Dostupni linkovi

Kremlj protiv tajkuna Hodorovskog


Ruski istrazioci obavili su ove sedmice novi pretres u kompaniji Jukos tragajuci za finanijskom dokumentacijom iz perioda od 1998 do 2000-te godine. Petrolejski dzin i kljucni vlasnici akcija su mjesecima pod istragom pod optuzbom za izbjegavanje poreza, korupciju , malverzacije i niz drugih krivicnih djela. Yukos samo za 2000-tu godinu duguje od 3 do 4 milijarde dolara neplacenog poreza. Koliko ce cifara imati brojka kada se podvuce konacna crta, dugovanja tesko je reci.

Posrtanje je pocelo prosle jeseni kada je u Sibiru uhapsen 40-to godisnji Mihail Hodorkovski, celni covjek Yukosa . Nikolaj Petrov sef odjeljenja za geopoliticka istrazivanja moskovske kancelarije americke fondacije Karnegi, na pitanje RFE ima li hapsenje Hodorkovskog politicku pozadinu kako tvrde njegove pristalice i advokati odgovara: “Cinjenica je da su Hodorkovski i njegova kompanija napravili odredjene prekrsaje, ali slicne optuzbe mogu se uputiti na racun vecine ruskih biznismena. Situacija u kojoj se zakon koristi protiv ove konkretne licnosti ukazuje da su u pozadini ipak neki politicki razlozi.”

Posto je sud u Moskvi odbacio sve zahtjeve odbrane da se Hodorkovski privremeno oslobodi , on je u martu iz moskovskog zatvora simbolicnog imena “Mornareva sutnja ” posredstvom casopisa specijalizovanog za biznis uputio poruku javnosti sa ocjenom da je predsjednik Vladimir Putin liberalniji i demokraticniji od 70 posto gradjana Rusije. U pokajnickom tonu, baron ruskih oligarha je osudio njihovu gramzivost i zalozio se za pravedniji sistem poreza . “Od silnih mercedesa, vila, daca i zlatnih kreditnih kartica bogatasi su zaboravili kako zivi vecina Rusa” porucio je Hodorkovski. Komentarisuci njegov manifest, Nikolaj Petrov napominje:
“Nezahvalno je dati bilo kakav komentar na izjavu osobe koja se nalazi u zatvoru. Tesko je razaznati da li je to ucinjeno po slobodnom nahodjenju ili je Hodorkovski na to bio prisiljen. “

“U svakom slucaju, kaze nas sagovornik, cinjenice iz clanka pokazuju na kojim se pozicijama Hodorkovski nalazi i ilustraju takodje da su Putinove reforme zapocete u ekonomiji prilicno liberalne. Mislim da treba uociti cudnu mjesavinu liberalizma u ekonomiji i autoritarnog rezima u sferi ruske politike“.

U govoru o stanju nacije predsjednik Putin prosle sedmice nije direktno pomenuo najskupljeg ruskog zatocenika. Posmatraci ipak uocavaju da je kritikovao grupe koje finansiraju sumnjive nevladine organizacije pa se u tom dijelu govora i Hodorkovski mogao prepoznati: “Nemaju sve organizacije zelju da brane stvarne interese naroda. Neke od tih organizacija vise brinu da osiguraju sredstva iz domacih i stranih fondova ili da sluze sumnjivim grupama i komercijalnim interesima” , kazao je Putin u obracanju Dumi.

