Dostupni linkovi

Prebacivanje odgovornosti za incidente


U neredima u Beogradu, tokom i posle mitinga podrške Radovanu Karadžiću, povređeno je 80 ljudi, od čega 54 policajca i 26 civila. Dok zvaničnici i analitičari smatraju da punu odgovornost za sukobe demonstranata sa policijom snosi Srpska radikalna stranka, kao organizator mitinga, te da je policija dobro reagovala na napade huligana, iz ove stranke optužuju predsednika Srbije Borisa Tadića da je „lično isprovocirao i organizovao sve što je bilo loše na mitingu”.

Dan posle nereda u centru Beograda, dok lekari daju konačan bilans povređenih u sukobima demonstranata i policije na mitingu podrške Radovanu Karadžiću, organizatori mitinga iz Srpske radikalne stranke, posle odbacivanja bilo kakve odgovornosti za nasilje, otišli su i korak dalje. Tako zamenik predsednika radikala Tomislav Nikolić poručuje:

„Boris Tadić je lično isprovocirao, organizovao sve ono što je bilo loše, što nije svojstveno mitinzima Srpske radikalne stranke, što je trebalo da posluži da neki učesnici mitinga, među njima skoro svi funkcioneri Srpske radikalne stranke, budu okrivljeni za nemire. Ovo je bila zamišljena policijska akcija da se jednom za svagda raščisti sa Srpskom radikalnom strankom. Ma, nikada ne mogu da raščiste sa nama. Ako hoće da nas pobiju neka kažu, bar da ne tuku narod, bar da ne ubijaju nevine, ako smo im mi krivi nek’ pobiju nas.“

"Opominjemo Tadića, nemoj da uvodi Srbiju u rat", upozorio je još Nikolić i dodao da radikali više neće organizovati mitinge.

Iz Tadićeve Demokratske stranke odgovaraju da su optužbe radikala potpuno besmislene. Dušan Petrović:

„Jučerašnji skup pokazao je jasno da je Srpska radikalna stranka odgovorna za incidente koji su se desili u Beogradu. Srpska radikalna stranka nije uspela da obezbedi da se ovaj skup završi na miran način. “

Demokrate, kao i većina analitičara, saglasni su u oceni da je policija tokom jučerašnjeg mitinga dobro reagovala na napade huligana, koji su ih gađali bakljama i kamenicama, razbijajući izloge, semafore, žardinjere i kontejnere u centru grada. Policija je u više navrata uzvraćala suzavcem i dimnim bombama.

Tomislav Nikolić: Braćo i sestre ubeđen sam da vam sada govorim i u ime Radovana Karadžića i u ime dr Vojislava Šešelja. Nemojte da se sukobljavate na ulici. Nemojte!

Aleksandar Vučić, genrealni sekretar SRS tokom mitinga u Beogradu, 29. jul 2008.

Ovaj poziv Tomislava Nikolića sa bine, a potom i silazak čelnika te stranke među demonstrante, usledio je nakon niza zapaljivih govora učesnika mitinga, uperenih, pre svega, protiv predsednika Srbije:

„Da pokažemo da se borimo protiv tiranije dedinjskog satrapa Borisa Tadića večito žednog srpske krvi.“

„Svi pod čvrstom diktatorskom rukom izdajnika, kriminalca, žutog diktatora Borisa Broza.“

„Draga braćo i sestre pomaže Bog. Došli smo sa istom onom rešenošću koju smo imali i onda kada smo pocepali Adema Jašarija, onda kada smo razjurili Čedine i Koraćeve pedere.“

Tužilaštvo je najavilo pokretanje prekršajnih i krivičnih postupaka protiv svih koji su učestvovali u neredima. Iz Urgentnog centra saopšteno je da je u toj ustanovi zbrinuto 74-oro povređenih, među kojima 51 policajac i 23-oje učesnika mitinga:

„Svi povređeni su, osim tri civila, nakon inicijalne dijagnostičke obrade pušteni sa lakšim telesnim povredama na kućno lečenje. Tri civila su zadržana, od kojih dva na odeljenju neurohirurgije zbog srednje teških povreda glave, više zbog opservacije, a jedan je naknadno, pošto je otišao kući tokom noći, jutros došao i kod njega su konstatovane povrede organa trbuha, tako da je hitno jutros operisan. On je trenutno u stabilnom stanju, ali je reč o teškoj telesnoj povredi.“

Među povređenima su i španski novinar Oskar Martinez i novinar agencije Beta, Miloš Đorolijeski. Ova agencija saopštila je da je njihovog izveštača pretukla policija, iako se jasno legitimisao kao novinar, zbog čega su udruženja novinara uputila oštar protest ministru unutrašnjih poslova Ivici Dačiću.

Dan posle protesta

Jutro je u centru Beograda osvanulo uz polupane izloge, semafore, žardinjere, kontejnere... Prema proceni Gradske uprave, materijalna šteta iznosi više od tri miliona dinara. Radnici Gradske čistoće imali su pune ruke posla:

„To je bilo ludilo, haos.“

RSE: Šta ste zatekli jutros kada ste došli?

„Kako da ti kažem, nemam reči. Stakla je bilo, semafori oboreni, bilo je korpica naših polomljenih i standarno, flaše itd.“

Vlasnici radnji i uličnih tezgi, koje su se našle na meti napada huligana, još uvek procenjuju štetu:

RSE: Možete li da mi kažete kolika je šteta?


„Ne znam, evo upravo to radim. U haosu smo zbog svega ovoga.“

„Nešto malo je polomljeno, ali nije ništa ozbiljno.“

RSE: Šta je bilo sa tim štandom?

radnik: „Pa ništa, uglavnom, kolega je morao u drugoj smeni da skida ljude sa njega pošto su se peli i bilo je demolirano. Mislim, bar jutros kada sam ja došao u smenu. Komplet demolirano.“

RSE: A ovo staklo ovde?

„I ono je razbijeno.“

Beograđani ovoga puta nisu bili raspoloženi za razgovor. Komentari onih malobrojnih, koji su zastali pored polupanih izloga u centru grada, su različiti:

„Ne bih komentarisala, ono je stvarno jako ružno, ono nije smelo da se dogodi. “

RSE: Ko je po Vašem mišljenju odgovoran za to što se dogodilo?

„Znaju oni sami, pronaći će se.“

RSE: Jeste li odavde, uništavali su Vam grad, imate li neki komentar?

„Uništavali su ga milion puta do sad.“

„Bio sam na demonstracijama. Nisu bili nemiri, bio je protest, miran protest. Ono što je uradila policija, to nek’ oni razmisle o tome.“

„Pretpostavljam da su, ne pretpostavljam, nego znam da su režirani, kamera B92 iznad kordona milicije.“

„Očekivano, a mene je sramota što smo takvi.“

XS
SM
MD
LG