Kad bodrenje reprezentacije postane veličanje nacije

Ilustracija

Da politika dominira svim oblastima života pokazalo je nedavno završeno Svjetsko prvenstvo u fudbalu. Čini se da nigdje kao na Balkanu se to tako jako ne osjeća. Politički odnosi između država, opterećeni ratnom istorijom i nacionalizmom određuju ko će u utakmicama ili mečevima, bez obzira o kojem je sportu riječ, biti favorit.

Kako mladi iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, koji bi trebali biti neopterećeni nedavnom ratnom prošlošću biraju za koga će navijati, recimo kada igraju reprezentacije susjednih zemalja? Šta misle o tome kako se proslavljaju sportski uspjesi – da li su prema mišljenju mladih to više pokliči politici i naciji, a manje sportskim rezultatima? O ovim pitanjima razgovarali smo sa mladima iz Doboja, Beograda i Budve.

Na proteklom Mundijalu u Rusiji, kako javlja naš Arnes Grbešić iz Doboja, navijanje za repreznatacije susjednih zemalja bilo je povezano sa događajima iz ratne prošlosti. A takva atmosfera, kažu anketirane Dobojlije, idu u prilog političkim moćnicima.

Vaš browser nepodržava HTML5

Mladi Doboja o navijanju


„Bilo bi lijepo da je sport izolovan od politike, ali su, nažalost, dosta isprepleteni“, utisak je mladih Beograđana sa kojima je, nakon Svjetskog prventsva u fudbalu razgovarao Ognjen Zorić. Upliv politike na sport naročito je postao upadljiv u danima kada je igrala fudbalska reprezentacija Hrvatske i kada je pitanje svih pitanja u Srbiji bilo – za koga navijati?

Vaš browser nepodržava HTML5

Mladi Beograda o navijanju i politici

Favoriziranje ove ili one reprezentacije za mlade Crnogorce je često odraz političkog opredjeljenja. Kakav je uticaj politike na sporti šta o tome misle mladi iz Budve poslušajte u anketi Jasne Vukićević.

Vaš browser nepodržava HTML5

Mladi u Budvi o navijanju na Mundijalu

Kompletnu emisiju možete poslušati ovdje:

Vaš browser nepodržava HTML5

Glasom mladih