Dostupni linkovi

Ko su pobunjenici Huti i zašto napadaju brodove u Crvenom moru?


Pripadnik militantne grupe Huti na teretnom brodu Galaksi lider u Crvenom moru, 20. novembra 2023.
Pripadnik militantne grupe Huti na teretnom brodu Galaksi lider u Crvenom moru, 20. novembra 2023.

Sjedinjene Države i Velika Britanija započeli su 12. januara napade na ciljeve povezane s Hutima u Jemenu.

To je prvi put da su napadi pokrenuti protiv grupe koju podržava Iran, a otkako je krajem prošle godine počela gađati međunarodne brodove u Crvenom moru.

Zvaničnici su otkrili da su napadi izvedeni avionima, brodovima i podmornicama, da su Australija, Kanada, Bahrein i Holandija pružile podršku operaciji, a da je ciljano više od deset lokacija.

Vođa Huta je izjavio da svaki američki napad na tu grupu neće proći bez odgovora.

Ko su Huti?

Krajem 1990-ih, porodica Huti na sjeveru Jemena pokrenula je pokret za vjerski preporod zejditske sekte šiitskog islama, koja je nekada vladala Jemenom.

S rastom tenzija s Vladom, vodili su gerilske ratove sa nacionalnom vojskom i kratak granični sukob sa sunitskom silom - Saudijskom Arabijom.

Rastuća snaga

Moć im je ojačala tokom rata u Jemenu, koji je počeo krajem 2014. godine, kada su pobunjenici Huti preuzeli kontrolu nad Sanom.

Uslijed zabrinutosti od većeg uticaja šiitskog Irana duž njegove granice, Saudijska Arabija je intervenisala 2015. i predvodila koaliciju koju je podržavao Zapad u svrhu podrške jemenskoj vladi.

Huti su uspostavili kontrolu nad većim naseljenim centrima, dok je međunarodno priznata vlada uspostavila sjedište u Adenu.

Jemen je doživio više od godinu dana relativnog mira uslijed mirovnih napora koje su predvodile Ujedinjene nacije. Saudijska Arabija vodi razgovore s Hutima kako bi pokušala zaustaviti rat.

Uloga u ratu na Bliskom istoku

Huti ulaze u najnoviji sukob koji se proširio Bliskim istokom, objavljujući 31. oktobra da su lansirali rakete i izveli udare dronovima na Izrael.

Pobunjenici Huti su obećali da će nastaviti s napadima "sve dok ne prestane izraelska agresija".

Njihove akcije odražavaju ulogu libanske grupe Hezbolah koju podržava Iran, koja je napala izraelske položaje na libanskoj granici, i iračke milicije, koje su napale američke ciljeve u Iraku i Siriji.

Pojačavajući prijetnje, Huti su 9. decembra poručili da će gađati sve brodove koji idu za Izrael, bez obzira na njihovu nacionalnost, i upozorivši sve međunarodne brodarske kompanije da ne sarađuju s izraelskim lukama.

"Ako Gaza ne dobije hranu i lijekove koji su joj potrebni, svi brodovi u Crvenom moru koji putuju u izraelske luke, bez obzira na njihovu nacionalnost, bit će na meti naših oružanih snaga", izjavio je 9. decembra portparol pobunjenika.

Slogan Hutija je: "Smrt Americi, smrt Izraelu, prokletstvo Jevrejima i pobjeda islamu".

Odnosi sa Iranom

Sjedinjene Države vjeruju da iranski korpus Islamske revolucionarne garde pomaže u planiranju i izvođenju raketnih i napada dronovima Huta.

"Iranska podrška napadima pobunjenika Huti na komercijalni brod mora prestati", rekao je 18. decembra američki ministar odbrane, Lloyd Austin.

Iran, pak, poriče umiješanost.

Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom dugo optužuje Iran za naoružavanje, obuku i finansiranje Huta.

Huti poriču da su kolaboracionisti s Iranom i ističu da proizvode vlastito oružje.

Arsenal

Pobunjenici Huti demonstrirali su svoje raketne i sposobnosti dronova u ratu u Jemenu u napadima na Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, ciljajući naftna postrojenja i vitalnu infrastrukturu.

Njihov arsenal takođe uključuje balističke rakete i bespilotne letjelice koje mogu pogoditi Izrael, udaljen više od 1.600 kilometara od Sane.

Rakete Tofan, Borkan i Quds pobunjenika Huti napravljeni su po uzoru na iransko oružje i, prema riječima stručnjaka, mogu pogoditi ciljeve udaljene do 2.000 kilometara.

Huti su ispalili desetine ovih projektila na Saudijsku Arabiju tokom rata u Jemenu.

U septembru su Huti po prvi put upotrebili protivtenkovske projektile Barq-2, mornaričke projektile i borbene avione Mig-29.

U operacijama protiv brodova koristili su i glisere opremljene mitraljezima.

XS
SM
MD
LG