Dostupni linkovi

Stogodišnjica Sarajevskog atentata: Naći način da živimo zajedno


U Sarajevu se obilježava stota godišnica početka Prvog svjetskog rata i Sarajevskog atentata. Pored brojnih izložbi, okruglih stolova, naučnih konferencija koje su bile organizovane od početka godine do sada, centralna manifestacija planirana je za večeras, 28. juna, na dan kada je Gavrilo Princip u centru Sarajeva ubio austrougarskog prijestolonasljednika Franca Ferdinanda i njegovu ženu Sofiju.

Cetralna svečanost u Sarajevu planirana je za 18 sati, kada će u gradskoj Vijećnici koncert održati Bečka filharmonija. Riječ je o jednom od najznačajnijih profesionalnih muzičkih orkestara svijeta, koji kako je najavljeno, današnjim koncertom u Sarajevskoj Vijećnici šalje pozitivnu priču, pogled unaprijed kao protivtežu svim neprilikama koje su zadesile svijet proteklih sto godina.

„Nadam se da ćemo, konačno, u Evropi naći način da zajedno živimo, budućnost koja će obezbijediti mir nama i našoj djeci. Poruka našeg subotnjeg koncerta jeste i da Evropa nije potpuna bez Bosne i Hercegovine, odnosno bez zemalja Zapadnog Balkana. O tome govori i naš koncert, koji je svojevrsno putovanje kroz historiju i ljudsku dušu“, navodi predsjednik Bečke filharmonije Klemens Helsberg (Clemens Hellsberg).

Koncertu sjećanja koji će Bečki filharmoničari izvesti povodom 100. godišnjice atentata na prestolonasljednika Franza Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju u Sarajevu prisustvovat će savezni predsjednik Austrije Heinz Fischer, te predsjednici Hrvatske, Makedonije i Crne Gore.

Latinska ćuprija, Sarajevo
Latinska ćuprija, Sarajevo

Takođe večeras, petnaest minuta prije ponoći, na Latinoskoj ćupriji, mjestu gdje je Gavrilo Princip pucao na austrougarskog prestolonasljednika, biće održan veliki muzičko scenski performans, nazvan “Stoljeće mira nakon stoljeća ratova”. Režiser Haris Pašović najavio je učešće više od 500 umjetnika iz cijelog svijeta.

Prethdono je, u podne, ispred sarajevske Katedrale otvorena izložba “Sarajevski atentat” Arhiva Federacije BiH.

„Izložba prati posljednje putovanje austrougarskog prijestolonasljednika Franca Ferdinanda, koje je započelo u Trstu, nastavilo se u Metkoviću i u Mostaru, i konačno, završilo ubistvom u Sarajevu. U ovim gradovima priređene su izložbe. Međunarodna izložba Sarajevski atentat prikazuje događaje od prije stotinu godina, ali bez ideoloških predznaka“, pojašnjava direktor Arhiva Adamir Jerković.

Ispred Akademije likovnih umjetnosti, postavljena je izložba “Making peace”. Istovremeno u Umjetničkoj galeriji BiH je otvorena izložba “Ljudsko dostojanstvo”. Riječ je o izložbenom projektu tri evropska grada: Beča, Sarajeva i Brna.

Izložba "Making Peace"
Izložba "Making Peace"

„Na kraju smo mi, tim kustosa, odlučili da ne pravimo nikakvu istorijsku izložbu, nego da temu dostojanstva izvučemo kao neku univerzalnu temu, pomoću koje ćemo ispričati šta se dešava sa dostojanstvom. U pravilu, mi dostojanstva postajemo svjesni tek kad je ugroženo. Ispostavilo se da je to jedna tema vrlo prisutna, vrlo savremena, u svim društvima, kako u austrijskom i češkom, sređenim društvima, tako i ovom našem, nesređenom“, kaže Maja Abdomerović iz Umjetničke galerije BIH.

U Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH u petak uveče je otvorena izložba strip autora Berina Tuzlića „Sarajevski atentat 2914.“. Sastavljen od 56 crteža, izrazito naglašenih boja, ovaj strip vodi na jedno daleko putovanje u budućnost - u 2914. godinu.

