Dostupni linkovi

Iranski dužnosnici iznose milione dolara iz zemlje, kaže ministar finansija SAD


Deseci tijela ubijenih u teherenskoj mrtvačnici, 13. 1. 2025.
Deseci tijela ubijenih u teherenskoj mrtvačnici, 13. 1. 2025.

Američki ministar finansija Scott Bessant kaže da su trenutni događaji u Iranu izravna posljedica kampanje "maksimalnog pritiska" administracije Donalda Trumpa.

U intervjuu za Newsmax rekao je da je Trumpova administracija, fokusirajući se na iranski izvoz nafte, pokušala blokirati glavni izvor finansiranja vlade, a rezultat ovog maksimalnog pritiska bio je "potpuni finansijski kolaps" unutar zemlje.

U svojim izjavama, Bessant je također izvijestio o bijegu kapitala dok su se prosvjedi u Iranu pojačavali.

"Dok Ministarstvo finansija SAD-a provodi sankcije, sada vidimo štakore kako bježe s broda. Jer možemo vidjeti kako iransko vodstvo izbacuje milijune i desetke milijuna dolara iz zemlje, kako ih iskrada iz zemlje", naglasio je.

Bessant je kazao i da Ministarstvo finansija vidi jasne znakove raširenog odljeva novca koji iznose dužnosnici Islamske Republike.

"Ono što radimo u Ministarstvu finansija jest da pratimo novac, bilo putem tipičnog bankarskog sustava ili putem digitalne imovine. Pratit ćemo tu imovinu i oni je neće moći zadržati", naglasio je.

Američki State Department je na mreži X upozorio da iranska vlada koristi vojne dronove za praćenje demonstranata.

"Tokom ovih protesta, iranski režim koristio je vojne dronove protiv mirnih demonstranata. Ovi dronovi se koriste za identifikaciju, praćenje i progon pojedinaca kako bi ih sigurnosne snage mogle uhapsiti", navodi se.

"Režim Islamske Republike Iran iranske građane smatra neprijateljskim borcima i vodi rat protiv njih. Svijet prati što ovaj režim radi i to neće biti zaboravljeno", dodaje se.
Unatoč gašenju interneta, brojni očevici su prethodno dali slične izjave.

Iran tvrdi da je broj ubijenih u protestima 'samo nekoliko stotina'

Iran tvrdi da je u nedavnim protuvladinim protestima u toj zemlji poginulo "samo par stotina ljudi", dok organizacije za ljudska prava navode višestruko veće brojke i upozoravaju da zbog prekida interneta i komunikacija nije moguće nezavisno potvrditi razmjere stradanja.

U intervjuu za Fox News emitiranom 14. januara, iranski ministar vanjskih poslova Abas Arakči pripisao je žrtve protesta u zemlji izraelskim agentima. Bez pružanja ikakvih dokaza, tvrdio je da su "teroristi koje je opremio Izrael namjerno pucali na policiju i ljude kako bi povećali broj mrtvih i utrli put američkom predsjedniku Donaldu Trumpu da intervenira".

Istodobno je odbacio pitanje o broju mrtvih, navodeći da je mrtvih "samo nekoliko stotina" i da su izvještaji o većim brojkama "dio kampanje dezinformiranja".

Arakči je također odbacio brojke koje su objavile organizacije za ljudska prava u vezi s brojem ubijenih u protestima, rekavši da će Islamska Republika brojke objaviti kasnije.

Od intenziviranja protesta iranski dužnosnici demonstrante nazivaju "teroristima" i nasilno suzbijaju nemire.

Arakči je također tvrdio da su protesti prestali, rekavši da "u posljednja četiri dana nije bilo demonstracija, nema nemira."

Iranka opisuje neselektivna ubistva tokom smrtonosnog gušenja protesta Iranka opisuje neselektivna ubistva tokom smrtonosnog gušenja protesta
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

Zbog prekida interneta i telekomunikacija s Iranom, kao i odbijanja vlade da objavi takve informacije, tačan broj mrtvih još uvijek nije poznat, ali Iranska organizacija za ljudska prava, sa sjedištem u Oslu, kaže da je od početka protuvladinih protesta u Iranu ubijeno najmanje 3.428 demonstranata, a hiljade su ozlijeđene. Američka skupina za ljudska prava HRANA saopćila je 14. januara da je potvrdila smrt 2.435 demonstranata.

Organizacije za ljudska prava naglašavaju da zbog prekida interneta i komunikacija s Iranom nije moguće dodatno provjeriti tačne brojke, te da je moguće je da je broj umrlih nekoliko puta veći.

Snimci iz teheranske mrtvačnice svedoče o razmerama obračuna sa demonstrantima u Iranu Snimci iz teheranske mrtvačnice svedoče o razmerama obračuna sa demonstrantima u Iranu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00
XS
SM
MD
LG