Dostupni linkovi

Pirotehničko praznovanje


Na ovim prostorima se oduvijek slavilo pjevajući i pucajući. Navika se prenosila sa koljena na koljeno, a današnjoj je mladeži vrijeme donijelo još dostupnije arsenale za bučno praznovanje. Vješti trgovci su, za male pare, sa istoka odavno su počeli donositi zapaljive praskalice, a čak i na internetu se mogu pronaći "uradi sam" tehnologije za prave bombe, a kamoli za ove, na prvi pogled, dječje igračke. Nažalost, igre su ne samo neprijatne za okolinu nego i opasne po zdravlje.

Dok su se poratne nove godine u Bosni i Hercegovini nerijetko obilježavale ponoćnim pucanjem iz pištolja ili puške, danas je oružje zamijenila pirotehnika - petarde, tzv. topovski udari, rakete i vatrometi. Da je riječ o nimalo bezazlenim sredstvima, potvrđuje i podatak iz hitnih službi da su djeca često završavala sa opekotinama ruku, lica pa čak i amputacijama prstiju. Šokovi izazvani detonacijama, postali su dio novogodišnje atmosfere. Kako kažu u banjalučkoj policiji, ove godine strogo će se kažnjivati paljenje pirotehničkih sredstava na mjestima na kojima se uznemiravaju građani, a njihova upotreba zabranjena je u zatvorenim prostorijama i na mjestima gdje se okuplja veći broj lica. Ove godine trgovci smiju prodavati pirotehničke proizvode osobama starijim od 18 godina, dok će ih mlađi moći koristiti samo u prisustvu roditelja.


A upravo mlađe smo pitali da li koriste pirotehnička sredstva tokom praznika:


„Koristim“


RSE: A da li se plašiš tih sredstava?


"Ne plašim. Ja obično koristim petarde. Koristim one što ne mogu nauditi."

„Koristim petarde, vatromet.“


RSE: A znaš li koliko koštaju?


"Zavisi kako gdje. Ja kupujem u „Pirotehnici“ - pet maraka."

„Ja mislim da su korisne - ali koristim ih ipak.“


Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo radi na spriječavanju zloupotrebe pirotehničkih sredstava, tvrdi portparol te institucije Dragan Mioković:


„Mi smo u zajedničkim aktivnostima s inspekcijskim službama na području Kantona Sarajevo pronašli i oduzeli malo manje od 8.000 raznoraznih petardi i drugih pirotehničkih sredstava. Praksa pokazuje da je bilo u vrlo bliskoj prošlosti situacija kada su maloljetnici zbog zloupotrebe petardi teže povrijeđivani u predjelu šaka. Imali smo situaciju kad su jednom dječaku jedva spašena dva prsta na ruci zbog toga što mu je u ruci detonirala petarda.“


Portparol Centra javne bezbjednosti Bijeljina Dragomir Perić ističe da je prodaja pirotehničkih sredstava za zabavu dozvoljena samo u objektima koji imaju dozvolu za to, kao i da policija u saradnji sa inspekcijama radi na suzbijanju šverca pirotehnikom:


„Pirotehnički proizvodi klase jedan, kao što su razne pirotehničke igračke, bengalske šibice, pucajuće šibice, pucajući ulošci za cigarete, mogu kupovati i lica mlađa od 18 godina, ali ih mogu koristiti samo pod nadzorom roditelja ili staratelja.“


Iako se kazne za nedozvoljenu upotrebu pirotehničkih sredstava kreću od 300 do 900 maraka u RS, po svemu sudeći, prodaja petardi ne bilježi pad. Dok su mladi oduševljeni mogućnošću da u novogodišnjoj noći zapucaju iz njima dostupnih oružja, oni nešto stariji, užasnuti su ovom vrstom slavlja:


„Umirem od straha. Pred Novu godinu uopšte ne idemo šetati. I u dvorištu gdje stanujem i na ulici umirem straha zato što sad to više nisu obične male petarde nego su to pravi štapini - kao dinamit.“


RSE: Plašite li se upotrebe pirotehničkih sredstava u vrijeme praznik?


"Plašim."


RSE: Da li biste svome djetetu dozvolili da ih koristi?


"Ne bih dozvolio da ih koristi, najviše zbog povreda."
„Plašim se i ne volim da ih moja djeca koriste. Ni tuđa, a moja pogotovo.“

„Ja bih to zabranila, potpuno povukla iz prodavnica - i kineskih i naših. Kažnjavala bih prodaju petardi. To stvarno nije nikakvo veselje.“


Da će balkansko veselje proći bez pucnjave iz svih pirotehničkih oružja, malo ko vjeruje. Ljekari, međutim, apeluju da se pirotehnika potpuno izbaci iz svih proslava jer ističu - preventivu ništa ne može zamijeniti. Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo Alija Mulaomerović podsjeća na posljedice koje novogodišnje proslave imaju po zdravlje građana:


„Mi svake godine imamo povrede od opektina prvog i drugog stepena, i povrede očiju, povrede ušiju, da ne govorimo i o stresovima – kad se zloupotrebljavaju i podmeću osobama da doživljavaju strresove i šokove od tih detonacija. Nekad se dešavaju i amputacije prstiju na rukama. A obično se koriste u sredinama masovnog okupljanja, pa mogu izazvati povrede više osoba.“


U Forumu roditelja RS nimalo nisu zadovoljni jer smatraju da područje zloupotrebe pirotehničkih sredstava nije pod odgovarajućom kontrolom nadležnih. Predsjednik Foruma Borko Džajić:


„Institucije koje su odgovorne za te posljedice zaista ništa u tom dijelu ne čine. Nije dovoljan apel. Apel je jedna retorika koja ništa ne znači, to je potpuno isprazno. Roditelji su ovdje trenutno zaista u strahu za bezbjednost svoje djece, samo zbog nebrige društva u cjelini i institucija koje su zadužene za to.“

Iako se policija u BiH potrudila da koliko-toliko suzbije pirotehničke egzibicije, njihova kontrola u vrijeme praznika čini se nemogućom misijom. Roditelji, nažalost, nisu bezbjedni ni ako im djeca u novogodišnjoj noći ostanu za internetom jer im je i tu dostupan podatak kako napraviti bombu kućne izrade.

XS
SM
MD
LG