Dostupni linkovi

Raste broj žrtava trgovine ljudima


Broj otkrivenih žrtava trgovine ljudima u prošloj godini i više je nego
dvostruko veći nego godinu ili dvije ranije, upozorio je voditelj Ureda hrvatske Vlade za ljudska prava Luka Mađarić. I taj će se broj povećavati kako Hrvarska bude napredovala prema članstvu u Evropskoj uniji:

„U prethodne dvije godine je bilo po osam žrtava, a ove godine je 19 žrtava. Što govori o nekom trendu da trgovanje ljudima obuhvaća sve veći i veći broj žrtava. Činjenica je da ćemo mi u budućnosti sigurno, kao država Evropske unije, biti primamljiviji tim lancima transnacionalnog organiziranog kriminala, budući da su uglavnom zemlje odredišta države Evropske unije.“

Da ne bi bila zatečena nespremna, Hrvatska je educirala 26 policajaca za rad na otkrivanju trgovine ljudima i sa žrtvama traffickinga, uveden je besplatni SOS telefon za žrtve trgovine ljudima, ustanovljeno je nacionalno sklonište na tajnoj lokaciji, a na tri lokacije u Hrvatskoj – u Dalmaciji, u Slavoniji i na području Zagreba – uspostavljeni su
prihvatni centri. Financiraju se iz proračuna, a vode ih nevladine organizacije. Po strukturi žrtava trgovine ljudima, dakle njih ukupno 19 u protekloj godini, Hrvatska je unutar svjetskih gabarita, kaže Mađarić:

„Tri su žrtve maloljetne, dvije djevojke i jedan mladić. Svjetski su pokazatelji otprilike da su od ukupnog broja žrtava, trideset posto djeca. Većina žrtava identificiranih u 2004. godini, njih 16, bilo je eksploatirano u seksualnoj industriji.“

Među 19 spašenih žrtava trgovine ljudima u protekloj godini, šest su hrvatski građani, što je tri puta više nego godinu ranije. Među ostalim
žrtvama su državljani Bosne i Hercegovine, Maroka, Moldove, Rumunjske, Srbije i Crne Gore i Ukrajine. Sudovanje za trgovanje ljudima brže je od tužnog hrvatskog prosjeka. U prošloj godini donesena je jedna pravomoćna presuda za trojicu krijumčara ljudima iz prijašnjih godina, izvijestila je zamjenica županijskog državnog odvjetnika
Dijana Remenarić:

„Prvo optužena osoba je dobila po prvostupanjskoj presudi najprije bezuvjetnu kaznu zatvora od šest godina, da bi onda, po odluci Vrhovnog suda, to bilo preinačeno na bezuvjetnu kaznu zatvora od devet godina. Druge dvije osobe, koje su bile obuhvaćene istom optužnicom, a osuđene su za pomaganje prvoj osuđenoj osobi, dobile su po sedam mjeseci zatvora.“

Međutim, trendovi su pozitivni. Od prošlog listopada Kazneni je zakon usklađen sa UN-ovom definicijom traffickinga, u 15 od 19 prošlogodišnjih slučajeva poznati su počinitelji, a kazneni se postupak vodi protiv 21 osobe.
XS
SM
MD
LG