Dostupni linkovi

Kako je Čen Ši zavolio crnogorsku jagnjetinu


Izgradnja puta Bar - Boljare
Izgradnja puta Bar - Boljare

Narodna doskočica „nas i Rusa 300 miliona“ mogla u bliskoj budućnosti u Crnoj Gori da bude promijenjena u recimo izreku „nas i Kineza preko milijardu i 300 miliona“

Šalu na stranu, Kineze u Crnu Goru ne dovode istorijske ili neke druge veze već isključivo biznis, odnosno gradnja prve dionice budućeg auto puta Bar - Boljare.

Za taj poduhvat spremaju se u nekoliko kampova raspoređenih duž planirane trase od 41-og kilometra.

,,Ja sam Čen...Da li ste čuli za Džeki Čena? E, ja sam kao i on Čen, a prezivam se Ši.“

Tako je Čen Ši na početku razgovora za RSE pomogao vašem reporteru da pravilno izgovori njegovo ime i prezime.

Nakon toga nam se pohvalio kako je već naučio neke riječi na crnogorskom jeziku:

„Kao što vidite ja pokušavam da naučim nešto na crnogorskom. Naučio sam neke jednostavne riječi kao što su 'Dobar dan, dobro došli, kako ste'.“

Čen Ši je jedan od 50 radnika iz Kine koji se nalaze u kampu u mjestu Jabuka, u opštini Kolašin gdje se zajedno sa crnogorskim kolegama pripremaju za glavne radove na dionici auto puta od Smokovca do Mateševa čiji se početak očekuje za prve dane proljeća. U kampu osim soba u koje su smješteni, radnici imaju kuhinju gdje se spremaju kineska ali i domaća jela , salu za bilijar, stoni tenis, terene za fudbal , košarku i tenis, a uskoro će biti otvorena i moderna teretana.

Čen Ši je u Crnu Goru došao prije godinu i ovako govori o prvom susretu sa zemljom o kojoj ranije gotovo da ništa nije znao:

„Prvo što sam primijetio je vrijeme, klima...Mnogo je bolje ovdje, nebo je plavo, voda je čista. Sve je ovdje jako dobro. Ljudi su veoma prijateljski raspoloženi prema nama. Veoma mi se dopada ovdje.“

(RSE/Video: Kinezi podno Bjelasice)

Kinezi podno Bjelasice
molimo pričekajte
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00


Osim velikih razlika u klimi, kulturi, istoriji Kine i Crne Gore, Čen primjećuje i razlike u kuhinji, jelima kineske odnosno domaće kuhinje. U Kini kaže imaju najmanje tri načina pripreme za svako jelo dok je u Crnoj Gori priprema mnogo jednostavnija.

Od lokalnih specijaliteta kinezima se, kaže Čen posebno dopada meso:

„Meso, posebno jagnjeće mi se jako dopada. Mnogo, mnogo je bolje nego u Kini.“

Pitali smo ga da li namirnice dobavljaju iz Kine ili koriste lokalne proizvode?

„Ne donosimo hranu iz Kine. Veoma je teško dopremiti neku hranu iz Kine ovdje. Ali prvih dana kada smo došli ovdje donijeli smo nešto domaće hrane. Gotovo svako od nas ko je doputovao u Crnu Goru prvi put u svom prtljagu je donio nešto od kineske hrane. Bili smo jednostavno uplašeni da bi mogli biti gladni i da u zemlji u koju dolazimo nećemo naći kineske namirnice. Ono što sam takođe primijetio, a tiče se razlika u hrani i njenoj pripremi jeste hljeb. Hljeb je u Crnoj Gori dosta tvrd dok je kod nas u Kini veoma mek. To je recimo razlika.“

Radnici iz Kine i njihovi pretpostavljeni nemaju problema u komunikaciji sa crnogorskim kolegama.

Inžinjer Marko Ilinčić iz Kolašina kaže da su njegove kolege iz Kine veoma radni i disciplinovani i mnogo efikasniji.

Ovako se prisjeća prvog dodira sa kineskom kulturom, a pogovoto kuhinjom:

„Prvi susret je bio preko kineske hrane. Silom prilika sam morao da naučim da koristim štapiće da bih uopšte jeo jer drugog pribora nijesmo ni imali. Kasnije sam tokom rada sa kineskim kolegama sam naučio neke njihove tehnike i načine izvođenja nekih stvari tako da dosta toga dobrog može da se nauči od njih. Oni dosta brže završavaju neke stvari od nas, pogotovo kada su neke građevinske tehnike u pitanju.“

Marko kaže da su njegove kineske kolege dobro upoznali Crnu Goru i obišli veći dio njene teritorije. Jako im se dopada priroda ali im pažnju najviše zaokuplja poznati most na sjeveru Crne Gore o kojem su gledali i slušali zahvaljujući partizanskim filmovima iz vremena Titove Jugoslavije:

„Pogotovo im je zanimljiv most na Đurđevića Tari i mislim da je njega obišao svaki Kinez koji je došao u Crnu Goru. Taj most im je poznat iz partizanskih filmova koje su gledali u svojoj zemlji i koji su tamo veoma popularni. Uglavnom, obišli su dobar dio Crne Gore.“

A da Kinezi žele da uče o Crnoj Gori potrđuje i to kako su samo za merak kolašinaca otpjevali poznatu pjesmu "Bjelasicom pasla stada".

XS
SM
MD
LG