Dostupni linkovi

Urušavanje tradicije uvažavanja različitosti


Nakon što je sredinom protekle sedmice u Sarajevu nasilno prekinuto održavanje Prvog "Queer festivala", nakon napada na organizatore i posjetioce ove manifestacije, uz druga, otvorilo se pitanje dugoročnih posljedica za međunarodni ugled glavnog grada BiH. Pokušaj militantnih vjerskih grupa da promjene tradiciju slobode, otvorenosti, uvažavanja različitosti i tolerancije po kojima je Sarajevo bilo poznato, zabrinjava većinu stanovnika glavnog grada BiH.

Brojne su reakcije nakon što je prvi Queer festival u Sarajevu prekinut zbog nasilja i prijetnji organizatorima. Intelektualci, novinari, pisci, glumci pitaju se šta je sljedeće i kakvu je poruku glavni grad BiH poslao. Pokazana netrpeljivost prema drugom i drugačijem, nije ništa novo u Sarajevu, smatra novinar magazina „Dani“ Emir Imamović.

„Sve ovo što sada kao jesmo nakon Queer festivala, mi smo to zapravo godinama. Prije najmanje deset godina grupe vehabija, brojnije nego su sad bile na ulici, na spomen magazina „Dani“, Zlatka Lagumdžije ili Medlin Olbrajt, uzvikivali su u Titovoj ulici „Džihad! Džihad!“, pa su onda palili zastave stranih država po Ferhadiji, po glavnoj sarajevskoj ulici. U međuvremenu su djeca palila starice, ubijala drugu djecu po tramvajima. Dakle, mi imamo jedan kontinuitet užasa koji nam se događa. To što se sada desilo pokazuje da je riječ o sistemu. Sistem pothranjuje nasilje, pothranjuje mržnju, pothranjuje sve vrste fobija, istovremeno bivajući izuzetno osjetljiv na islamofobiju, a oni koji su u službi sistema shvataju iz godine u godinu da mogu biti sve radikalniji. Neistomišljenike nisu tukli prije pet godina, sada to rade. Za pet godina će ih klati.“

Sarajevo je poslalo poruku da se pretvara u jednu klerikalnu, provincijaliziranu i zatvorenu sredinu. Nasilje na otvaranju prvog Queer festivala samo je dio priče o nepoštivanju ljudskih prava, ali i pokazatelj da su poruke o demokratiji i toleranciji glavnog grada samo političke floskule i parole. Direktor Festivala MESS, reditelj Dino Mustafić, kaže da je vrlo jasno da se svjetskoj javnosti poslala poruka da se kosmopolitski duh Sarajeva narušava:

„Sarajevski model života, tolerancije i dijaloga, različitosti, vidno je ugrožen. Ja mislim da ovakve slike Sarajeva, ovo kontinuirano nasilje na našim ulicama, moraju prestati, da za to snosi odgovornost politička vlast u gradu Sarajevu, njihova nefunkcionalnost, nesposobnost, ignorisanje i, biću vrlo slobodan da kažem, generiranje ili podstrekavanje nasilja neodmjerenim, nehumanim, antiintelektualnim izjavama.“

Profesor Enver Kazaz navodi da je slika Sarajeva u noći otvaranja Queer festivala jedna od najnegativnijih ikada poslatih iz ovog grada:

„Takva negativna slika direktno će utjecati, ne samo na našu poziciju u Evropi, nego i na ekonomsku poziciju ove države, jer nesiguran grad, čak do mjere nasilja nesiguran grad i nesigurna država sigurno neće privlačiti strane investicije. To je jedan aspekt problema. Drugi aspekt zovemo potpunom dekulturacijom grada Sarajeva.“

I predstavnici Naše stranke zatražili su od svih nivoa vlasti u BiH da počnu štititi imovinu svih građana. Tvrde da će se boriti za to da se Sarajevu vrate vrijednosti po kojima je poznato. Književnik i publicista Peđa Kojović:

„Da se u naš grad vrate one vrijednosti po kojima je Sarajevo poznato – po hrabrosti kojom su Sarajlije u Drugom svjetskom ratu prkosile nacističkim puškama, po toplini i širokogrudnosti kojom smo ugostili posjetioce Zimske olimpijade i dostojanstvo i solidarnost kojom smo čuvali naš grad i našu ljudskost i u najtežim trenucima opsade.“

Koncert rok zvijezde Igija Popa koji je trebao biti održan 1. oktobra u Sarajevu, otkazan je između ostalog zbog nasilja na Queer festivalu. Alma Telibečirević, PR firme ART ZONE, koja je trebala biti organizator ovog koncerta:

„Definitivno je prodato manje karata nego što se očekivalo. Do petka smo imali informaciju da je do 1500 prodato, a bar 8000 je očekivano jer je u pitanju ipak veliko ime. To nije razlog otkazivanja. Imali smo namjeru prebaciti u Dom mladih, nakon čega su se desili nemili događaji koji su obišli cijeli svijet, dakle da je u jednom gradu evropske države uopće moguće prekinuti kulturnu manifestaciju nasilnim putem, a da policija ne može garantovati bezbjednost i ništa učiniti po tom pitanju.“

Ukoliko se jednom ne zaustavi nasilje i progon neistomišljenika, ono će dobijati sve radikalniji oblik, kaže Emir Imamović:

„Koncert Igi Popa je ovdje kolateralna šteta. Slijedeće što možemo očekivati, možda ne ove, ali naredne godine, su demonstracije protiv MESS-a, protiv Jazz festa, jer i oni svojom suštinom kao ne odgovaraju novim tumačenjima, naravno, potpuno iskrivljenim tumačenjima islama. Onda idu škole, bazeni, kafane koje toče alkohol itd. Dakle, ukoliko se jednom ne zaustavi nasilje, ne zaustavi progon neistomišljenika, ne zaustavi apsolutni teror i talibanizacija Sarajeva, ono će dobijati sve radikalniji oblik.“

Prvi Queer festival u Sarajevu, samo dan nakon otvaranja, prekinut je zbog nasilja u kom je povrijeđeno šest osoba. Predsjednica Udruženja Q, koja je organizovala festival o pravima seksualnih manjina, nije dobila policijsku zaštitu ni nakon što je na internetu objavljen montirani video kako joj odsijecaju glavu nožem. Krim službi Uprave Centar Sarajevo udruženje je podnijelo krivične prijave protiv nepoznatih osoba zbog spornog videa i prijetećih poruka i poziva. Tužilaštvo Kantona Sarajevo još nije reagovalo.

XS
SM
MD
LG