Dostupni linkovi

Bivši policajci već šesti dan štrajkuju glađu


Decertifikovani policajci smjestili su se u šatore ispred Ureda visokog predstavnika u Sarajevu, gdje štrajkuju glađu. Foto: Marija Arnautović
Decertifikovani policajci smjestili su se u šatore ispred Ureda visokog predstavnika u Sarajevu, gdje štrajkuju glađu. Foto: Marija Arnautović

Ispred zgrade Ureda visokog predstavnika u Sarajevu oko 80 bivših policajaca koji su ostali bez dozvola za rad već šesti dan štrajkuju glađu. Predstavnike “decertificiranih” policajaca iz Republike Srpske i nekoliko kantona iz Federacije BiH koji su u četvrtak 12. juna stupili u štrajk glađu svakodnevno obilaze ljekari sarajevske Hitne pomoći, koji kažu da je zdravlje većine njih već narušeno.

Nakon šest dana štrajka glađu pet decertificiranih policajaca koji protestuju ispred Ureda visokog predstavnika u Sarajevu upućeno je kućama na liječenje. Ljekari Hitne pomoći, koji ih obilaze svakodnevno, nekolicini sa narušenim zdravstvenim stanjem i danas su preporučili da prekinu štrajk. Primarijus doktor Sead Dizdarević upozorava na njih nekoliko koji imaju povišen šećer u krvi ili koji imaju srčane tegobe:


“Generalno gledajući, oni nisu dobro jer nije lako izdržati šest dana koliko oni već štrajkuju glađu, ali neki su bolji, neki lošiji. Ja sam vodio računa o tome da ne dođe do narušavanja njihovog zdravstvenog stanja koje bi kasnije moglo da ima određene i veće posljedice, tako da tima koji imaju narušeno zdravstveno stanje ja sam preporučio da taj štrajk prekinu.“


Decertificirani policajci stupili su u štrajk glađu nakon bezuspješnih pregovora sa predstavnicima OHR-a da se konačno počne primjenjivati izjava Vijeća sigurnosti UN-a kojom su utvrđeni uslovi za ukidanje doživotne zabrane rada u institucijama za provođenje zakona. Kemal Kobilica, predstavnik Udruženja decertificiranih policajaca Federacije BiH:


“Mi, bez obzira što ljekar predloži, ne možemo odavdje na silu nikog udaljiti jer svi smo ušli s istim ciljem, ali ubjeđivanjem, pregovorima uspjeli smo do jučerašnjeg dana najtežih pet slučajeva vratiti kući, ambulantama i kućnom liječenju. A imali smo čak jedan slučaj u toku jučerašnjeg dana kada je bio ugrožen i život jednom momku mladom,’78. godište.“


Jasmin Mehinagić iz Kaknja kao policajac je radio 25 godina. Iako su svi sudovi, od opštinskog do federalnog, presudili u njegovu korist, odlukom tadašnjeg visokog predstavnika Pedija Ešdauna sudski procesi su poništeni. Šest godina Jasmin, da bi prehranio porodicu, radi fizičke poslove, kao i većina njegovih kolega:


“Teško, teško, Živio sam od svog rada. Imam suprugu, dvoje djece - suprugu koja je te 2001. godine, poslije dva mjeseca od mog otkaza, oboljela od karcinoma, nažalost. Vidite ruku desnu, vidite žuljeva - radim, radim fizički. Većina ovdje nas radimo fizički. Ili radimo kod bivših kriminalaca koje smo hapsili ili ratnih profitera. Uglavnom se to sve svede na fizičke poslove. Ja mislim da mi nećemo odustati. Bilo je kolega koji su bolesni i koji su upućeni kući, ali mi ćemo ostati ovdje do kraja dok se ne riješi konačno agonija duga šest godina.”

Foto: Marija Arnautović

I Draganu Gajiću iz Bjeljine prije šest godina oduzet je certifikat i zabranjen posao u policijskim službama. Trenutno se, kaže, bavi poljoprivredom jer ni privatne firme nisu raspoložene da zaposle bivše policajce. Dozvolu za rad je, kaže, izgubio zbog navodnog kršenja ljudskih prava tokom racija u noćnim barovima:


“Gdje su ljudi koristili usluge tih stranih državljanki i onda je nas policajce iz osvete IPTF, pošto je poznat slučaj bio gore u Prijedoru kad je šest policajaca međunarodnih skinuto i poslano kući zbog trgovine bijelim robljem - da bi međunarodna policija, tadašnji IPTF, dokazala da to rade i naši, onda su nama smjestili, baš pravo smjestili. Ja sam optužen da sam koristio besplatne seksualne usluge.“


Bez obzira na upozorenja ljekara bivši policajci ostaju istrajni u namjeri da se izbore za svoja prava. Kažu da nemaju namjeru prekinuti štrajk glađu jer je to jedini način da stignu do svog cilja, a to je nakon šest godina zabrane rada povratak na posao. Predrag Stančić iz Srpca:


“Radim, vidi koliki su mi žuljevi. Kopam kanale, idem na dnevnicu, borim se. Pa mora se, šta ja mogu. Šest godina već - ako ne zaradim i nemam. Preklapam kraj s krajem. Druge sad nema, kad smo krenuli nema odstupanja. Nešto se mora riješiti jer ovo ne vodi ničemu - ovako patnja i to.“


Istrajan u svojim zahtjevima je i Nikica Daničić iz Neuma:


“Jedino rješenje je da dobijemo svoj prava i da prekinemo štrajk. I da idemo svi svojim kućama. A nadamo se, nadamo se da bi trebalo nešto da bude jer su nam narušena ljudska prava što se tiče svega i trebalo bi nešto da riješe u pozitivnom smislu.“


Predstavnici decertificiranih policajaca iz Republike Srpske i nekoliko kantona iz Federacije BiH u četvrtak 12. juna stupili su u štrajk glađu. Ispred zgrade Ureda visokog predstavnika u Sarajevu njih oko 80 štrajkuje tražeći da im se omogući povratak na posao bez kog su ostali prije šest godina odlukom nekadašnjih međunarodnih policijskih snaga u BiH. Osim što smatraju kako je za njihov trenutni položaj kriv OHR, kažu da ni domaće vlasti nisu mnogo učinile da im pomognu.

XS
SM
MD
LG