Dostupni linkovi

Uništeno sjedište Narodnih mobilizacijskih snaga u Dijali, Irak, nakon američko-saudijskih napada 29. jula.
Uništeno sjedište Narodnih mobilizacijskih snaga u Dijali, Irak, nakon američko-saudijskih napada 29. jula.

SAD pokrenule napade na Iran nakon izvještaja o napadu na bazu u Jordanu

Ažurirano
  • U zajedničkim američko-saudijskim zračnim udarima na ciljeve povezane s Iranom u Iraku u utorak poginulo je 20 pripadnika iračkih Narodnih mobilizacijskih snaga, navela je ta grupa. Napadi su izvedeni kao odgovor na nedavne napade dronovima na američke snage i saudijsku energetsku infrastrukturu.
  • Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da su razgovori s Iranom bili "dobri", ali je upozorio da bi SAD mogle gađati i civilnu infrastrukturu ako Teheran ne pristane na dogovor.
  • Iranski državni mediji objavili su da su u utorak pogubljena još dvojica muškaraca osuđena zbog učešća u protestima u januaru 2026.
  • Američki State Department osudio je pogubljenja i pozvao Iran da oslobodi političke zatvorenike.
14:57 3.3.2026.

Vrtoglavi rast cene nafte i gasa


14:21 3.3.2026.

Trump kaže da je Iranu poručio da je 'prekasno' za pregovore

Američki predsjednik Donald Trump rekao je da je "prekasno" za pregovore s Iranom nakon što je Teheran pokušao pokrenuti razgovore usred zajedničke američko‑izraelske vojne operacije.

"Njihova protivzračna odbrana, zračne snage, mornarica i rukovodstvo su uništeni. Oni žele da pregovaraju. Ja sam rekao: 'Prekasno!'" napisao je Trump u objavi na društvenim mrežama 3. marta.

Nije naveo kada su iranski zvaničnici dali do znanja da su spremni na pregovore.

14:09 3.3.2026.

Generalni sekretar NATO-a o sukobu na Bliskom istoku: NATO nije uključen

Generalni sekretar NATO-a o sukobu na Bliskom istoku: NATO nije uključen Generalni sekretar NATO-a o sukobu na Bliskom istoku: NATO nije uključen
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je da NATO, kao savez, nije uključen u sukob na Bliskom istoku, ali da će braniti svaki dio teritorije država NATO članica.

13:50 3.3.2026.

Rute: NATO, kao savez, nije uključen u sukob na Bliskom istoku

Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je da NATO, kao savez, nije uključen u sukob na Bliskom istoku, ali da će braniti svaki centimetar teritorije država NATO članica.

Kako je naglasio Rute, cilj kampanje koju vode SAD i Izrael je uklanjanje nuklearne i raketne sposobnosti iranskog režima - jer, kako je ocenio, on ne predstavlja pretnju samo regionu Bliskog istoka, uključujući i egzistencijalnu pretnju Izraelu, već i Evropi.

Istakao je i da je iranski vrhovni verski vođa ajatolah Ali Hamnei, koji je ubijen u napadima Izraela i SAD, odgovoran za smrt hiljada i potencijalno desetina hiljada ljudi koji su, od početka godine, protestovali protiv režima u Iranu.

"Iranski režim je, kao izvoznik haosa, decenijama odgovoran za niz terorističkih napada, atentata i pretnji", rekao je Rute tokom posete Severnoj Makedoniji.

Rute je rekao i da niko nije tražio da se NATO, kao savez, uključi u sukob.

"Jasno je da (vojnu) kampanju vode SAD i Izrael, ali da mnoge saveznice pružaju podršku", dodao je Rute.

Istakao je i da NATO komandanti svakodnevno rade na tome da svaka članica bude bezbedna, uključujući terorističke pretnje, što je takođe ključni zadatak saveza.


Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG