Dostupni linkovi

Očekuju se bolji odnosi sa Crnom Gorom


Očekuje li službena hrvatska politika kakve promjene u crnogorskoj politici prema Hrvatskoj u novoj konstelaciji odnosa nakon referenduma? Savjetnik hrvatskog predsjednika za vanjsku politiku Tomislav Jakić u izjavi za Radio Slobodna Evropa kaže kako je smjer crnogorsko-hrvatskih odnosa već trasiran. Politika buduće samostalne crnogorske države trebala bi nastaviti na tragu poteza koje je crnogorsko vodstvo, još u sklopu državne zajednice, vuklo posljednjih nekoliko godina:

„Prema tome, vodstvo Crne Gore, svojom jasnom isprikom Hrvatskoj za sudjelovanje u agresivnom ratu protiv Hrvatske i svojom iskazanom i voljom i spremnošću da, za sada parcijalno, ali ipak nadoknađuje počinjenu ratnu štetu, postavilo je zdrave osnove za građenje budućih odnosa. Mislim da to treba nastaviti i da jasno treba širiti te odnose na sva područja na kojima za to postoji i mogućnost i obostrani interes.“

Podsjetimo što je hrvatski premijer Ivo Sanader jučer kazao na ovu temu:

„Crna Gora se mora odreći svoje uloge u ratu protiv Hrvatske. Naše priznanje, koje će uslijediti, ne znači da ćemo zaboraviti prošlost, ali želimo graditi drugačiju budućnost, i u tom smislu pozdravljamo ispriku predsjednika Vlade Crne Gore Mila Đukanovića koji je ovih dana uputio ispriku prema Hrvatskoj.“

Sanaderov poziv da se Crna Gora odrekne svoje uloge u ratu protiv Hrvatske izvađen iz konteksta možda može nekoga zbuniti. Kako ga je razumio dugogodišnji Sanaderov šef, bivši hrvatski ministar vanjskih poslova Mate Granić:

„Premijer je u istoj rečenici praktički rekao da on cijeni i pozdravlja što se je premijer Crne Gore, gospodin Milo Đukanović, ispričao za zločine u kojima su sudjelovali i Crnogorci za vrijeme agresije na Republiku Hrvatsku. Ja mislim da se ne očekuje ništa više nego što je u ovom trenutku učinila Crna Gora. Jasno je da postoje brojna otvorena pitanja, od određivanja granične crte, jer mi imamo samo privremeno rješenje, ali ne i trajno, zatim imamo probleme sukcesijske prirode i imamo i pitanje ratnih šteta koje će se postaviti. Ali to nije nešto što se rješava u 24 sata.“

Načelnik pogranične općine Konavle Luka Korda podsjeća da je ratna šteta precizno utvrđena, dijelom i isplaćena, ali naglasak stavlja na kažnjavanje zločina:

„Horde su prošle kroz Konavle, palile, pljačkale, nosile. Ne može se svakog uhvatiti i procesuirati. Ali ono što znamo, ti batinaši u Morinju, koji su bili najgori, oni se slobodno šeću Crnom Gorom, i naš čovjek teško može prihvatiti da on pođe gore ili da mu onaj dođe ovdje. Tim ljudima se ne smije oprostiti. Pravda treba biti zadovoljena. Mora biti pravna država, onoga tko je napravio zlo, da ga se privede pravdi i onda se može nešto dalje govoriti.“

On očekuje da će nakon referenduma odnosi dviju zemalja biti samo bolji:

„Sve je to u redu, ja im želim sve najbolje u njihovoj novoj samostalnoj državi i smatram da je dobro da imaju državu, prvo zbog njih jer su bili država, a drugo i zbog nas jer sam uvjeren da se više nikad ne može ponoviti ono kada oni budu samostalna država.“
XS
SM
MD
LG