Dostupni linkovi

Predizborna upozorenja sindikalaca


Pet mjeseci pred izbore, dok političari najavljuju prekrajanje granica, odcjepljenje jednog entiteta i privatizaciju velikih profitabilnih preduzeća poput Telekoma, građani i sindikalci kažu da je dosta pljački i ratno-huškačke retorike, te upozoravaju političare da će rezultati u ekonomiji biti presudni za davanje glasova:

„Ovo je katastrofa! I šta da vam kažem? Težak život, i gotovo! Šta bi trebalo? Istjerat' sve ove lopove koji imaju platu. A mi nemamo ništa.“

„Sve pokradoše, zatvoriše, prodaše. Ja sam u penziji. Četrdeset godina sam radio, ali mi nikad bolje nije bilo. Svaki džep je im'o para. Sad nemam ni prijatelja. Ni na kafu ih ne mogu povesti. Bježim od njih.“

„Prvo bi ljude trebalo zaposliti, jer bez posla ljudi su apatični. Mislim da je čitavo društvo u nekoj vrsti beznađa. Ne vide više izlaza.“

„Sve tri vodeće stranke smijeniti i nešto zdravo uvesti. Najviše pažnje obratiti na obrazovanje.“

„Prvo pokrenuti fabrike, da rade, pod broj jedan. Broj dva, omladini omogućiti da radi. A pod broj tri, povesti računa o ovim starima.“

„Treba ukinuti ove sadašnje rukovodioce. Postaviti ekspert-ljude.“

Predstavnici 23 granska sindikata u Bosni i Hercegovini upozoravaju da je svakim danom sve manje zaposlenih, da su uslovi za rad i prava radnika vraćeni na nivo od prije stotinu godina. Predsjednik Sindikata metalaca Ismet Bajramović:

„U ovome svemu najviše su ugroženi upravo oni koji su u ovoj državi bili, koji su ovu državu branili i koji su vjerovali i u državu i u fabrike. Nažalost, ostali su bez njih raznim vidovima, pogotovo privatizacijom koja je za njih bila pogubna. Sad se nalaze na ulicama i rade za određene gazde. Nije ni čudo da se dešava to da imamo, evo već u pet kantona, veći broj nezaposlenih nego zaposlenih.“

Šaban Kadilić iz Sindikata zaposlenih u privredi napominje da trenutno u ovoj oblasti ima tek 120.000 zaposlenih, a vlast ne čini ništa da bi stvorila povoljnije uslove poslovanja:

„Prekobrojna, skupa i neefikasna administracija na svim nivoima vlasti i odlučivanja košta porezne obveznike preko pet milijardi godišnje. Porezi i doprinosi koji iznose 69 procenata, PDV 17 procenata, carine pet do petnaest procenata, izuzetno su visoki. Umjesto da stimulišu, oni odvraćaju investitore da ulažu a poslodavce da otvaraju i daju nova radna mjesta i novo zapošljavanje.“

Sindikat zaposlenih u privatnom sektoru zastupa oko 70.000 radnika. Azra Šahbajraktarević predstavnica sindikata ukazuje na težak položaj ovih radnika:

„Radno vrijeme, redovna plaća, naknade za prekovremeni rad, odmor, misaone su imenice. A regres, naknada za prvoz – ravni su čudu. Prijetnja otkazom jedina je njihova stvarnost.“

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Edhem Biber napominje da Bosna i Hercegovina nema ministarstvo rada i socijalne politike na državnom nivou, a političari lične interese stavljaju ispred oživljavanja privrede i otvaranja novih radnih mjesta:

„Evo, vidite, na najlakši način pokušavaju da dobiju ponovo glasove birača u Bosni i Hercegovini, ponovo upućuju neke ratne pokliče, svrstavanje pod zastave itd., a ova najaktuelnija pitanja, ekonomska i socijalna, nažalost, pokušavaju ponovo da zaobiđu u svojim predizbornim obećanjima i rješenjima. Vlast više vodi računa da sačuva 'dignitet' kriminalaca koji su u procesu privatizacije opljačkali svoje građane, nego što građanima želi da pomogne.“

Sindikalci poručuju političarima u Bosni i Hercegovini da su zajedno sa svojim porodicama značajno biračko tijelo i da će svoj glas dati samo za konkretne rezultate u stvaranju boljih ekonomskih uslova i podizanju standarda građana ove zemlje.
XS
SM
MD
LG