Tajno špijunsko oružje hladnog rata

Predsjedavajući Obavještajnog odbora Senata SAD Frank Church, pokazuje pištolj s otrovnom strelicom 17. septembra 1975. tokom istrage Centralne obavještajne agencije na saslušanju u Vašingtonu.agencije.

Nedavni izvještaji sugerišu da je misteriozni niz bolesti od kojih pati američko diplomatsko osoblje rezultat "zvučnog oružja" koje je koristila ruska obavještajna jedinica. Ako su takve tvrdnje tačne, to bi bio posljednji u dugom nizu nevjerovatnih uređaja koje su dizajnirali Moskva i CIA za ubijanje, ranjavanje ili praćenje protivnika.

Doktor Andrew Hammond, historičar i kustos u Međunarodnom muzeju špijuna u Washingtonu, rekao je za Radio Slobodna Evropa da se korištenje energetskog oružja protiv Amerikanaca stacioniranih u inostranstvu prvi put pojavilo tokom Hladnog rata.

"Imamo historijske dokaze da se o ovom pitanju u prošlosti razgovaralo na najvišem nivou", rekao je on.

Zgrada američke ambasade u Moskvi 1987

Godine 1967., američki državni sekretar Dean Rusk iznio je sumnju da je američka ambasada u Moskvi pogođena "elektromagnetnim signalom". Energetski snop je kasnije postao poznat kao "moskovski signal", a na prozorima ambasade su na kraju postavljeni premazi protiv zračenja.

Ministarstvo odbrane SAD-a je kasnije repliciralo energetski snop i testiralo ga na majmunima. Napravljeni su planovi za testiranje uređaja usmjerene energije na nesvjesnim ljudskim subjektima prije nego što je projekat ukinut.

Hamond kaže da je nemoguće znati kako bi izgledao moderni uređaj moćniji od instrumenta iz doba hladnog rata.

"U suštini, mi ne znamo šta ne znamo", rekao je. "Kada bismo znali šta su, mogli bismo da razumijemo efekat koji mogu, a možda i nemaju, koliko su moćni, kako koliko bi koštala njihova proizvodnja, itd. Trenutno smo u mraku."

Poznato je da su sljedeći uređaji korišteni ili razvijeni kako bi ih koristili špijuni tokom hladnog rata.

Karmin pištolj

Primjer jednokratne naprave koju je izdao KGB otkriven je na američkom kontrolnom punktu u Zapadnom Berlinu 1965. Otvor cijevi bi se vjerovatno mogso prikriti komadićem pravog karmina. Oružje je nazvano "poljubac smrti".

Naočale sa skrivenom pilulom cijanida

CIA je nekim špijunima izdala ove naočale sa malom tabletom cijanida. Zarobljeni američki agenti potencijalno bi mogli počiniti samoubistvo pred očima svojih otmičara tako što bi nehajno žvakali vrh svojih naočala.

Arsenal Nikolaja Khokhlova

Oružje, uključujući "uređaje za ispaljivanje otrovnih metaka" prerušeno da izgleda kao kutija za cigarete, bilo je dio uređaja za ubistvo koje je zapadnonjemačkim vlastima predao agent KGB-a Nikolaj Khokhlov. Sovjetski špijun je prebjegao 1954. nakon što je dobio zadatak da nadgleda atentat na antikomunističkog aktivistu u Frankfurtu. Pored oružja koje izgleda kao kutija cigareta, u arsenalu su se nalazila i dva električna pištolja s trostrukom cijevi koji su ispaljivali metke s cijanidom jednako tiho kao "da pukneš prstima".

'Pištolj za srčani udar'

Ovo oružje CIA-e ispaljuje strelicu smrznutog toksina školjkaša koji se raspršuje skoro bez traga unutar tijela ciljane osobe, što dovelo do smrti sličnoj onoj od srčanog udara. Pištolj, koji se vidi na gornjoj fotografiji tokom saslušanja u Senatu 1975. o zloupotrebama američke obavještajne službe, pucao je gotovo nečujno i bio je efikasan do 100 metara.

T-1151 'Dog Doo' predajnik

Eksterijer T-1151 u obliku izmeta, razvijen kasnih 1960-ih, skrivao je uređaj za navođenje koji su Amerikanci mogli baciti na tlo i aktivirati ako im je potrebno spašavanje ili izvlačenje. Uređaji su dizajnirani da oponašaju "izmet psa srednje veličine ili druge životinje".

Insektohopter

"Bubu koja nosi bube" razvila je CIA 1970-ih kako bi isporučila minijaturne uređaje za prisluškivanje na lokacije na kojima bi mogli prenositi razgovore. CIA tvrdi da su testni letovi za ručno oslikani insektokopter bili "impresivni", ali je malenu bespilotnu letjelicu bilo teško kontrolisati na vjetru i složeni uređaj nikada nije korišten na terenu.

'Bulgarski kišobran'

Godine 1978. bugarski disident Georgi Markov umro je u Londonu ubrzo nakon što ga je ubo u nogu čovjek koji je držao kišobran za kojeg se vjeruje da je bio komunistički bugarski špijun. Markov je kritikovao bugarsku komunističku vladu u nizu izvještaja za BBC i Radio Slobodna Evropa između 1975. i 1978. koje su mnogi Bugari slušali u tajnosti. Smatra se da je kišobran koji je nosio bio uređaj koji je dizajnirao KGB napravljen da isporuči malu kuglicu otrova metama na ulici.