Dostupni linkovi

Odbačen prigovor UN-a na tužbu Srebreničanki


Srebreničanke, juli 2007.
Srebreničanke, juli 2007.

Okružni sud u Hagu napravio je historijski presedan i odbacio kao neosnovano pozivanje UN-a na imunitet u tužbi koju su podnijele majke Srebrenice. One su UN i Holandiju tužile za odgovornost za pad Srebrenice 1995. i smrt 8.000 ljudi.

Semir Guzin, predstavnik tima advokata iz BiH i Holandije, objašnjava da su ovakvom odlukom Ujedinjeni narodi obavezani da moraju učestvovati kao stranka u ovom postupku:
„Ujedinjeni narodi su pokušali kroz ovaj prigovor spriječiti bilo kakvo vođenje uopće postupka protiv njih. Na svu sreću, Sud je odbio njihov prigovora, nije prihvatio njihovu argumentaciju vezanu za konvenciju o imnutitetu, već je prihvatio našu argumentaciju, gdje smo obrazložili da ne može biti pravno snažnija konvencija o imunitetu u odnosu na konvenciju o spriječavanju genocida.“
Na pitanje kako je moguće da odluka Okružnog suda u Hagu obaveže organizaciju Ujedinjenih naroda, profesor Ćazim Sadiković ističe da to proizilazi iz presude za genocid u Srebrenici koju je već donio Međunarodni krivični sud u Hagu:
„Sad se to radi o jednom daleko višem nivou nego što je sam Okružni sud u Hagu. To je odluka koja ima univerzalan, svjetski značaj, pa prema tome obavezuje sve, pa i Ujedinjene nacije. Jer kakve bi svrhe imalo to što je Statut Međunarodnog suda pravde u Hagu donijet zajedno sa Poveljom Ujedinjenih nacija i uvijek se štampaju zajedno kao dva najvažnija dokumenta ove svjetske organizacije. Nije ovdje u prvom planu odluka Okružnog suda u Hagu, koliko je u prvom planu sama odluka Međunarodnog suda pravde u Hagu, gdje zapravo ne bi trebao niko da ima imunitet kad se radi o ostvarenju onih ciljeva radi kojih postoje Ujedinjene nacije, a posebno kad se radi o ratnim zločinima i zločinu genocida kao najvišem ratnom zločinu koji postoji uopće.“
Okružni sud u Hagu pokazao je da ipak politiku pobjeđuje pravda, smatraju članice Udruženja majke Srebrenice. Njihov stav prenosi predsjednica Munira Subašić:
„Genocid koji se desio u Srebrenici, desio se pod imenom Ujedinjenih nacija, pod zaštitom Ujedinjenih nacija, pred učima tih Ujedinjenih nacija. Znači, to se nije desilo slučajno, to se desilo organizovano. Ujedinjene nacije nisu ni pokušale da spriječe ili zaštite jedan život. I ovo što se sad desilo i ovo što je Sud uradio, to ćemo mi pozdraviti.“
S obzirom na činjenicu da su Ujedinjeni narodi dva dana nakon predaje tužbe reagovale pozivanjem na imunitet, odluka Okružnog suda u Hagu je veliko ohrabrenje za sve žrtve u Bosni i Hercegovini, kaže predsjednica Društva za ugrožene narode Fadila Memišević. Ona podsjeća da, i pored ovakve odluke, imunitet organizaciji UN-a ostaje, te da je u pitanju tužba za odštetu:
„I ukoliko budu Ujedinjene nacije zbilja odgovarale, a hoće, oni će se vjerovatno pokušati vansudski dogovoriti s nekom nagodbom itd. Ali jako je važno jer isplivavaju mnoge stvari na površinu.“
U udruženju srebreničkih žena kažu da su ovakvu odluku Okružnog suda u Hagu i očekivali. Hatidža Mehmedović:
„To se ne smije dozvoliti samo da odgovaraju - oni moraju biti i kažnjeni jer je Srebrenica bila zaštićena enklava Ujedinjenih nacija i neko je za nas i garantovao i treba sad i da odgovara. Tu nije nestalo pilića, tu je nestalo na hiljade i hiljade nevinih žrtava - i ljudi i djece.“
Profesor Ćazim Sadiković:
„Ja mislim da ova odluka ima veliki etički i politički značaj i ona će poslužiti ka podizanju uopće respekta međunarodnog prava u svijetu - koje je danas došlo u mnogo slučajeva u pitanje - a naročito će dovesti do toga da će se u politiku vraćati postepeno moral, jer mislim da je u današnjem dobu došlo do razvoda prava i morala.“
Odluka Okružnog suda u Hagu, prema ocjeni stručnjaka, presedan je u historiji evropskog, ali i svjetskog pravosuđa. Na osnovu nje organizacija Ujedinjenih naroda prvi put će morati da učestvuje kao stranka u sudskom postupku.
  • Slika 16x9

    Tina Jelin - Dizdar

    Novinarstvom se počela baviti 1996. godine. Od 1998. radi za Radio Slobodna Evropa. Bila je i stalni suradnik Studija 88,  Radija101, Reuters-a. Višestruko nagrađivana novinarka.

XS
SM
MD
LG