenovan za zamjenika ministra vanjskih poslova. Tečno govori engleski jezik i ključni je lider u talibanskom političkom krilu. Bio je jedan od ključnih izaslanika talibana za strane diplomate i medije.

XS
SM
MD
LG