Dostupni linkovi

Prva isplata štednje po presudi iz Strazbura


Potpredsjednik Vlade Anton Kasipović kazao je da će odluka o isplati biti potpisana već danas. Na novinarsko pitanje zašto je Vlada u februaru prvo odbila, a danas pristala da isplati dug, Kasipović je odgovorio:

„Mi smo dodatno konsultirali pravne stručnjake i eksperte, budući da je riječ o tome ko je garant a ko je stvarni dužnik u ovoj pravnoj stvari. Garant je, naravno, država Bosna i Hercegovina, a tereti padaju na entitete, odnosno na Distrikt Brčko - i temeljem toga Vlada se odlučila da donese odluku o isplati po presudi Evropskog suda za ljudska prava.“

Zahvaljujući odugovlačenju oko izvršenja presude, Vlada će na teret poreskih obveznika Jeličićevoj morati da isplati i dodatnih oko 20.000 maraka zatezne kamate, koja teče od 30. aprila ove godine. Ruža Jeličić, koja na svoju ušteđevinu čeka više od petnaest godina, kaže da sa gorčinom očekuje isplatu novca:

„Da vam iskreno kažem, ja dok ne vidim tačno, ja nemam šta komentarisati. Njima nikad nije vjerovati ništa. Jedino bi mi značilo što bih vratila te dugove i riješila te probleme koliko sam ljudima dužna, a ništa drugo. A neko veselje ili nešto - ja neću imati nikad veselja dok sam živa, jer su meni i živci i zdravlje uništeni. Novac ne može vratiti moje zadravlje nikako.“

Predsjednik Upravnog odbora za povrat stare devizne štednje u Bosni i Hercegovini i dijaspori Svetozar Nišić navodi kako, prema presudama domaćih sudova, još 102 miliona maraka treba da bude isplaćeno iz entitetskih budžeta starim štedišama. Ali kako domaće vlasti te presude ne poštuju, tako je pred Sudom za ljudska prava pokrenuto 16.000 tužbi za povrat stare devizne štednje. Nišić kaže kako se uskoro može očekivati i novo zakonsko rješenje o vraćanju štednje, nakon prekjuče završenih pregovora sa predstavnicima Savjeta ministara i entitetskih vlada u Bihaću:

„Ide novi zakon koji glasi da se ide na provjeru devizne štednje do 30. septembra, a da ostaje mogućnost ljudima koji su vani, a to jesu velike devizne štediše, da oni imaju pravo da provjere, kako oni nazivaju verifikaciju, neprekidno, znači ne gube pravo na to. Drugo, dogovorili smo da pet posto kamata na državnom nivou bude i do sedam godina da se isplati.“
Ukoliko bude ispoštovana dinamika isplate stare štednje, kao i novi način njene verifikacije, Nišić najavljuje da će tužbe pred Međunarodnim sudom za ljudska prava biti povučene.
XS
SM
MD
LG