Dostupni linkovi

Dom naroda BiH napravio korak ka ukidanju akciza na gorivo


Sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine 29. novembra 2021.
Sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine 29. novembra 2021.

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) na sjednici u četvrtak, 27. jula, odlučio se odreći naplate akciza na naftu i naftne derivate na period od šest mjeseci kako bi pomogao građanima i privredi da lakše prebrode rastuću inflaciju.

Ovim je usvojen prijedlog drugog, Predstavničkog doma PSBiH da se izmjeni Zakon o akcizama i suspendira naplata akciza na šest mjeseci, uz mogućnost da Vijeće ministara BiH po isteku tog roka produži njegovu primjenu za još tri mjeseca.

Za izmjene je glasalo svih 14 prisutnih delegata.

Izmjene zakona su u Domu naroda usvojene u prvom čitanju, a da bi stupile na snagu potrebno je da se usvoje i u drugom čitanju.

U međuvremenu je moguće predložiti amandmane na ovaj prijedlog.

Predlagač izmjena je Zastupnički dom Parlamenta BiH, koji je identičan tekst usvojio početkom marta ove godine.

Ako se u sljedećoj fazi, odnosno drugom čitanju, predlože i usvoje amandmani na tekst usvojen u prvom čitanju, on će ponovo ići na glasanje u Zastupnički dom.

Da bi zakon stupio na snagu oba doma PSBiH moraju usvojiti istovijetan tekst.

Tokom jula su u Sarajevu održani protesti na kojima su građani tražili suspenziju akciza za gorivo i uvođenje nulte porezne stope na osnovne prehrambene proizvode.

XS
SM
MD
LG