Dostupni linkovi

Centralne banke sve manje vjeruju dolaru


Pocelo je u Rusiji, cija centralna banka vec nekoliko godina smanjuje dolarski udio svojih deviznih rezervi. Potom je slicnu praksu pocela Indonezija, a ove sedmice guverner centralne banke Bahreina izjavio je kako euro sve vise postaje valuta za medjunarodne devizne rezerve. Neki izvjestaji ovih dana sugeriraju da bi i Juzna Koreja mogla poceti prodaju dijela svojih dolarskih rezervi svjezeg novca.

Ashraf Laidi, monetarni strucnjak iz New Yorka, tvrdi za nas program kako je nastojanje sve vise drzava da devizne rezerve drze u nekoliko valuta, a ne kao do sad - samo u dolarima, vrlo primjetno:

"Ovaj trend zapravo pokazuje koliko centralne banke nerado drze velike kolicine valute koja je u posljednje tri godine izgubila vise od 30 posto svoje vrijednosti. Zato je sasvim razumljivo sto se nastoje vezati za nesto sto ne gubi vrijednost," kaze Laidi.

Nacionalne banke obicno ne govore previse otvoreno o svom poslovanju, ali tekstovi u nekoliko specijaliziranih publikacija objavljenih proslog mjeseca, upucuju na zakljucak da se devizne rezerve sve vise drze u eurima i da banke sve manje kupuju ne samo dolare, nego i americke vrijednosne papire, kaze Laidi:

"Rusija je prije dvije godine skoro 90 posto svojih deviznih rezervi drzala u dolarima. Danas je udio americke valute manji od 80 posto. Mnoge druge nacionalne banke takodjer se priklanjaju ovakvoj praksi ili sve vise razmisljaju o tome da je uvedu. U svakom slucaju, moze se sa sigurnoscu reci da se mnoge centralne banke postupno i sve vise odlucuju na takve promjene", kaze Laidi.

Svaki put kad se neka od nacionalnih banaka odluci osloboditi dijela dolara i prodati ih na trzistu, vrijednost americke valute dodatno pada.

Malcolm Sawyer, profesor na ekonomskom fakultetu u Leedsu, kaze za Radio Slobodna Evropa kako ce se ovaj trend vjerovatno nastaviti, ali kako ce proci barem desetak godina prije nego li euro zamijeni dolar kao glavna valuta u medjunarodnim okvirima

"To bi se moglo dogoditi za neko vrijeme, mozda za desetak ili dvadeset godina. Dolar i euro bi tada mogli imati isti status u medjunarodnoj trgovini. No, taj ce proces potrajati. Jos uvijek se najveci dio medjunarodnih poravnanja obavlja u dolarima i cijene kljucnih sirovina, poput nafte, iskazuju se u dolarima. Americka ce valuta jos dugo zadrzati takav polozaj, iako ce, zbog sve jaceg prisustva eura, ta dominacija vremenom postupno slabiti", kaze profesor Sawyer.
XS
SM
MD
LG