U lavini reakcija na pokajanje Hodorkovskog najburnije su bile iz tabora liberala i demokrata koje je naftaski bos optuzio da su u Jeljcinovoj eri pod plastom privatizacije omogucili rasprodaju drzavne imovine u bescijenje. Polovinom 90- tih u Rusiji je na scenu stupila povelika grupa poslovnih ljudi koji su u sumnjivim okolnostima uspjeli da postanu vlasnici velikog dijela domace privrede. Anatolij Cubais , koji je svojevremenio rukovodio procesom privatizacije porucio je Hodorkovskom da prije svega iskaje sopstvene grijehe. Istini za volju tajkun jos nije objasnio kako je nagomilao imetak koje se procjenjuje na 8 milijardi dolara sto ga cini najbogatijim covjekom u zemlji. Istrazne radnje su u medjuvremenu nastavljene i nema signala da je vlast spremna za nagodbu. Nikolaj Petrov ekspert u moskvoskoj kancelariji americke fondacije Karnegi pojasnjava: “Ovaj se slucaj koristi kao pokazatelj snage Kremlja i odnosa prema onima koji zele ili bi mogli mogu narusiti pravila igre koje diktira vlast. S te tacke gledista Hodorkovskog treba kazniti na nacin koji ce upozoriti druge sta ih ceka. Drugi element afere je povezan sa kontrolom ogromne imovine Yukosa. Prije nego sto tu kontrolu preuzmu bilo Kremlj bilo oligarhija koja je lojalna vlastima slucaj nece biti rijesen.“

Pored Hodorkovskog u zatvoru su jos vodeci akcionar Jukosa Platon Lebedev i Aleksej Picugin, koji je bio odgovoran za bezbjednosti u kompaniji.

U nemilost Kremlja prije nekoliko godina pali su i tajkuni Vladimir Gusinski i Boris Berezovski koji su dozvolili da se u medijima koje kontrolisu kritikuje drzavni vrh. Obojica iz izgnanstva nastoje da dokazu kako optuzbe za pronevjere vrijedne na milijarde dolara ne stoje.Svi ovi primjeri su po misljenju analiticara samo uvod u kampanju tokom koje drzava zeli da ponovo preuzme kontrolu profitabilnog sektora energije ili minerala, ili da bar osigura da to bogatstvo dodje u ruke biznismena koji su odani vlastima. Nikolaj Petrov upozorava da bitka nece proci bez gubitaka: “Rekao bih da ima i da ce jos biti negativnih posljedica slucaja Hodorkovski na poslovnu klimu i zelju investitora da ulazu u Rusiji. Ako napravimo poredjenje s Kinom, problem je povezan s cinjenicom da Rusija ona nije autoritatna drzava do te mjere da je vlada najbolji garant stranih investicija. Svaki potencijalni ulagac bi zelio ili vise autoritarizma ili vise demokratije kako bi osigurao svoje poslovne poduhvate.“

Londonski nedeljnik “Ekonomist” u najnovijem izdanju upozorava da je osim Yukosa niz drugih kompanija usavrsilo sistem izbjegavanja poreza. Sibneft , gigant s kojim se Yukos integrisao prije pocetka skandala, umjesto saveznog poreza koji za korporacije iznosi 24 posto, platio je 2001 godine samo 9 posto. Hoce li ruska finansijska policija i istrazioci zakucati na vrata jos nekog naftasa tesko je reci. Cinjenica je da mogu, ali to krije opasnost sirenja ionako prisutne nervoze kod stranaca. Istrazivanja i eksploatacija nafte su skup biznis i bez velikih svjetskih imena Rusija moze uciniti malo. Sto se finala sage Hodorkovski tice, Nikolaj Petrov zakljucuje: “Nije lako spekulisati o sansama Hodorkovskog na sudu. Gotovo svi analiticari se slazu da su izgledi da izadje iz zatvora prije narednih izbora za predsjednika Rusije to znaci prije 2008. godine prilicno slabi. Mnogo je rasprava o konkretnoj vremenskoj kazni koja ce mu biti izrecena. Vecina eksperata procjenjuju da ce to biti izmedju 5 i deset godina.”

Ako se ove prognoze ostvare, najbogatiji covjek Rusije nece zadugo uzivati u svom bogatstvu. On trenutno dijeli skucenu celiju sa jos jednim kaznjenikom, placa svako tusiranje osim propisanog jednom sedmicno i kako kazu advokati, najvise novca trosi na jogurt iz zatvorske kantine.
XS
SM
MD
LG