U julu 2016. drevni jermenski grad Ani, koji sada pripada istočnoj Turskoj, upisan je na UNESCO-vu listu svetske baštine. Za Jermene, narod koji još uvek živi u senci onoga što smatraju "prvim genocidom u 20. veku" a što se dogodilo njihovim precima pod Otomanskim carstvom, ova lista znači zaštitu malog ali dragocenog dela njihovog nasleđa. Međutim, dovoljno je posetiti ovaj region i zaključiti da je ono što je preostalo od jermenske kulture u Turskoj van zidova Anija u opasnosti da potpuno nestane. Foto: Amos Chapple
Devastirano nasleđe Jermenije

1
U klisuri koja razdvaja Jermeniju (u pozadini) od Turske, manastir Hripsimian Virgins danas je jedna od trošnih građevina Anija, grada koji se nekada zvao “gradom 1.001 crkve”.

2
Ruševine katedrale u Aniju. Tokom svog gotovo milenijumskog postojanja Ani je bio pod vlašću Rusije, Otomanskog carstva i Jermenije pre nego što je završio u granicama novoformirane Turske republike 1920. godine. Ani je bio napušten vekovima ali za današnje Jermene predstavlja simbol nekadašnjeg sjaja.

3
Ruševine Kizkal crkve gledaju na granicu koja poput delića slagalice razdaja Jermeniju (levo) i Tursku. Davne 1914. godine na ovom prostoru, koji danas pripada istočnoj Turskoj, a tada Otomanskom carstvu, živelo je više od dva miliona Jermena. Do 1922. više od tri četvrtine Jermena odatle je nastradalo ili pobeglo od organizovanog iskorenjivanja Jermena sa Otomanske teritorije.

4
Kanjon koji odvaja Tursku i Jermeniju. Od 1915, nakon što su otomanske vlasti pozvale na “deportaciju” čitave jermenske populacije, širom regiona počelo je frenetično ubijanje.