Iran kaže da ne planira da dozvoli inspekcije bombardovanih nuklearnih lokacija
Iran kaže da nema planove da dozvoli inspektorima Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) da posjete nuklearna postrojenja oštećena u američkim i izraelskim napadima prošle godine, što je suprotno tvrdnjama potpredsjednika SAD JD Vancea.
Ovo demantovanje je uslijedilo u trenutku kada se diplomatija intenzivirala nakon memoranduma o razumijevanju između Teherana i Vašingtona, čiji je cilj bio okončanje rata koji je destabilizovao Bliski istok i pokrenuo 60-dnevni proces za rješavanje iranskog nuklearnog programa i ublažavanje sankcija.
Obraćajući se novinarima 23. juna, portparol Ministarstva inostranih poslova Esmail Bakaei je rekao: "Nismo imali sastanak sa generalnim direktorom IAEA, niti imamo planove da agencija inspektira iranska nuklearna postrojenja oštećena američkom i cionističkom vojnom agresijom".
Iranski ambasador pri Ujedinjenim nacijama, Ali Bahreini, takođe je rekao da "nije donesena takva odluka" da se inspektorima dozvoli povratak u zemlju.
Iran i Sjedinjene Države istaknuli su napredak u pregovorima o postizanju konačnog mirovnog sporazuma, iako su komentari s obje strane istaknuli krhko stanje pregovora.
Glavni iranski pregovarač: Uspostavljena komunikacijska linija za Ormuski moreuz
Glavni iranski pregovarač, Mohammad Baqer Qalibaf, izjavio je da je Teheran pristao uspostaviti komunikcionu liniju za brodove koji prolaze kroz Ormuski moreuz kako bi se smanjile napetosti i brzo riješili svi incidenti na strateškom plovnom putu.
U razgovoru s novinarima u avionu, Qalibaf je rekao: "Mogu postojati problemi u Ormuskom moreuzu; stoga smo se složili uspostaviti centar i telefonsku liniju kako bismo, u roku od 30 dana, ako se pojave bilo kakvi problemi, mogli ih brže riješiti".
"Ova telefonska linija nije za davanje dozvola; dozvola slijedi vlastite procedure. Ova telefonska linija služi isključivo za rješavanje problema koji uključuju brodove ili razjašnjavanje mogućih incidenata", rekao je, dodajući da je "upravljanje moreuzom na Iranu i mi ćemo se pozabaviti svim problemima".
Ranije su posrednici Katar i Pakistan objavili da su se Iran i Sjedinjene Države složili uspostaviti direktne kanale komunikacije s ciljem da Ormuski moreuz ostane otvoren i siguran.
Rubio putuje u Zaljev dok SAD nastoji učvrstiti sporazum s Iranom i ublažiti sigurnosne zabrinutosti
Američki državni sekretar Marco Rubio ove sedmice će posjetiti Ujedinjene Arapske Emirate, Kuvajt i Bahrein u okviru svoje prve zvanične posjete zemljama Zaljeva od početka rata s Iranom, samo nekoliko dana nakon što su Washington i Teheran potpisali okvirni sporazum s ciljem uspostavljanja mira u regiji.
Diplomatska misija, čiji je cilj uvjeriti regionalne saveznike u strateški pravac administracije predsjednika Donalda Trumpa prema Iranu, također će biti usmjerena na jačanje sigurnosnih mjera u osjetljivom području Hormuškog moreuza.
Posjeta od 23. do 25. juna dolazi u ključnom trenutku za američku vanjsku politiku. Uslijedila je nakon intenzivnih pregovora održanih tokom vikenda u Švicarskoj, za koje je američki potpredsjednik JD Vance 22. juna rekao da su postavili "dobre temelje za uspješan konačni sporazum" kojim bi se okončao sukob na Bliskom istoku.