Sarajevo, glumci obučeni kao Franc Ferdinand i njegova žena
Sarajevo, glumci obučeni kao Franc Ferdinand i njegova žena

„Riječ je o historijskoj fikciji baš zbog toga što pobjednici uvijek napišu istoriju ili je izvrnu u svoju korist. Ovaj strip se, prvenstveno, isprepliće sa današnjim vremenom. Dominiraju scene prestrašne korupcije i medijskog izluđivanja što je poprimilo neku mutantsku afirmaciju. Današnji čovjek pribjegava TV programima poput Discovery Channela ili Cartoon Networka jer ga to opušta jer sva ta nervoza proističe od histerije i ludačke košulje koju svi mi ovdje nosimo baš zbog tolikog procvata propalih ideologija“, kaže Tuzlić za RSE.

Obilježavanje u Republici Srpskoj

Centralna manifestacija obilježavanja stote godišnjice početka Prvog svjetskog rata i Sarajevskog atentata za Republiku Srpsku i Srbiju održava se u Višegradu, u kompleksu Andrićgrada. Glavni dio manifestacije je performans “Pobunjeni anđeli”, svojevrsna rekonstrukcija sarajevskog atentata. Ovaj performans izvodi se na otvorenim scenama Andrićgrada, njegovim ulicama i trgovima, a rađen je po ideji režisera Emira Kusturice.

Reditelj Milan Nešković je za ovaj performans u tri čina angažovao preko 500 statista iz Regiona i dvadeset profesionalnih glumaca.

“Prvi čin je sama rekonstrukcija ubistva Franza Ferdinanda u Sarajevu. Drugi čin je pozorišna predstava o suđenju “Mladoj Bosni”, u kojoj učestvuju trenutno najveći glumci sa ovih prostora. Treći čin je komemoracija žrtvama Prvog svjetskog rata”, objašnjava Nešković.

Danas je počela i konferencija “Mlada Evropa”, na kojoj mladi ljudi iz cijele Evrope raspravljaju o svojoj budućnosti pod okriljem Evropske unije. Učesnici promišljaju o mogućnostima jačanja među-kulturološke svijesti, empatije i samo-osnaženja, doprinoseći na taj način društveno-ekonomskom i političkom razvoju u njihovim zajednicama, ali i šire.

Konferenciju mladih otvorio je njemački i i francuski državni sekretari Michael Roth i Harlem Desir u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH u Sarajevu. Dva državna sekretara su sa grupom od 25 mladih aktivista iz BiH i drugih evropskih zemalja, razgovarali o njihovim brigama i snovima.

U petak je, u poslijepodnevnim satima sa Latinskre ćuprije ili Principovog mosta poletjelo stotinu bijelih golubova. Pušteni su sa mjesta gdje su ubijeni supružnici. Simbol su poruke mira koja se na stotu godišnjicu Sarajevskog atentata i početka Prvog svjetskog rata šalje iz Sarajeva.

Moto cjelokupnog obilježavanja ove godišnjice upravo jesu poruke mira. Na mjestu atentata postavljena je replika automobila kojim su se u Sarajevo davne 1914. godine dovezli Franc Ferdinand i Sofija. Automobil je rad zaljubljenika u oldtimere i automobilizam, Ede Kapetanovića.

„S obzirom da je Sarajevski atentat u mom djetinjstvu bio jedina stvar po kojoj je Sarajevo poznato, ideja auta je zato što nisam vezan niti za vojsku, niti za politiku, što se ovdje često spominje, to me ne interesuje, a kako bih doprinio svome gradu, kako bih napravio nešto – dao sam ono što znam“, kaže Kapetanović.

"Ispred zgrade Muzeja Grada Sarajeva, na mjestu gdje je, za vrijeme Austro-Ugarske nakratko bio postavljen spomenik Francu Ferdinandu i njegovoj supruzi, postavljena je tabla sa informacijama o spomeniku", kaže direktorica Muzeja, Amra Madžarević:

„Postavljene su dvije informacione table. Jedna je na mjestu gdje su bile one stope Gavrila Principa. To je djelo Voje Dimitrijevića, a druga je postavljena na mjesto gdje je bio spomenik Francu Ferdinandu“, navodi Amra Madžarević.

Centralna svečanost povodom obilježavanja početka Prvog svjetskog rata biće organizovana 15 minuta prije ponoći na Latinskoj ćupriji. U muzičko-scenskom performansu “Stoljeće mira poslije stoljeća ratova”, učestvovat će desetine evropskih umjetnika.

XS
SM
MD
LG