Dostupni linkovi

Poruke shvaćene ozbiljno


Charles English
Charles English

Ambasador SAD u BiH Čarls Ingliš poručio je srpskim liderima da Republika Srpska ne može tražiti nezavisnost, a bošnjačkim da "ne dozvole da prošlost upravlja njihovim političkim planovima". Kako su bh. političari primili kritike?

Napredak BiH bio bi izvjesniji ukoliko bi bh. političari poslušali poruke i kritike američkog ambasadora, smatra analitičar Ugo Vlaisavljević. Ambasador SAD-a Čarls Ingliš (Charles English), govoreći na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, obratio se političkim liderima i poručio da nema puta za nezavisnost RS-a, da bošnjački lideri ne trebaju dozvoliti da prošlost upravlja njihovim političkim planovima, te da hrvatski političari moraju prihvatiti činjenicu da se dalje etničke podjele u BiH neće desiti. Vlaisavljević navodi da su ove preporuke dobronamjerne i da predstavljaju minimalan konsenzus koji bi bh. političari trebali prihvatiti:


„Ako naši političari treba nešto zajedno da učine, onda je upravo to što je rekao veleposlanik Ingliš, naprosto da i jedni i drugi i treći moraju odsutati u ime nečega što je minimalan konsenzus - tako da ja ne vjerujem da je sad riječ o nečemu da mi trebamo slušati savjete ljudi koji dolaze s izvjesnih visokih pozicija ili iz uticajnih sila, nego o tome što je sad svakom dobronamjernom, zdravorazumskom građaninu jasno da u ovom slučaju nikakvi viši zahtjevi od ovih, tj. nikakvi zahtjevi koji bi odveli u pitanje ovaj minimalni konsenzus danas postojanja BiH ne smiju biti odvedeni u pitanje.“


Martin Raguž, iz HDZ-a 1990, kaže da njegova partija poštuje preporuke američkog ambasadora kao zvaničan stav najveće svjetske sile. On, međutim, navodi da se hrvatski pristup prepojednostavljeno shvata:


„Mi smo upravo tražili institucionalnu dimenziju, ne nikakvu teritorijalnu - način odlučivanja, spriječavanje dominacije i majorizacije hrvatskog naroda u BiH. I ja pitam gospodina Ingliša nek onda predloži kako je to moguće, ne u smislu etničkih podjela nego kako je moguće osigurati ravnopravnu poziciju sva tri konstitutivna naroda u evropskom smislu.“


Ingliš je bošnjačkim političarima poručio da ne dozvole da prošlost upravlja njihovim političkim planovima. Halid Genjac, iz SDA, kaže da je činjenica da je prošlost poligon na kojem bošnjački političari osvajaju birače:


„Ja u svakom slučaju mislim da u tome ima svjesne manipulacije - i taj otklon se mora napraviti. Ukoliko jedan od značajnijih, relevantnijih političara na bošnjačkoj političkoj sceni pribjegne tom receptu, drugi po principu spojenih posuda i vezanosti tog političkog usuda i tog političkog prostora posežu za istim principima. I tako se vrtimo u krug. Mislim da je rješenje da se počinje razumijevati od strane javnosti šta su pusta obećanja i šta su manipulacije, a šta je stvarnost.“


Političari u RS-u moraju znati da nema puta nezavisnosti tog entiteta, rekao je Ingliš. Lazar Prodanović, iz SNSD-a, kaže da u RS ne postoje separatističke težnje u smislu osamostaljenja:


„Ali ono što je često prisutno da negacija RS-a kao ravnopravnog entiteta u BiH može na neki način da bude često provocirana od strane političara iz preostala dva konstitutivna naroda, što se često pojavljuje u smislu nedovoljnog razumijevanja i frustracije od strane građana.“


Preporuke u politici su bitne i lokalne strukture bi ih trebale uvažiti, kaže profesor iz Banje Luke Miodrag Živanović. On dodaje da ne vjeruje da bi preporuke američkog ambasadora puno pomogle BiH i razriješile tešku situaciju u zemlji. Živanović navodi da bh. političari ne žele da postignu nikakve konsenzuse:


„I upravo bi moglo da se tumači čak, s druge strane ove medalje, da su te preporuke samo još jedna u nizu podrški, ili poticaja da naši lokalni političari i dalje uživaju u svojoj doista konfornoj pozicije. Dakle, za svoj rad oni ne odgovaraju biračima, odnosno građanima koji su ih birali, nego odgovaraju ili institucijama međunarodne zajednice ili nekome ko predlaže ovakve ili onakve varijante. Problem realizacije ostaje otvoren, tako da sam ja bliže ubjeđenju da bi jedan dio tih preporuka trebao biti obogaćen nekim našim domaćim idejama, domaćim prijedlozima da bi se moglo ići dalje. Samo po sebi, bez obzira što to izgovara ambasador Sjedinjenih Država, to neće riješiti problem. Dakle, nisam preveliki optimista kada je riječ o efektima takvih preporuka.“


Prije ambasadora Ingliša, američki diplomata Ričard Holbruk (Richard Holbrooke), jedan od kreatora Dejtonskog sporazuma, upozorio je da nema govora o osnivanju trećeg entiteta, nezavisnosti bilo kojeg od postojećih ili, pak, njihovo ukidanje. Tako su bh. političarima u kratkom roku upućene dvije jasne američke poruke.
XS
SM
MD
LG