Dostupni linkovi

Na jesen prete socijalni nemiri


Bahri Sabani, predsednik Udruzenja nezavisnih sindikata Kosova, kaze da je protest upozororenje kosovskim i medjunarodnim institucijama da pet godina nista nije uradjeno na poboljsanju polozaja radnika: “Nezadovoljstvo je veliko. Drustvenim preduzecima upravlja Kosovska poverilacka agencija a radnici su izgubili svaku kontrolu. Vecina radnika skoro sest meseci ne prima plate, zato trazimo da se nastavi proces privatizacije. Bez socijalne stabilnosti nema investicija ni ekonomskog razvoja, a postoji opasnost od socijalne eksplozije”, kaze Sabani isticuci da to moze dovesti do nekontrolisanih protesta.

Na opasnost od socijalnih nemira upozorava i Muhamet Mustafa, direktor Riinvesta, instituta za razvojna istrazivanja, koji kaze da su nakon 2003. godine prestali pomoc i donacije medjunarodne zajednice, te se danas Kosovo suocava sa teskom ekonomskom krizom: “Suocavamo se sa teskom ekonomskom krizom, gde nema ekonomskog rasta, nezaposlenost i siromastvo rastu, i takva situacija moze dovesti do eksplozije socijalne bombe”, kaze Mustafa.

Prema recima Sabanija krajnje je vreme da vlasti pocnu resavati socijalne probleme: “Posle toliko godina vise nema razloga da se kosovske i medjunarodne vlasti konkretno ne bave ovim pitanjem”, kaze Sabani isticuci da su zahtevi realni, a mogu ih realizovati kako kosovske tako i medjunarodne vlasti.

“Ekonomski razvoj na Kosovu je blokiran zbog neresenog statusa Kosova”, kaze Mustafa. Ocenjujuci da je tesko izaci iz ovakve krize, on predlaze da je neophodno promeniti upravljanje ekonomijom: “Imamo neefikasnu upravu, ne zna se ko ima kakva ovlascenja. To je potrebno hitno regulisati i da se odgovornosti daju kosovskim institucijama uz medjunarodno nadgledanje. Nakon toga treba raditi na unapredjenju politike ekomskog razvoja”, kaze Mustafa.

Prema njegovom misljenju problem ce se resiti kada se jasno kaze da je konacni status Kosova nezavisnost, a da se do tada ispune standardi.

Prema recima predsednika Udruzenja nezavisnih sindikata, Bahrija Sabanija ukoliko se nista ne preduzme u vezi sa zahtevima radnika koji ce biti predstavljeni 14. jula, sledeci korak bice organizovanje masovnih protesta od septembra, uz mogucnost bojkota oktobarskih izbora.
XS
SM
MD
LG