Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će abolirati od daljeg krivičnog gonjenja devojku koja je osumnjičena za ubistvo u pokušaju pošto je u januaru tokom protestne blokade saobraćaja u Beogradu, automobilom naletela na studentkinju.
"Ničim to nije zaslužila, a za mene je strašno što kao predsednik koji do pre nekoliko nedelja nije izdao nijedno pomilovanje u devet godina, sada moram da ispravljam nepravdu koju nanose tužilaštva i sudovi", rekao je Vučić 16. jula za televiziju Informer.
Dodao je da će nastaviti to da radi jer je "nepravda očigledna".
Dvadesetpetogodišnja studentkinja Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu povređena je 24. januara kada se, tokom masovnog protesta u glavnom gradu, devojka zaletela automobilom na grupu studenata koji su bili redari na blokadi.
Tužilaštvo je saopštilo da je Milica S. najpre zaustavila vozilo zbog velikog broja okupljenih, a potom je, kada se ispred vozila nalazilo više studenata, iznenada, bahato i nasilnički startovala vozilo i naglo krenula u pravcu studenata koji su stajali ispred njenog vozila.
Čitajte: Pritvor devojci koja je autom udarila studentkinju na blokadi u BeograduMilicu S. je sa mesta incidenta odvela policija u civilu, a tužilaštvo je saopštilo da je sumnjiči za teško ubistvo u pokušaju.
Sud joj je potom odredio pritvor do 30 dana zbog sumnje da je teško povredila jednu studentkinju i pokušala da liši života više lica.
Ovo nije bio jedini incident na protestima koji su, na poziv studenata u blokadi, počeli nakon nesreće u Novom Sadu.
Čitajte: Desetine hiljada građana, studenata i đaka u protestnoj akciji 'Generalni štrajk', incident u BeograduPredsednik Srbije je početkom jula pomilovao četvoricu aktivista vladajuće Srpske napredne stranke kojima se sudilo za napad bejzbol palicama na studente u Novom Sadu.
U tom napadu je jednoj studentkinji dislocirana vilica.
Čitajte: Obustavljeno suđenje optuženim napadačima na studente koje je Vučić pomilovaoNakon što je sud zvanično obustavio postupak, u Novom Sadu su 15. jula protestovali studenti i građani.
Intervenisala je policija u opremi za razbijanje demonstracija koja je razbila protest.