Dostupni linkovi

Beograd odbacuje tvrdnje kosovskog premijera


Predstavnici vlasti u Beogradu su odbacili kao neosnovane tvrdnje kosovskog premijera Agima Čekua da određene službe iz Srbije pokušavaju da destabilizuju političke prilike na Kosovu. Međutim, postoje strahovanja da bi nova ustavna pozicija Kosova, koju predviđaju vlasti u Beogradu, moglo destabilizovati region i buduće rešenje statusa pokrajine.

Tvrdnje kosovskog premijera Agima Čeku da će određene državne strukture Srbije pokušati destabilizaciju političke, ali i bezbednosne situacije na Kosovu, odbacuje i naziva spekulacijama bez bilo kakvog osnova član Odbora za bezbednost Skupštine Srbije Dušan Proroković:

„Ukoliko gospodin Čeku želi da daje ovakve bombastične izjave, onda bi morao i da ih potkrepi sa određenim detaljima i dokazima. Sticanje određenih poena na unutrašnjoj političkoj sceni nekakvim izjavama ne može biti opravdanje za povećanje postojećih tenzija i dalju destabilizaciju prilika. A to ova izjava gospodina Agima Čekua upravo jeste. „

Proroković je predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i saradjuje sa međunarodnom upravom u pokrajini. On odbacuje i tvrdnje da su poslednje eksplozije i napadi na povratnička naselja provokacija bezbednosnih službi iz Srbije:

„Lako je proverljivo da li su srpske bezbednosne strukture prisutne na Kosovu i Metohiji. Da je bilo kakvog rada od strane Beograda u tehničkom ili ma kakvom drugom smislu do sada bilo, to bi verovatno bilo i prezentovano Beogradu, ali i domaćoj i svetskoj javnosti.“

Analitičar kosovskih dešavanja iz Foruma za etničke odnose Dušan Janjić je takođe uveren da Beograd, zbog veoma malih ovlasti, velike međunarodne kontrole teško može biti faktor koji destabilizuje političke i bezbednosne uslove na Kosovu:

„To je jedna izmišljena priča i to je jedna teza koja, naravno, odgovara Ahtisariju i mnogima. Vidite da oni celu galamu dižu oko Severne Mitrovice, oko Srba. To je jednostavno dobar mehanizam da se zaboravi sopstvena odgovornost za ono što su oni trebali da urade.“

Kako se rešenje statusa Kosova po planu Kontakt grupe očekuje do kraja godine, postavlja se pitanje koliko će Beograd i Priština u svojim postupcima doprineti destabilizaciji i napetostima u regionu. Predsednica Centra za mir i razvoj demokratije Vesna Pešić smatra da stavljanje Kosova u novi srpski ustav, a pre završetka pregovaračkog procesa, otvara mogućnost destabilizacije regiona. Ona je u izjavi za naš program, tu tezu objasnila sledećim rečima:

„Znači vi ćete doći u situaciju da u ustavu imate zapisano da je jedna teritorija, koja je međunarodno priznata, deo vaše teritorije. Prema tome, da li će to da izazove na terenu nekakav sukob, to je drugo pitanje, ali ako bude nezavisnost, to će sigurno morati da brišu, odnosno da menjaju ustav. Znači, u najboljem slučaju će menjati ustav, a u najgorem slučaju može zaista da dođe do sukoba.“

Reč destabilizacija najviše zebnje izaziva kod kosovskih Srba. Stoga je predstavnik tamošnjih Srba Momčilo Trajković uveren da maksimalistički zahtevi i oštre reči Beograda i Prištine mogu uneti nemir kod stanovnika Kosova. On podvlači da ustavna žurba Srbije i pozicija Kosova može da dodatno podigne napetosti u pokrajini, ali upozorava na to kakva bi pozicija kosovskih Srba bila nakon utvrđivanja statusa Kosova:

„Postavlja se pitanje – šta ako međunarodna zajednica ponudi rešenje takozvanog uslovno nezavisnog Kosova? To znači da ćemo mi tamo ostati i ukoliko učestvujemo u bilo kakvom političkom i ekonomskom životu, mi ćemo biti kolaboranti sa onima koji su okupirali Kosovo. Međutim, mnogi neće da postanu kolaboranti, nego će se jednostavno pokrenuti i otići s Kosova i Metohije, čega bi krajnji rezultat bio – Kosovo bez Srba. Današnja bitka za Kosovo jeste – Srbi na Kosovu i Metohiji.“
XS
SM
MD
LG