Dostupni linkovi

Vlada glavni finansijer povratka


Zvanicnici UNMIKa kazu da je vlada Kosova glavni finansijer procesa povratka raseljenih lica, dok ostali donatori obezbedjuju sredstva za pojedinacne programe.

Portparol UNMIKa Niradz Sing (Neeraj Singh) istice da su izdvojena sredstva za proces povratka namenjena projektima za organizovani i individualni povratak, ali i kao pomoc opstinama:

“Budzet Kosova za 2005. godinu iznosi oko 737 miliona evra. Od toga je 11 miliona evra dodeljeno Ministarstvu za povratak a 3 miliona i osamsto hiljada kancelariji za pitanja zajednica”, kaze Sing.

Portparol istice da je povratak raseljenih lica glavni prioritet i UNMIKa i vlade Kosova. Kada su u pitanju konkretni koraci, Ministarstvo u saradnji sa UNMIKom i drugim medjunarodnim institucijama, radi na proceni bezbednosne situacije i odredjivanju lokacija za povratak.

Sekretar u Ministarstvu za povratak i zajednice, Mihajlo Šćepanović kaze za nas radio da ce se u narednim mesecima raseljeni Srbi vracati u mesta zapadnog i istocnog Kosova:

“Ta analiza je vec pri kraju i prvi rezultati su pokazali da ce povratak pre svega biti obavljen u sledecih par meseci na zapadnom Kosovu i u selima oko Gnjilana. To su mesovite sredine gde ce se vratiti preko 150 porodica u tri sela. Posle toga cemo raditi na povratku 17 raseljenih porodica u selo Krusevo pored Obilica, i imamo u planu povratak 29 romskih porodica kod Kline”.

Prema najnoviijim podacima od pocetka ove godine na Kosovo se vratilo 85 srpskih porodica, od cega 15 u Pristinu, a pre nedelju dana u opstinskoj administraciji u Orahovcu pocelo je da radi 20 Srba. Prema recima Scepanovica pored povratka raseljenih potrebno je omoguciti i ostanak ljudi:

“Posto smo mi ministarstvo koje se ne bavi samo povratkom nego i opstankom ljudi, tako su nase ekipe strucnjaka krenule u obilazak sela centralnog Kosova oko Pristine, to su sela Radevo, Batuse, Novo naselje, gde su vec procenili ono sto treba prvo da se radi, a to je pre svega uredjenje hidro-sistrema. Pored toga radice se na poboljsanju uslova zivota omladine koja zivi u tim selima a to je izgradnja nekih sportskih centara, koji ce pomoci da se omladina oseca da zivi u 21. veku a ne kao da zivi u 17. veku”.

Program vlade za pomoc povratnicima i njihov smestaj, kojim rukovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), nastavice da se sprovodi i u ovoj godini, istice portparol UNMIKa Sing. Upitan dali su postojeca finansijska sredstva dovoljna za uspesnu realizaciju povratka:

“Sustinski sve sto je u okviru fondova odredjeno za povratak potrebno je iskorisiti, s obzirom da je proces povratka jedan od glavnih prioriteta medjunarodne administracije i vlade Kosova”, kaze portparol UNMIKa Sing.
XS
SM
MD
LG