Dostupni linkovi

Novi sukob Dodika i Silajdžića


Haris Silajdžić i Milorad Dodik
Haris Silajdžić i Milorad Dodik

Osim vrućina, u bh. svakodnevnici temperaturu dižu i neprestane političke razmirice i svađe. Nova, a ujedno i stara, je ona na liniji Silajdžić - Dodik, u kojoj se međusobno optužuju za rušenje države i zloupotrebe položaja.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić u pismu upućenom visokom predstavniku Miroslavu Lajčaku, između ostalog, navodi da RS dovršava projekat etničkog čišćenja, te da nastavlja secesionističku politiku. Od Lajčaka, kaže, očekuje da preduzme konkretne mjere, kako bi takvi postupci bili spriječeni:

„U zakonima u tom entitetu koji su godinama na snazi govori se o bivšoj BiH, ne o bivšoj SR BiH, što jasno krši član 1. Ustava BiH koji precizira da BiH nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu itd. Intenzivirane su aktivnosti na osnivanju paralelne diplomatske mreže kroz sedam predstavništava, na što se troši novac koji je sigurno veći nego bilo koje države bivše Jugoslavije. Imamo dalje i Zakon o državljanstvu BiH - blokiranje izmjene tog zakona praktično znači nastavak etničkog čišćenja.“

Odmah je reagovala i Vlada RS-a saopštenjem u kom Silajdžića optužuje za zloupotrebu službenog položaja u Predsjedništvu. Vera Sajić, šefica Biroa za odnose sa javnošću Vlade RS-a, u izjavi za javnost navodi da je ovaj entitet trajno opredijeljen za poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma:

„Naravno da zagovornici ukidanja RS-a i stvaranja unitarne BiH imaju veliki problem da mirno prihvate činjenicu da je Vlada RS-a stvorila pretpostavke da RS opstaje i koristi pune kapacitete koje joj omogućava Dejtonski sporazum. Ipak, to je isključivo njihov problem. Potpuno je jasno da zloupotreba službenog položaja u Predsjedništvu BiH u cilju prizivanja međunarodne intervencije protiv dijelova strukture vlasti te iste BiH predstavlja daleko nelegalniju i nelegitimniju aktivnost nego bilo šta od onog što gospodin Haris Silajdžić stavlja na teret RS-a.“

Predsjedavajući Predsjednoištva BiH Haris Silajdžić odgovor Vlade RS-a ocjenjuje kao paušalan i demagoški. On tvrdi da nisu odgovorili ni na jedan primjer kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Primjedbe da se pismo može protumačiti kao dio predizborne kampanje Silajdžić smatra neosnovanim:

„Ovdje se radi o eklatantnom kršenju Ustava i odluka Ustavnog suda BiH. Ovdje su navedeni primjeri, ovdje nema ništa paušalno. Dakle, postoje primjeri koji govore o tome i nema tu nikakvog sukoba između Silajdžića i Dodika. Naravno, to je dihotomija koja je nekom potrebna kako bi se prikazalo kako BiH ne može raditi, ne može opstati itd. Dakle, ja sam član Predsjedništva, u ovom trenutku predsjedavajući Predsjedništva BiH, i ovo je moj zadatak. Dakle, prevršila se mjera u pokušaju rastakanja BiH na svaki mogući način. To je svakom vidljivo.“

Iz OHR-a navode da ne komentarišu otvorena pisma upućena visokom predstavniku.

Poslanik SDA u državnom parlament Halid Genjac podsjeća da EU od BiH očekuje vijesti o političkoj stabilnosti zemlje. Ovakvi postupci ne idu u prilog tome, kaže on:

„Ja ne mogu procjenjivati da li je namjera ovih postupaka da se ubiru politički poeni, ali sasvim je sigurno i bjelodano da se ovo uvijek ponavlja pred izbore i da se to sa najvećom žestinom i sa podgrijanom temeperaturom uvijek radi pred održavanje nekih od izbora.“

Poslanik SNSD-a u državnom parlamentu Drago Kalabić:

„Ako je ekonomska politika RS-a secesionistička politika, onda je to smiješno. Mislim da gospodin Silajdžić svoju političku karijeru isključivo gradi na temelju tuđe nesreće, na temelju ’da komšiji crkne krava’ i na negativnoj politici jer on očito nikad niti je vodio, niti zna voditi pozitivnu kampanju, niti pozitivnu politiku.“

Analitičari podsjećaju da se slični postupci uvijek dešavaju pred izbore, te da glavnu ulogu u njima obično igraju dva bosanskohercegovačka političara - Haris Silajdžić i Milorad Dodik. Na ovakvu situaciju u BiH više puta upozoravano je u izvještajima Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije, sa sjedištem u Ljubljani. Direktor Instituta Bakhtyar Aljaf kaže da sukobi ne postoje, već da je riječ o podijeljenim ulogama među ovim političarima:

„Ja mislim da oni žele sa tim pismima visokom predstavniku da neku zabunu prave u međunarodnoj zajednici. Ali ja mislim, međunarodna zajednica vrlo dobro zna politiku doktora Silajdžića - i zbog čega je napisao ovo pismo i povodom čega. Ja mislim da je to vrlo dobro poznato svakoj strani u EU. A što se tiče gospodina Dodika, isto je. To je podijeljen uloga između njih jer njih dvojica funkcioniraju na takav način i tako drže vlast.“

XS
SM
MD
LG