Dostupni linkovi

Zbog plina od ponedjeljka vanredno stanje?


BiH: Prodaja grijalica na pijaci, 08. januar 2009.
BiH: Prodaja grijalica na pijaci, 08. januar 2009.

Nakon što je prestao dotok plina, preko 100 000 domaćinstava u BiH, od čega je najveći broj na širem području Sarajeva, suočeno je s problemom kako zagrijati svoje domove. O “humanitarnoj krizi” danas je raspravljalo i Predsjedništvo BiH, na sastanku kome su prisustvovali i drugi nosioci najvažnijih funkcija.

Zbog gasne krize najugroženiji gradovi i stanovništvo u BiH su u Sarajevu, Istočnom Sarajevu, Zenici i Zvorniku. Hiljade domaćinstava u ovim gradovima nema mogućnost korištenja alternativnih izvora zagrijavanja te ukoliko se do ponedeljka ne riješi problem urednog snabdijevanja BiH plinom, Vlada Federacije najavila je uvođenje vanrednog stanja. Šta predviđa uvođenje vanrednih mjera, pojašnjava federalni premijer Nedžad Branković:

„U ovom pravnom statusu problema kojeg imamo možemo da radimo do ponedeljka. Od ponedeljka, ukoliko se ne uspostavi kontinuirano snabdijevanje gasom, ovu situaciju ćemo vjerovatno morati proglasiti vanrednom, iz razloga što ona podrazumijeva jedan drugi režim angažovanja javnih sredstava, nabavke energenata, pomoć najugroženijim stanovnicima, za funkcije privrede. Sva su upozorenja otišla da se Bosni i Hercegovini, Sarajevu i drugim regionima, i Zvorniku, i Zenici, gas ni u ratu nije zatvarao. Bio je samo smanjen dotok.“

Ukoliko bude uvedeno vanredno stanje ono će biti proglašeno samo u regijama, odnosno gradovima BiH koji su energetski zavisni od plina i nemaju mogućnost alternativnih izvora energije za industriju i dio stanovništva, a to su Sarajevo, Istočno Sarajevo, Zenica i Zvornik, gdje su iz pogona isključeni Glinica Birač, Alcelor Mittal te Cementara Kakanj. Premijer Zeničko-dobojskog kantona, Mugdim Galijašević, kaže da je Mittal danas uspio u pogon staviti jedan kotao koji omogućava zagrijavanje dijela stanovništva:

„Trenutno je stanje takvo da je Mittal praktično na toplom režimu. Ono što bih posebno istakao je da se iz Alcelor Mittala grije oko 22 hiljade stanova. U Zenici je trenutno temperatura na nekih 30 posto potrebne temperature.“

Naročito teško stanje je u Sarajevu, gdje je više od 5 hiljada domaćinstava koja griju toplane, bez tehničke mogućnosti prelaska na lož ulje i mazut te preko 70 hiljada individaualnih domaćinstava koja se griju isključivo na plin. Građani iščekuju i uglavnom se mrznu:

„Nikako se ne grijemo. Nemamo ni plina ni drva. Nemamo ništa. Bogami, starost je, 73, 74 godine. Kako, to ćemo da vidimo.“

„Sad se grijemo na nekoliko grijalica. Imamo stan koji ima otvore, nemamo vrata, tako je dnevni boravak u otvorima. To je samo da se temperatura digne za par stepeni i da ne umrete od leda. Hladno, slabo grijanje. Nije ovo dugotrajno rješenje. Ovo samo dok ne smislimo nešto pametnije.“

Mandatar za sastav nove vlade Kantona Sarajevo Besim Mehmedić rekao je da je civilna zaštita u Kantonu već u vanrednom stanju i da će se pobrinuti za najugroženije:

„Mi smo kao Vlada civilnu zaštitu digli u vanredno stanje. Spiskove imamo već onoga šta je subvencija prema građanima u smislu socijalne zaštite. Na osnovu tog spiska, ja sam dao nalog, zajedno sa Vladom Kantona, da se jedno od kantonalnih preduzeća, Šumaprodukt, pripremi da u toku sutrašnjeg dana otprilike 5 kubika pripremi za dostavu na lokacije koje će građani imati u ovom operativnom planu. Besplatno, naravno.“

Federalni ministar energetike i industrije Vahid Hećo je demantovao pojedine izjave da se mazut iz Rafinerije Brod zbog lošijeg kvaliteta ne može koristiti u toplanama i potvrdio da su obezbjeđene dovoljne količine za snabdijevanje gradova kojima je to neophodno:

„Tu nema problema. Dovoljne količine nalaze se u Bosanskom Brodu u rafineriji. Prema tome, naši naftaši su spremni da dovuku i već se nalazi određeni broj cisterni gore na utovaru. Taj mazut može poslužiti ako se sa gasom nastavi dešavati ovo što se sada dešava.“

Premijer RS Milorad Dodik potvrdio je da su određene količine mazuta iz Rafinerije u Brodu spremne za distribuciju:

„Vlada RS je juče rezervisala određene količine mazuta u Rafineriji nafte u Brodu za naše potrebe. Svagdje gdje bude moguće da se upotrebi taj energent, nećemo oklijevati i istog trenutka ćemo staviti na raspolaganje.“

Teško je i u Zvorniku gdje je za prelazak gradske toplane sa plina na mazut potrebno između 15 do 20 dana. Građani, još uvijek u šoku, snalaze se kako znaju i umiju:

„Ovo je stvarno žalosno, radi malih beba i starijih osoba. Da u stanovima nema grijanja, ja ne mogu sebi da dođem. Ne mogu da vjerujem da je tako i da postoji ta mogućnost.“

„Užas, eto ti. Evo, vidiš kako u bundi hodam po stanu. Ha ja, nema šta.“

„Hladno je. Nemamo neko alternativno grejanje. Nema mogućnosti za drugu vrstu grejanja nego na struju.“

Najveći pritisak zbog nedostataka plina u BiH trpi elektrodistributivna mreža. Direktor Elektroprivrede BiH, Amer Jerlagić, potvrdio je da je za sada snabdijevanje električnom energijom u čitavoj državi uredno, te da je sistem stabilan i da su obezbjeđene dovoljne količine, bez najava za restrikcijom.

XS
SM
MD
LG