Dostupni linkovi

DIK: Pendarovski i Siljanovska-Davkova u drugi krug izbora


U drugi krug izbora za predsednika Severne Makedonije prošli su kandidat vladajuće koalicije Stevo Pendarovski i makedonske opozicije Gordana Siljanovska-Davkova, potvrdila je u ponedjeljak Državna izborna komisija (DIK).

Na sednici DIK je konstastovano da nijedan od tri kandidata u prvom krugu predsedničkih izbora nije dobio potreban broj glasova da bude izabran i da će se u drugom krugu 5. maja glasati za dva kandidata koji su dobili najveći broj glasova – Pendarovskog i Siljanovsku-Davkovu.

U zaključku za objavljivanje konačnih rezultata prvog kruga navedeno je da je kadidat vladajuće koalicije oko SDSM i DUI Stevo Pendarovski osvojio najviše glasova -323.892, što je 4.528 glasova više od drugoplasirane Siljanovske-Davkove, koja je dobila 319.364 ;glasova.

Trećeplasirani je kadidat dve albanske parmentarne opzicione partije Blerim Reka, koji je na jučerašnjim izborima dobio poverenje 79.921 glasača.

Prema podacima DIK, izlaznost u prvom krugu izbora za predsednika Severne Makedonije bila je 41,85 posto od ukupnog broja glasača, odnosno od 1.808.131 birača glasalo 755.816.

XS
SM
MD
LG