Dostupni linkovi

U Banjaluci se obilježava neustavni Dan Republike Srpske


Banjaluka, arhivska fotografija
Banjaluka, arhivska fotografija

U bh. entitetu Republika Srpska subota, 9. januar, se obilježava kao dan Republike Srpske, kojeg je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim.

Zvaničnici iz RS-a su se družili sa okupljenim građanima, a 9. januar je obilježen i u drugim gradovima.

Prvobitno je rečeno da neće biti nikakve proslave zbog pandemije, no kasnije je ipak odlučeno da bude održan muzički defile u Banjaluci.

Muzički defile policijskog orkestra MUP-a RS-a je počeo ispred Narodnog pozorišta, a završen je na Trgu Krajine, gdje je okupljen veći broj građana.

Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović dodijelila je odlikovanja zaslužnim institucijama i pojedincima.

Predsjednica Republike Srpske, odlikovala je za izuzetne zasluge i doprinos u borbi protiv pandemije COVID-19, Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, devet bolnica u i 55 domova zdravlja.

Među odlikovanima su i Institut za javno zdravstvo, Fond zdravstvenog osiguranja i Uprava civilne zaštite RS.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković poručio je da Republika Srpska, proslavljajući Dan Republike, šalje poruku mira, ljubavi i zajedničkog života u BiH.

“Proslavljajući Dan Republike odajemo počast i izražavamo zahvalnost svima koji su učestvovali u njenom stvaranju i koji su položili svoje živote da bi mi danas živjeli u miru i slobodi”, poručio je Višković.

Organizovna je i svečana akademija i premijera dokumentarno-igranog filma "Koridor 92".

Osim Banjaluke 9. januar obilježen je polaganjem cvijeća i u Bijeljini, Prijedoru, Prnjavoru, Derventi, Trebinju, Palama i drugim gradovima RS-a.

Ramiz Salkić, potpredsjednik Republike Srpske, izjavio je da je nakon 25 godina krajnje vrijeme da se ukloni diskriminatorski naziv ovog entiteta iz kojeg se crpi ekskluzivitet bosanskih Srba što za posljedicu ima diskriminaciju svih onih koji nisu Srbi pravoslavci u svim segmentima društva u ovom entitetu.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine u martu 2016. je kao neustavan osporio taj datum.

Povodom 9. januara, predsjedavajući Predsjedništva BiH i lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je agenciji Srna da je proglašavanjem RS-a zaustavljeno kontinuirano urušavanje srpske nacionalne ideje, koje je na ovim prostorima prisutno od dolaska Turaka, preko Austrougara, komunista, pa sve do danas.

"RS je tog 9. januara 1992. samo dobila ime, ali ona je naš odgovor za sva stradanja, poniženja i omalovažavanja kojima su nas kao narod izlagali stotinama godina, pokušavajući da zatru našu nacionalnu i vjersku svijest, što su pokušali i 90-ih godina prošlog vijeka. Zato je RS najsjajniji biser srpske istorije, jer ništa se tako dugo, tako mučno i uz tolike žrtve nije stvaralo", istakao je Dodik.

U RS-u se 9. januar obilježava kao Dan RS-a, jer je na taj datum 1992. godine u Sarajevu, tadašnja Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini (BiH), donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH. Bošnjaci i Hrvati na 9. januar gledaju kao na početak rata u BiH, te početak etničkog čišćenja i zločina nad nesrpskim stanovništvom.

Ustavni sud BiH je 2016. godine, po apelaciji tadašnjeg člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, donio odluku prema kojoj je obilježavanje 9. januara kao dana manjeg bh. entiteta neustavno.

Odlukom je naloženo i brisanje spornih odredbi Zakona o praznicima RS-a, pa su vlasti RS u oktobru 2016. usvojile Zakon o Danu RS-a kako bi, kako je tada rečeno, implementirale odluku Ustavnog suda BiH. U Zakonu je, međutim potvrđen 9. januar kao Dan RS, ali se "obilježava i praznuje kao sekularni praznik i nema obavezujući karakter".

Vlasti RS su u oktobru 2016. usvojile su Zakon o Danu RS-a kako bi, navodno, implementirale odluku Ustavnog suda BiH.

XS
SM
MD
LG