Dostupni linkovi

Svetski nuklearni arsenali u pogrešnim rukama?


"Mislim da treba da limitiramo nuklearno oruzje a ne da proizvodimo novo. Ako to ne budemo cinili, imacemo problem da ubedimo druge zemlje u svetu da nam se pridruze u sprecavanju pojavljivanja novih drzava, vlasnica atomskog oruzja", upozorio je bivsi senator.

Nunn je bivsi predsednik senatskog odbora za oruzane snage, koji je zajedno sa senatorom Richardom Lugarom, Republikancem iz Indijane, pre 15 godina predlozio izglasavanje zakona koji je omogucio da Rusija i nekoliko drugih zemalja iz sovjetskog bloka izoluju i uniste preterane arsenale nuklearnog, bioloskog i hemijskog oruzja. Od tada su i Moskva i Vasington preduzele ozbiljne korake na limitiranju sirenja nuklearnog oruzja. Cak su i dvojica aktuelnih sefova - Putin i Bush - na poslednjem samitu u Bratislavi signalizovala da ozbiljnije shvataju nuklearnu opasnost i da ubrzano rade na preduzimanju mera za sprecavanje kradje nuklearnih arsenala od strane terorista. Nunn kaze da je njihovo vodjstvo nezamenjivo u prevenciji nuklearnog terorizma. Rusija i Sjedinjene Drzave ne smeju odlagati suocavanje sa katastrofalnim posledicama mogucnosti da njihov atomski arsenal padne u pogresne ruke, upozorava Nunn.

"Kad nuklearni materijal nestane iz depoa i dospe u ruke terorista, njihovi ciljevi postaju mnogo ostvariviji. Njihovi problemi i prepreke nestaju, ali nasi nastaju i postaju mnogo tezi. Lokacije u kojima deponujemo nuklearni arsenal jesu ono za sta su zainteresovani i oni i mi. Mi necemo imati tezak zadatak da odrzimo bezbednost tih arsenala ako budemo saradjivali sa drugim zemljama i ako budemo ulagali sredstva u ostvarenje tog cilja, kaze senator Sam Nunn i upozorava da je za najgoru svetsku kataklizmu dovoljno ako samo jedan komad nuklearnog naoruzanja ne bude bio dobro obezbedjen.
XS
SM
MD
LG