Dostupni linkovi

SAD, Australija i Velika Britanija razvijaće hipersonične projektile


Uspešno lansiranje prototipa hipersoničnog projektila u američkoj bazi na Havajima u Pacifiku, 19. mart 2020.
Uspešno lansiranje prototipa hipersoničnog projektila u američkoj bazi na Havajima u Pacifiku, 19. mart 2020.

Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Australija radiće zajedno na razvoju hipersoničnih projektila, saopšteno je 5. aprila.

Razvoj hipersoničnih projektila je u sklopu nedavno stvorenog bezbednosnog saveza, poznatog kao AUKUS.

Ovaj potez dolazi usred sve veće zabrinutosti SAD i saveznika zbog narastajuće vojne asertivnosti Kine na Pacifiku.

Američki predsednik Džo Bajden, britanski premijer Boris Džonson i australijski premijer Skot Morison objavili su plan o razvoju hipersoničnog oružja nakon provere napretka saveza AUKUS.

Lideri su u zajedničkom saopštenju naveli da su "posvećeni započinjanju nove trilateralne saradnje u oblasti hipersonike i kontrahipersonike i razvoju sposobnosti elektronskog ratovanja, kao i proširenju razmene informacija i produbljivanju saradnje u oblasti odbrambenih inovacija".

SAD, Rusija i Kina nastoje da napreduju u razvoju hipersoničnih raketa - sistema koji je toliko brz da ga nijedan trenutni sistem protivraketne odbrane ne može presresti.

U oktobru je general Mark Mili, komandant Združenih snaga američke odbrane, potvrdio da je Kina sprovela testiranje hipersoničnog sistema naoružanja kao deo svojih agresivnih napora da napreduje u svemirskim i vojnim tehnologijama.

Mili je u intervjuu za Blumberg kinesko testiranje opisao kao "veoma značajan i zabrinjavajući događaj testiranja hipersoničnog sistema oružja".

Da je Rusija koristila hipersonične rakete "više puta" tokom invazije na Ukrajinu, naveo je najviši komandant američkih snaga u Evropi.

Prošle jeseni, pošto su zvaničnici američke obaveštajne službe postajali sve zabrinutiji zbog gomilanja ruskih snaga na granici sa Ukrajinom, ruski predsednik Vladimir Putin pozvao je proizvođače oružja u zemlji da razviju još naprednije hipersonične rakete kako bi održali prednost zemlje u vojnim tehnologijama.

Ruska vojska je saopštila da je njen sistem Avangard sposoban da leti 27 puta brže od brzine zvuka i da pravi oštre manevre na putu do cilja kako bi izbegao neprijateljski raketni štit.

Ugrađen je na postojeće interkontinentalne balističke rakete sovjetske proizvodnje umesto na bojeve glave starijeg tipa, a prva jedinica naoružana Avangardom stupila je na dužnost u decembru 2019.

Kinžal, koji nose borbeni avioni MiG-31, ima domet do 2.000 kilometara (oko 1.250 milja) i leti 10 puta većom brzinom od zvuka, prema ruskim zvaničnicima.

Budžet Pentagona za 2023. godinu, već predviđa 4,7 milijardi dolara za istraživanje i razvoj hipersoničnog oružja. To uključuje planove da baterija hipersonične rakete bude postavljena do sledeće godine, raketa na moru do 2025. i krstareća raketa na vazdušnoj bazi do 2027. godine.

Bajden, Džonson i Morison ocenili su stvaranje AUKUS-a kao šansu za izgradnju odbrambene sposobnosti saveznika. Kao svoju prvu veliku akciju, alijansa je rekla da će pomoći da se Australija opremi podmornicama na nuklearni pogon.

XS
SM
MD
LG