Dostupni linkovi

Je li Đukanović okrenuo leđa Krivokapiću?


Milo Đukanović i Ranko Krivokapić
Milo Đukanović i Ranko Krivokapić

Premijer Milo Đukanović, u intervjuu Atlas televiziji u ponedjeljak uveče obrušio se na zakonodavnu vlast, ponavljajujući svoju tezu o parlamentarnoj diktaturi u Crnoj Gori. On je prebacio kako formiranje ad hoc većina u Skupštini dovodi do toga da Vlada funkcioniše kao manjinska. Nikada direktnije Đukanović je optužio i predsjednika parlamenta Ranka Krivokapića da, kako je rekao, mehanizmima parlamentarne kontrole ruši izvršnu vlast.

Odgovarajući na novinarska pitanja u sinoćnoj emisiji „ U raljama života“ na Atlas TV, premijer Milo Đukanović apostrofirao je kako zbog odnosa u vladajućoj koaliciji trpe nacionalni interesi, ponavljajući svoju kovanicu o pokušaju uvođenja parlamentarne diktature u Crnoj Gori. Đukanović zamjera što se u parlamentu formiraju ad hoc većine, zbog čega njegova Vlada u suštini funkcioniše kao manjinska. Govoreći o odnosima njegovog DPS-a sa Krivokapićevim SDP-om, Djukanović je istakao kako ima problema u međusobnom funkcionisanju ali da, kako je rekao, DPS podnosi mazohizam zbog zajedničkog cilja –ulaska Crne Gore u NATO. Na to je reagovao potpredsjednik SDP-a i ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević.

“Ja i dalje držim da postoji ozbiljna saglasnost oko ključnih strateških interesa za državu Crnu Goru i samim tim za dvije vladajuće partije. Prirodno je da postoje razlike i važno je o njima razgovarati i komunicirati na otvoren način jer se oko svega ne možemo saglasati.“

Nikada oštrije i direktnije premijer se u ponedjeljak uveče obrušio na lidera SDP-a i predsjednika Skupštine Ranka Krivokapića , poručujući mu kako je sramota obmanjivati da je dio vlasti, a da istu ruši kroz mehanizme parlamentarne kontrole. Na pitanje da li je predsjednik pokušao da dezavuiše ulogu Zakonodavne vlasti, poslanica Pozitivne Azra Jasavić odgovara:

Azra Jasavić
Azra Jasavić

“Ja sam to doživjela kao nemoć premijera da provede sve one odluke koje parlament smatra nezakonitim. I onaj ko ne može da provede ono što je nezakonito ima pravo da se ljuti ali ukoliko nije u ulozi premijera. Premijer nema pravo da se ljuti jer za političare ljutnja jeste luksuz. Očigledno da u vrhu DPS-a ne postoji svijest o ograničavanju moći izvršne vlasti kroz sistem podjele vlasti.“

Najmladji poslanik Dritan Abazović, koga je svojevremeno premijer gostujući u parlamentu nazvao bitangom, nije iznenadjenim Đukanovićevim nastupom. Ističe kako su njegove ocjene nepodudarne sa onim što su evropski standardi i što je duh parlamenta.

“To je jedan prilično bahat odnos premijera prema parlamentu i srozavanje uloge parlamenta. Parlament u Crnoj Gori je prilično marginalizovana institucija i ne odgovara nečemu što bi bio sistem parlamentarne demokratije koji Crna Gora treba da razvija. Ali vrlo teško je da se ta institucija izdiže iznad takvih stvari kada imate sedmostrukog premijera, kada vam se nikada na izborima nije desila demokratska smjena vlasti i kada imate čovjeka koji faktički kontroliše svaku poru crnogorskog društva a ne sve moguće načine srozava i ono malo demokratske slobode koja je ostala u toj instituciji.“

Direktorka Centra za gradjansko obrazovanje Daliborka Uljarević konstatuje kako je premijer navikao da parlament tretira kao puku glasačku mašinu.

“To jest kao sredstvo za legitimisanje svih njegovih ideja,odluka i interesa. Tako da ono što je zapravo normalno stanje u razvijenim demokratskim državama a što se odnosi na kontrolnu ulogu parlamenta koja u Crnoj Gori suštinski ne postoji, onda kada se incidentno pojavi Djukanović doživljava kao 'parlamentarnu diktaturu', što je termin koji je nepoznat u političkoj teoriji. Ali očito je da premijeru nedostaje demokratskog kapaciteta da bi prihvatio ono što jedna podjela vlasti, koja karakteriše društvo kome stremimo, a koje urušava monopole moći na kojima se upravo premijer več četvrt vijeka održava.“

Đukanovićeve oštre opaske na račun SDP-a i njenog prvog čovjeka Ranka Krivokapića, dolaze u osjetljivom trenutku uoči kongresa te stranke 3. juna, na kome će na crtu Krivokapiću izaći Ivan Brajović. Koliko to otkriva pravi cilj Djukanovićeve kritike na račun Krivokapića?

“Nije valjda gospodin Krivokapić očekivao da nakon sistema koji su zajedno gradili sa gospodinom Djukanovićem prethodnih 15 godina, mečka neće zaigrati i pred njegovim vratima. On sada osjeća na svojoj koži sve ono što je produkt takvog sistema, što je produkt režimskih medija i što je, na kraju, otvoreno zalaganje DPS-a da podrži protivkanditata u jednoj partiji, iako to ni po kakvoj demokratskoj praksi a ni po statutu nije moguće, da se jedna partija miješa u unutrašnja pitanja neke druge, u konkretnom slučaju SDP-a“, smatra Dritan Abazović.

Šta o tome misli Daliborka Uljarević?

Daliborka Uljarević
Daliborka Uljarević

“Mislim da Đukanović i DPS više ne računaju na Ranka Krivokapića, počevši još od podgoričkih izbora a posebno u posljednjem periodu. Upravo iz tih razloga oni su odlučili da na različite načine podrže njegovog protivkandidata. Zato će i borba za mjesto predsjednika SDP-a biti mnogo više nego što bi uobičajeno kongres donio. DPS definitvno ne želi više nesigurnog koalicinog partnera, već onog koji će mu biti neupitno lojalan a Krivokapić to više nije.“

Ipak, potpredsjednik SDP-a Raško Konjević siguran je da će Socijaldemokarate nakon kongresa ostati jedinstene.

“Siguran sam da se partija neće podijeliti, imamo više kandidata i to je demokratski iskorak ne samo za SDP već i pokazatelj za sve ostale partije.“

XS
SM
MD
LG