Palestinski premijer Mohammed Shtayyeh u subotu 5. februara je zatražio od Afričke unije (AU) da ukine Izraelu posmatrački status dok se šefovi država 55-članog tijela sastaju na dvodnevnom samitu.
"Izrael ne treba biti nagrađen zbog svojih kršenja i zbog režima apartheida koji provodi nad palestinskim narodom", kazao je Shtayyeh.
Odnosi s Izraelom jedna su od rijetkih tački sporenja unutar AU koja cijeni konsensuz, i očekuje se da će dominirati samitom u Addis Ababi ovog vikenda.
Spor je izbio u julu prošle godine kada je Moussa Faki Mahamat, predsjedavajući Komisije Afričke unije, prihvatio izraelsku akreditaciju u bloku, prenosi AFP.
Afrički lideri okupili su se na samitu Afričke unije ovog vikenda kako bi pokušali stvoriti koordiniran odgovor na pandemiju COVID-19, klimatske promjene i niz vojnih preuzimanja vlasti od Sudana do regije Sahel.
Blok, formiran prije 20 godina kako bi promovirao međunarodnu saradnju i harmonizirao politike država članica, borio se da riješi šest vojnih udara ili pokušaje vojnih udara u Africi u proteklih 18 mjeseci, i visoko su na dnevnom redu samita.
"Mir i sigurnost ozbiljno su ugroženi u nekoliko naših regija i u nekim državama članicama", rekao je u utorak u izjavi predsjedavajući Komisije AU Moussa Faki Mahamat.
AU je u ponedjeljak suspendovala Burkina Faso nakon tamošnjeg vojnog udara 24. januara.
Lideri će takođe razgovarati o odnosima bloka sa Izraelom.
U julu je Faki jednostrano prihvatio zahtjev Izraela za status posmatrača u AU, što je izazvalo kritike Južne Afrike, čija vladajuća stranka snažno podržava palestinsku stvar.
To pitanje nije riješeno na sastanku u oktobru i o njemu će sada razgovarati šefovi država. Nejasno je hoće li lideri glasati ili će samo raspravljati o tom pitanju.
Nigerija, Alžir, Južna Afrika i južnoafrički regionalni blok zalažu se za ukidanje statusa Izraela, navodi se u internom memorandumu pripremljenom za samit i u koji je uvid imao Reuters.
Demokratska Republika Kongo, Gabon, Maroko i Togo podržavaju prisustvo Izraela, rekao je jedan afrički diplomata.
Ebba Kalondo, glasnogovornik u uredu predsjednika Fakija, nije odgovorio na zahtjev za komentarom statusa Izraela.
Sharon Bar-li, šefica odjela za Afriku u izraelskom Ministarstvu vanjskih poslova, odbila je komentirati.
Neke diplomate strahuju da bi izraelski spor mogao skrenuti pažnju sa hitnih pitanja poput sukoba u Etiopiji i nemira u Sudanu nakon državnog udara u oktobru.
Lideri će također razgovarati o klimatskim promjenama koje pogoršavaju poplave, suše, vruće vrijeme i invazije skakavaca, ugrožavaju zalihe hrane i povećavaju glad i migracije.
Rat u Etiopiji, koji je izbio u novembru 2020. i ubio hiljade, "ostaje slon u sobi", rekao je drugi diplomata koji radi za AU.
Sastanak u glavnom gradu Etiopije dolazi samo tri mjeseca nakon što je ta zemlja proglasila vanredno stanje nakon što su pobunjeničke snage sa sjevera zaprijetile maršom na glavni grad, a zapadne i afričke ambasade evakuisale građane.
Vlada je od tada objavila planove za ukidanje vanrednog stanja, a pobunjeničke snage su se uglavnom povukle nazad u regiju Tigray, iako se borbe nastavljaju u Afaru.