Dostupni linkovi

Različiti stavovi o programu Vlade


Zvanicnici UNMIKa, predstavnici kosovskih Srba i politicki analiticari imaju razlicite stavove o programu vlade Kosova, koji je juce predstavio premijer Ramus Haradinaj.

Predstavnici kosovskih Srba su kritikovali premijera Haradinaja sto ih nije upoznao sa programom vlade, a posebno jer oni nisu konsultovani oko dela programa koji se tice povratka raseljenih lica.

Oliver Ivanovic, sef “Srpske liste za Kosovo i Metohiju” istice kako je bilo neophodno konsultovati i Srbe bez obzira na njihov stav o ucesce u institucijama:

“Jos nismo upoznati sa programom vlade. Nazalost premijer nije nasao za shodno da Srbe, kojih se taj program jako tice, upozna sa detaljima tog programa. Smatrali smo da je cak potrebno da bez obzira na nase misljenje o premijeru, da bi trebalo da u izradi tog programa na direktan ili indirektan nacin ucestvujemo”.

Izabela Karlovic, portparol UNMIKa, kaze da nije na UNMIKu da komentarise program vlade, ali i istice da vlada pokazuje ozbiljnost u radu:
“Uopsteno gledano program sadrzi dobre elemente koji pomazu procesima. Nama se posebno svidja to sto program manifestuje ozbiljnost ciljeva vlade”, kaze Karlovic i dodaje da je UNMIK spreman da saradjuje sa novom vladom u narednoj godini.

Skupstina Kosova je u sredu vecinom glasova poslanika usvojila program vlade. Premijer Haradinaj je rekao kako su glavni ciljevi njegove vlade decentralizacija vlasti, politicki i ekonomski razvoj, povratak raseljenih, ispunjenje standarda.

Baton Hadziu, politicki analiticar, smatra da je dobro sto se program Haradinajeve vlade oslanja na standarde, ali da njega vise cine zelje nego stvarne potrebe gradjana:

“Programi vlade Ramusa Haradinaja je program lepih reci i ideja, koji se razlikuje od programa prosle vlade, posebno u redosledu problema. Ali program Haradinajeve vlade nije proizvod potreba, vec produkt sastavljen od ideja o tome kakvo Kosovo zelimo”, kaze Hadziu.

Baton Hadziu ocenjuje pozitivnim to sto je prioritet vlade realizacija standarda, ali i izrazava sumnju da su zaposleni u vladi dovoljno kompetentni za realizaciju vladinog programa. “Oni koji danas rade u vladi, ne uklapaju se sa zahtevima programa premijera Haradinaja, koji zahteva jednu drugaciju strukturu ljudi, dinamiku delovanja, a to aktuelni sastav vlade ne moze ponuditi”, ocenjuje Hadziu.

Inace, opsti stav medjunarodnih zvanicnika nakon konstituisanja nove vlade Kosova jeste neophodnost da ona radi na ispunjenju standarda, kako bi u slucaju njihove pozitivne procene, sredinom 2005. godine bio razmotren pocetak razgovora o konacnom statusu Kosova.
XS
SM
MD
LG