Dostupni linkovi

Britanska Vlada i UNDP donirali video-konferencijski sistem Tužilaštvu Srbije za ratne zločine


Britanska ambasadorka u Srbiji Šan Meklaud (Sian Macleod) i stalna predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji Fransin Pikap (Francine Pickup) sastale su se sa tužiteljkom za ratne zločine Republike Srbije Snežanom Stanojković, kojoj su uručile video-konferencijski sistem za uzimanje iskaza svedoka u procesuiranju ratnih zločina, saopštilo je predstavništvo UNDP u Srbiji u izjavi za medije.

Lokacije mesta zločina, osumnjičeni, žrtve, svedoci ili drugi dokazi često se nalaze u različitim zemljama, pa mnogi slučajevi ratnih zločina imaju prekogranični karakter.

Donirani sistem za video-konferencije, koji čine kamera visoke rezolucije, TV ekran, mikrofoni i uređaj za distribuciju signala, može da poveže do šest učesnika sa različitih lokacija u zajednički konferencijski poziv.

To će omogućiti Tužilaštvu za ratne zločine da uzima iskaze žrtava i svedoka ratnih zločina koji žive van Srbije kada oni ne mogu da budu fizički prisutni i povećaće efikasnost istraga, posebno u okolnostima pandemije COVID-19, navodi se u saopštenju.

„Obezbeđivanje pravde za žrtve ratnih zločina je osnova pomirenja. Pozdravljamo napore Tužilaštva za ratne zločine da nastavi ovaj važan posao tokom pandemije korona virusa. Čak i u tako izazovnim okolnostima, važno je da se dokazi prikupljaju, svedoci saslušavaju i da se rad na pripremi optužnica nastavi.


Privođenje pravdi odgovornih za ratne zločine nije samo međunarodna obaveza, već pokazuje i posvećenost vladavini prava, zaceljivanju rana iz prošlosti i stabilnoj budućnosti zemlje i regiona. Britanska Vlada posvećeno podržava ove ciljeve i pomirenje širom Zapadnog Balkana“, poručila je ambasadorka Šan Meklaud.

“Žrtve ratnih zločina zaslužuju pravdu i istinu”, rekla je tužiteljka za ratne zločine Snežana Stanojković.

Oprema za video-konferencije dodatno će pomoći Tužilaštvu za ratne zločine Srbije da održi blisku komunikaciju i radi na istragama ratnih zločina zajedno sa tužilaštvima u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Crnoj Gori.

U poslednjih nekoliko godina, zahvaljujući partnerstvu sa britanskom vladom, UNDP podržava rešavanje slučajeva ratnih zločina i potragu za nestalim osobama na Zapadnom Balkanu, između ostalog i organizacijom sastanaka tužilaštava iz zemalja regiona i obukama za procesuiranje ratnih zločina. Rezultat ove podrške je i veći broj slučajeva ratnih zločina na čijem rešavanju tužilaštva u regionu međusobno sarađuju, navodi se u saopštenju za medije.

„Jednak pristup pravdi za sve žrtve i istrage ratnih zločina, kao i procesuiranje odgovornih, univerzalna su međunarodno-pravna obaveza domaćih institucija i međunarodne zajednice.


Nadamo se da će, osim privođenja pravdi odgovornih za ratne zločine, saradnja između tužilaštava u regionu dovesti i do rasvetljavanja sudbine nekih od 10000 ljudi koji se još uvek vode kao nestali, nakon oružanih sukoba devedesetih godina prošlog veka. Rešavanje ovih pitanja je od ključne važnosti za pomirenje, stabilnost i vladavinu prava u ovom regionu, kao preduslov za njegov razvoj i ekonomski rast “, izjavila je Fransin Pikap, stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji.

Oprema za video konferencije donirana je u okviru regionalnog projekta za ratne zločine, koji finansira britanska Vlada, a sprovodi UNDP. Cilj ove inicijative je da procesuiranje ratnih zločina bude efikasnije i da se ubrza potraga za osobama nestalim u oružanim sukobima devedesetih u regionu.

XS
SM
MD
LG