Trump: SAD blizu 'završetka posla' u Iranu, rat još 'dvije do tri sedmice'
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je 1. aprila da su Sjedinjene Američke Države blizu "završetka posla" u Iranu, upozorivši da će američke snage nastaviti "izuzetno snažno" napadati tu zemlju još "dvije do tri sedmice".
U svom prvom obraćanju naciji od početka sukoba, Trump je rekao da su američki ciljevi "blizu ostvarenja", nakon sedmica onoga što je opisao kao "brze, odlučne i sveobuhvatne pobjede na bojnom polju - pobjede kakve je malo ko ikada vidio".
"Dok večeras govorimo, prošao je tačno mjesec dana otkako je američka vojska započela Operaciju 'Epski bijes'", rekao je.
Trump je iznio, kako je naveo, velike vojne dobitke, tvrdeći da su iranske vojne sposobnosti ozbiljno oslabljene.
"Večeras, iranske mornarice više nema. Njihovo zrakoplovstvo je u ruševinama", rekao je, dodavši da su lideri iranskog rukovodstva "sada mrtvi" i da se komandne strukture "uništavaju upravo sada".
Pročitajte više OVDJE
Ujedinjeni Arapski Emirati saopštili da se bore protiv zračnih prijetnji
Ministarstvo odbrane Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) saopštilo je 2. aprila da protivzračna odbrana te zemlje presreće raketne i dronske "prijetnje".
"Protivzračna odbrana UAE-a aktivno djeluje protiv raketnih i dronskih prijetnji", navelo je ministarstvo u objavi na društvenim mrežama, bez navođenja detalja o porijeklu projektila.
Od početka američko-izraelskog rata s Iranom 28. februara, UAE i druge zaljevske države više puta su bili meta iranskih raketnih i dronskih napada, za koje Teheran navodi da su odgovor na rat.
U televizijskom obraćanju američkoj javnosti 1. aprila, američki predsjednik Donald Trump izjavio je da Sjedinjene Američke Države neće dozvoliti da zaljevski arapski saveznici i Izrael budu "povrijeđeni ili poraženi" u ratu s Iranom.
Izrael izvijestio o dva vala iranskih raketnih napada, više povrijeđenih u Tel Avivu
Izrael je saopštio da je Iran izveo dva vala raketnih napada, u kojima je nekoliko osoba povrijeđeno u Tel Avivu.
Izraelska vojska je rano 2. aprila objavila da su sistemi protuzračne odbrane odgovorili na dva vala raketnih napada iz Irana.
Prema izraelskim medijima, prvi val napada pogodio je više lokacija u centralnom dijelu zemlje, a najmanje četiri osobe u području Tel Aviva zadobile su lakše povrede. Policija je također izvijestila o prisustvu snaga na više lokacija, pri čemu pojedini izvještaji navode da je pogođeno do devet lokacija.
Lokalni mediji su rasprostranjenu štetu pripisali upotrebi kasetne municije, za čije su korištenje Iran i Izrael ranije međusobno optuživali jedni druge.
Nepuna dva sata kasnije, izraelska vojska je prijavila drugi val raketa, zbog kojeg su se oglasile sirene u velikim dijelovima sjevernog i centralnog Izraela, ali nije bilo neposrednih izvještaja o žrtvama ili šteti.
Bivši iranski ministar spoljnih poslova Harazi povređen u vazdušnom napadu, navode mediji
Iranski mediji izvestili su da je bivši ministar spoljnih poslova Kamal Harazi teško ranjen u vazdušnom napadu u kojem je poginula njegova supruga.
Harazi je bio ministar spoljnih poslova od 1997. do 2005. godine pod reformističkim bivšim predsednikom Mohamedom Hatamijem. On je i dalje savetnik iranske vlade.
Iranski mediji su izvestili da je njegova kuća u Teheranu 31. marta bila meta američko-izraelskog napada.
On je teško povređen i hospitalizovan je posle napada, javili su mediji.