Predsedavajući Centralne izborne komisije (CIK) Kosova Krešnik Radonići (Kreshnik Radoniqi) ocenio je da incidenti na severu zemlje, do kojih je došlo 6. decembra, pokazuju da je pristup CIK-u u tom delu Kosova ograničen.
Policija Kosova saopštila je da je u utorak, 6. decembra, zabeleženo više incidenata u Zubinom Potoku i Severnoj Mitrovici, opštinama sa srpskom većinom na severu Kosova.
Policija je izrazila sumnju da je bilo korišćenja vatrenog oružja i eksplozivnih naprava.
On je dodao da je teško održati izbore pod trenutnim okolnostima.
"Ono što je vidljivo iz izveštaja policije i onoga što je viđeno u medijima, jeste da je malo problematično imati pristup našim kancelarijama", rekao je on na sednici CIK-a.
Radonići je dodao da će policijski izveštaj biti poslat kancelariji predsednice, zajedno sa zahtevima CIK-a da obezbedi sigurnost zvaničnika opštinskih izbornih komisija.
Pojedini članovi CIK-a su ocenili da bi izbore trebalo održati 18. decembra, kako je planirano, ali da službenike obezbeđuje policija Kosova i pripadnici KFOR-a, vojne misije NATO-a na Kosovu.
U saopštenju je kosovska policija navela da je 5. decembraa bila u pratnji na zahtev Centralne izborne komisije Kosova. Cilj je bio pružanje pomoći oko priprema za održavanje lokalnih izbora u opštinama na severu.
Radi se o pripremi izbora u Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku, koji su zakazani za 18. decembar.
Pojedini srpski mediji ranije su objavili da su se dve eksplozije čule u utorak popodne, 6. decembra, u Zubinom Potoku, a još tri u Severnoj Mitrovici - obe opštine u severnom delu Kosova naseljene većinom srpskim stanovništvom.
Za 18. decembar raspisani su vanredni izbori za gradonačelnike u četiri opštine na severu Kosova, gde živi većinsko srpsko stanovništvo - Severnoj Mitrovici, Zubinom Potoku, Leposaviću i Zvečanu.
Te opštine su od 5. novembra bez gradonačelnika srpske nacionalnosti, nakon što su oni podneli su ostavke u znak protivljenja odluci Vlade Kosova da pokrene proces preregistracije automobila sa tablicama koje su za Kosovo nelegalne, a koje izdaje Srbija.
Za povratak u institucije kao uslov naveli su i formiranje Zajednice srpskih opština, što je dogovoreno 2013. Briselskim sporazumom, a Ustavni sud Kosova proglasio neustavnim.