Dostupni linkovi

Srbija i Bugarska - zajednička kandidatura?


Ideja za organizaciju zajedničke Zimske olimpijade pojavila se nakon što je srpska vlada nedavno odlučila da se na Staroj planini, koja se prostire na krajnjem istoku Srbije i zapadu Bugarske, izgradi najmoderniji zimski centar. Miša Stojanović, direktor Alpskog kupa Srbije i funkcioner srpskog Skijaškog saveza, kaže za naš program da je o organizaciji Olimpijskih igara već razgovarano sa predstavnicima Skijaške federacije Bugarske:

„Oni su nam potvrdili da bismo možda u nekim razgovorima mogli naći zajednički jezik kada su olimpijske igre u pitanju. Mi ćemo istaći tu kandidaturu kad budemo logistički spremni za celu tu priču.“

Za izgradnju infrastrukture na Staroj planini Nacionalnim investicionim planom u 2006. i 2007. godini bilo je predviđeno ulaganje od tri miliona evra. Iako tamo do sada nije bilo skijanja, Stojanović podseća da su radovi počeli i da Stara planina ima veliki potencijal.

„Tamo je napravljen jedan četverosed i jedan skri-lift. Mi na toj stazi imaju denivelaciju od 500 metara u cugu. To potpuno zadovoljava celu priču koja se zove Super G spust za jedan veliki veleslalom.“

Stojanović očekuje dobru saradnju sa Bugarskom i napominje da je ideja da se takmičenja održavaju i na još dve planine:

„Ja mislim da ćemo na Staroj planini imati brzinske discipline, a na Kopaoniku tehničke discipline. Stara planina i Bansko s bugarske strane, udaljeno je vazdušnom linijom 50 kilometara od Sofije.“

Priču o razvoju zimskih centara u Srbiji kroz investicioni plan pokrenuo je ministar finansija Mlađan Dinkić, inače pasionirani skijaš, koji je nedavno promovisan u predsednika Skijaškog saveza Beograda. Nezvanično se pominje da je Dinkić o zajedničkoj organizaciji zimske olimpijade, pre nekoliko dana u Beogradu razgovarao sa bugarskim predsednikom Georgi Prvanovom.

Međutim Ivan Ćurković, predsednik Olimpijskog komiteta Srbije, za naš program kaže da zvaničnih kontakata o zajedničkoj organizaciji olimpijade nije bilo, i tu ideju ipak smatra preambicioznom:

„Znate šta znači organizovati Zimske olimpijske igre? Kada imate tu ideju, onda morate uzeti u obzir realnu situaciju. Znate koja je borba za narednu zimsku olimpijadu između Sočija, Pjongjanga i Insbruka? Prije nego što je uopšte ta ideja krenula oni su toliko toga u nju uložili. A mi imamo ideju, a nemamo nijedne žičare.“

Zato Ćurković kaže da Srbija u ovom trenutku treba da se okrene organizaciji manjih takmičenja:

„Organizovati Olimpijske igre je posao koji je užasno težak, komplikovan i užasno velik. Pričamo o Olimpijadi, a ne možemo da organizujemo Letnji olimpijski festival mladih sportista Evrope, koji nam je tu – za tri meseca, gde će doći 3.500 mladih iz čitave Evrope.“

Uprkos svemu, inicijatori ne odustaju, pa Miša Stojanović iz Skijaškog saveza Srbije zaključuje:

„Ako bude para naravno da možemo da istaknemo kandidaturu, i ako nacionalni plan bude izdržao taj pritisak da može finansijski da obezbedi sve ovo o čemu pričamo, mi ćemo istaći kandidaturu. A naravno da pre toga treba sve da izlobiramo.“
XS
SM
MD
LG