Dostupni linkovi

Krize nema, ima blamaže


„Ne radi se o sukobu, već o suradnji u kreativnoj atmosferi“. Tim je riječima hrvatski premijer Ivo Sanader komentirao sinoćnji oštri istup predsjednika Republike Stipe Mesića, a povodom sporazuma što ga je hrvatska Vlada pripremila o obeštećenju folksdojčera, sadašnjih austrijskih državljana:

„Jučerašnji nastup predsjednika Republike ne vidim nipošto kao sukob. Predsjednik Mesić i ja ćemo nastaviti komunicirati i redovito i u jednom vrlo kreativnom ozračju, kao što je to bio slučaj i do sada.“

Premijer je najavio kako će ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt o cijelom problemu podrobno izvjestiti predsjednika Mesića. Podsjetimo, hrvatski predsjednik kazao je sinoć kako sporazum ocjenjuje štetnim i opasnim presedanom, a njegovo bi ispunjavanje financijski upropastilo državu:

„Ako Hrvatska, međutim, počne sve pod firmom ispravljanja komunističkih nepravdi, šakom i kapom vraćati ovo i ono, a izvan međunarodnih sporazuma koji su tu problematiku riješili, onda ja s mnogo razloga tvrdim da će doći u pitanje funkcioniranje ne samo sistema, nego i države kao sistema. Mi to, naime, ne možemo izdržati.“

Sanader je tako sukob vratio nazad na početne pozicije – cijeli je problem zakuhao bivši premijer Račan, a sada prigovara, kako je to sinoć živopisno opisao Sanader:

„Kažem sasvim otvoreno, možda je ovo malo neprimjeren rječnik za sjednicu Vlade, ali to je tako – treba nekad reći: popu pop, bobu bob. Godine 1999. Ustavni sud je donio odluku da se stranim državljanima vrati imovina koja im je oteta u vrijeme komunizma. Danas se nasljednici tih komunista, a i sami nekoć, prave toše, kako bi narod rekao, ali Ustavni sud je donio tu odluku. Prema tome, pitanje je pravne države hoćemo li mi poštovati odluku Ustavnog suda ili nećemo poštovati odluku Ustavnog suda.“

Naime, bivši premijer Račan jučer je poručio aktualnom premijeru Sanaderu: 'Mi smo odugovlačili, pa zašto niste i Vi?':

„Možete pregovarati dvjesto godina. Pitanje je hoćete li napraviti sporazum, ako prihvaćate, ipak mislim, teške materijalne obaveze.“

Nema sukoba i krize, niti će sporazum upropastiti Hrvatsku jer čini se da neće biti ratificiran, ali ima ozbiljne blamaže, komentirao je bivši ministar u nizu HDZ-ovih vlada i pravni ekspert, akademik Davorin Rudolf:

„Najprije treba Sabor odlučiti da li će ratificirati taj ugovor. Koliko znam, on je samo parafiran, valjda još nije ni potpisan. I ako ga Sabor ne ratificira, on ne može stupiti na snagu. Ali već su, rekao bih, nastale neke posljedice za Hrvatsku, posebice za hrvatsku vanjsku politiku, a to je gubljenje te kredibilnosti. Evo, vidite, sad smo slušali bivšeg premijera Račana. Baš mi je drago, on se hvata za glavu. A kad smo se mi hvatali za glavu kad je on zaključio onaj ugovor sa Slovencima, to se zaboravilo. To je blamaža hrvatske vanjske politike. To su nepotrebni incidenti. Naravno da se sve to treba pripremiti. Najgore je kad u državnom vrhu, kao što vidite, dolazi do takvih nesuglasica ili razmimoilaženja, kao što se, evo, sad dogodilo.“

Za usvajanje ovog sporazuma u Saboru potrebna je dvotrećinska većina od 101 glasa. HDZ do te brojke nikako neće moći stići, jer su svoje protivljenje sporazumu najavili i lijeva i desna oporba. Analitičari najavljuju kako je za očekivati da ga Vlada privremeno povuče iz saborske procedure.
XS
SM
MD
LG