Krenuo postupak ekstradicije Vuka i Heraka

Edin Vuk i Anel Herak

Edinu Vuku i Anelu Heraku, osumnjičenima za ubojstvo Amara Mistrića, određen je u Splitu 40-dnevni ekstradicijski pritvor, ali očekuje se da će do izručenja Bosni i Hercegovini doći i ranije od tog roka.

Edin Vuk i Anel Herak, osumnjičeni za ubojstvo Amara Mistrića u Sarajevu, izjavili su na saslušanju kod istražnog suca u Splitu kako se ne protive izručenju Bosni i Hercegovini.

Sudac Stanko Grbavac odredio im je 40-dnevni ekstradicijski pritvor, ali za očekivati je da će izručenje uslijediti i bitno ranije. Za Radio slobodna Europa govori glasnogovornik splitskog Županijskog suda Neven Cambi:

„Oni se u svojim iskazima nisu protivili izručenju. S obzirom na to, onda se izručenje provodi po tzv. postupku pojednostavljenog izručenja. Znači, ne treba se čekati – što je uobičajeno u redovitom postupku izručenja – kompletna dokumentacija iz BiH, nego se već sada na temelju ove raspoložive dokumentacije koju mi trenutno imamo u spisu, a to je međunarodna tjeralica, jer bez nje ne bi oni bili ni uhvaćeni i rješenje o određivanju pritvora u Bosni i Hercegovini, pokrenuti postupak izručenja.“

Sljedeći je korak da nadležni Županijski sud u Splitu, donese rješenje o izručenju Vuka i Heraka, kaže gospodin Cambi.

„Trebaju biti ispunjene još određene pretpostavke, ali mislim da je to sve 'čisto', jer oni nisu državljani Republike Hrvatske itd., dakle – rješenje o izručenju, na to rješenje oni imaju pravo žalbe, pa ako bude žalba o tome će odlučivati Vrhovni sud, pa onda ministar pravosuđa donosi rješenje kojim se dopušta izručenje. Onda dolazi do suradnje ministarstava unutarnjih poslova jedne i druge države koji rješavaju gdje će se uhićenike dovesti, gdje će ih ovi preuzeti itd.“

Sudac Cambi razumije moguće nezadovoljstvo trajanjem cijelog postupka, ali – proceduru treba poštivati.

„Mislim da je najvažnije da su uhićeni i da su 'spremljeni na sigurno', a hoće li biti izručeni Bosni i Hercegovini za 5, 15 ili 29 dana - to mislim da nije ni od kakvog odlučnog značenja. Oni imaju pravo žaliti se u roku od 2 dana na ovo rješenje o određivanju pritvora. Mi ne znamo hoće li se žaliti. Treba pričekati ta 2 dana pa vidjeti hoće li se žaliti ili ne, ali u svakom slučaju ovo je jedan relativno brz postupak.“

Zadovoljstvo suradnjom policija


Glasnogovornica splitske policije Marina Kraljević-Gudelj opisala je u izjavi za naš radio uhićenje Vuka i Heraka.

„Oni su jučer zamijećeni od strane policijskih službenika pred samom zgradom policijske postaje u Omišu. Kada im je policijski službenik prišao, oni su mu se obratili u vezi informacija oko dobivanja prebivališta i boravišta u Republici Hrvatskoj, i nakon što su ušli u postaju i na šalteru predali dokumente, policija ih je odmah uhitila.“


Ona je posebno naglasila dobru suradnju hrvatske i bih policije, a prvi čovjek hrvatske krim-policije Vitomir Bijelić za naš radio kaže kako dobra suradnja dviju policija u ovom slučaju nije iznimka, nego pravilo.

„Doista u ovome trenutku možemo sa zadovoljstvom ustvrditi da je ta suradnja na iznimno visokom nivou.“

Ožujka prošle godine 5 razbojnika iz Republike srpske pljačka 2 milijuna eura iz pošte u Splitu, a zahvaljujući suradnji policija počinitelji su uhićeni i upravo im se sudi, pred samo 7 dana zajednički rad policija razultirao je zapljenom 3 i po kile heroina, a podjednako se dobro zajednički razrješava i ubojstva, kaže Bijelić.

„Lipnja 2007. godine dogodilo se na području Unsko-sanskog kantona ubojstvo koje su zahvaljujući razmjeni informacija krim-policajci Republike Hrvatske riješili nakon svega nekoliko dana, zatim kazneno djelo umorstva kada je na području Republike srpske u razbojstvu smrtno stradala jedna držaljanka Hrvatske – razmjenom informacija s kolegama iz Banja Luke počinitelji su detektirani na području Republike Hrvatske, jer su bili naši državljani, odnosno dvojni državljani. Također su kriminalistički obrađeni i privedeni u istražni centar u Hrvatskoj.“